Politika

[ Izvor: Istinomer ]

02. 11. 2021. 06:00 20

Ne možete da me vređate koliko mogu da hvalim Vučića

Delegacije Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije zaključile su nakon sastanka da, kako je saopštio lider SNS Aleksandar Vučić, "postoji dobra volja" u obe političke partije da nastave sa saradnjom, da ona „bude produbljena“ i da „donese mnogo dobrog građanima Srbije“. A nedovoljno pažljiv pratilac odnosa dve stranke mogao je pre samo nedelju dana da zaključi da je najavljena dobrobit koju građani mogu da očekuju ugrožena nakon jedne izjave predstavnika socijalista. Medijska mašinerija vladajuće stranke obrušila se na svoje koalicione partnere kada se advokat Toma Fila, poslanik SPS u Skupštini Srbije, usudio da pomene mogućnost da njegova partija u nekom trenutku može da (opet) bude protiv Vučića.

Situacija u kojoj se SPS optužuje za neverstvo, nelojalnost i spremnost na „zabijanje noža u leđa“ Vučiću i SNS ponavlja se ciklično i traje od leta 2012, kada je formiran savez dve partije. I ovoga puta lider SPS Ivica Dačić pohitao je da ispegla odnose i ublaži nesmotrene izjave funkcionera svoje partije, ne propuštajući priliku da progovori o prijateljstvu i partnerstvu sa SNS, tačnije sa Aleksandrom Vučićem. Ali, sada je tu vernost, iskazanu pred važne predsedničke i parlamentarne izbore, oročio na nešto duže staze – do kraja svog života.

- Ako neko u mojoj partiji zaista ima ideju da ulazi u bilo kakve dilove i dogovore sa Đilasom, taj neko može odmah da samog sebe izbaci iz SPS. Jer dok sam ja predsednik, ma dok sam ja živ, neće se desiti da ulazimo u koaliciju protiv Vučića - citira Informer lidera SPS Ivicu Dačića.

Čak i ova svojevrsna zakletva na doživotnu vernost, teško da je prošla bez sumnjičavih grimasa naprednjaka, koji ne propuštaju priliku da Dačića podsete na trenutak kada je 2008. izneverio dogovor po kome je Vučić, tada kandidat Srpske radikalne stranke, trebalo da postane novi gradonačelnik Beograda.

To „neverstvo“ posebno je zabolelo Vučića, koji je Dačića nazvao „osvedočenim lažovom“, tvrdeći da ga „ni sam bog ne može naterati da bude deo izvršne vlasti koju će podržavati SPS“. A onda se, posle predsedničkih i parlamentarnih izbora 2012. sve promenilo, pa i Vučićevi čvrsti stavovi. Dačić i SPS su postali poželjni partneri, a sa porastom Vučićeve moći rasla je i potreba da se u svakoj prilici saveznicima pokaže gde im je mesto.

I tako, skoro celu deceniju, svako bez greške igra svoju ulogu – naprednjaci reaguju na neko „nepočinstvo“ socijalista, ne propuštajući priliku da, čini se, sladostrasno kinje slabijeg partnera, a od druge strane, Dačića pogotovo, očekuje se da savijene glave prihvati kritike, neretko i uvrede, na svoj i partijski račun, uz obećanje da se tako nešto više neće ponoviti. Do sledeće prilike, i novih optužbi i obećanja.  

Kada su pred izbore 2016. mediji pod kontrolom vlasti ponovo izneli tvrdnju da će SPS lako pretrčati na drugu stranu ako naprednjaci ne osvoje dovoljan broj glasova, Dačić je osetio potrebu da lojalnost koalicionim partnerima pokaže autorskim tekstom u „Politici“, 03. 02. 2016. godine.

- Pominju se „nož u leđa”, „izdaja”, „DOS i SPS zajedno”... i ubeđeno se tvrdi da moja stranka i ja tajno pregovaramo ne samo sa opozicijom, nego i sa medijskim protivnicima ove vlade, pre svega sa „Kurirom”. Zbog svega toga, dužan sam da saopštim: Ne znam kakav će biti krajnji izborni rezultat, pošto će izbori, kao što je i premijer rekao, biti teški, pogotovo za SPS. Ne znam ni koje su sve kombinacije posle izbora moguće, niti ko će sve konkurisati za mesto u budućoj vladi Srbije. Ali, ono što sasvim sigurno znam, jeste da ni ja ni SPS nemamo nameru da menjamo svoje partnere, bez obzira na rezultat, mogućnosti, pa čak i bez obzira na to da li ćemo uopšte konkurisati za učešće u vlasti. Mi smo se za savez sa Aleksandrom Vučićem odlučili još 2012. godine, zbog jasnog programa i istih političkih ciljeva. Četvrtu godinu smo u toj koaliciji i u Vladi Srbije, deleći iste vrednosti, i ta činjenica određuje i naš odnos prema budućnosti.

A brojne su situacije kada je Dačić hladio užarane odnose između SPS i SNS. Tako je krajem 2015, kada je Branko Ružić na svom “Fejsbuk” profilu postavio zajedničku fotografiju sa navijačem koji je u direktnom prenosu utakmice Srbija-Albanija u Beogradu uzvikivao pogrdne parole na račun tadašnjeg premijera Vučića, Dačić izjavio da će po povratku iz posete Moskvi razgovarati sa Ružićem, navodeći da je takvo ponašanje nedopustivo.

- Čovek koji vređa premijera ne zaslužuje nijednu lepu reč, već osudu. Ružić nije samo navijač, već kao potpredsednik SPS je u obavezi da poštuje politiku stranke. SPS ima svoju politiku i kome se ona ne sviđa uvek može slobodno da ode. To važi za sve. Razgovaraću sa njim čim se vratim iz Moskve. A o tome će biti reči i na organima stranke - naglasio je Dačić.

Zbog razbarušenog ponašanja i izjava počasnog predsednika SPS Milutina Mrkonjića Dačića je neretko „bolela glava“, a kada je Mrkonjić, govoreći o saradnji s Draganom Đilasom, kazao da je uvek spreman da sarađuje sa dokazanim stručnjakom, Dačić se, prema pisanju pojedinih medija, „zamalo nije šlogirao“.

- Kad je video šta je Mrkonjić rekao, Dačiću doslovno nije bilo dobro. Na sve to, odmah su počele da se nižu i reakcije čelnika SNS. Veoma se uzrujao, jer socijalisti imaju odličnu saradnju s naprednjacima i ovakve gluposti im ne trebaju. Skočio mu je šećer, bilo mu je veoma loše - rekao je izvor tabloida iz delegacije koja je s ministrom spoljnih poslova (Ivicom Dačićem) bila u Njujorku i podseća: Pritom, ovo nije prvi put da Mrkonjić bocka koalicione partnere.

Iako Dačić vešto pliva i smiruje strasti unutar stranke, zaista se umorio od toga da stalno gasi vatru. Veoma se uzrujao zbog cele priče sa Đilasom.

- Neću u detalje. Sada sam dobro, što je najbitnije. Mrki mogu samo da poručim, evo preko vašeg lista: "Ako se ne smiriš, nosićeš me na duši." Šlogiraću se jednom zbog njega i svih tih bespotrebnih stvari. Čim odem iz zemlje, moji iz stranke mi naprave neku glupost - kazao je Dačić.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 20

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


DemOFFkratija

Zoran Živković [01.10.2025.]




Video dana

Reci ptičica!

Anketa

Ko bi trebalo da nasledi Svetislava Pešića na klupi Srbije?

Rezultati