Slobodno vreme

[ Izvor: Mediji ]

09. 03. 2025. 07:00 1

Ova aplikacija je broj jedan u Evropi za sigurnu komunikaciju

Aplikacija Signal, poznata po sigurnoj komunikaciji, poslednjih nedelja doživela je neverovatan rast popularnosti u Holandiji, često zauzimajući prvo mesto među besplatnim aplikacijama na iOS-u i Androidu. Prema podacima platformi Sensor Tower i Appfigures, Signal je u februaru preuzet 233.000 puta, što predstavlja rast od 958 odsto u odnosu na decembar 2024. godine.

Ovaj skok dolazi u trenutku kada se u Evropi ponovo raspravlja o zaštiti privatnosti i sigurnosti ličnih podataka. Signal je i ranije beležio nagle poraste popularnosti, uglavnom kao odgovor na kontroverzne poteze konkurentskih aplikacija poput WhatsAppa ili u vreme globalnih političkih previranja.

Predsednica Signala Meredit Vitaker izjavila je za holandski list De Telegraf da je broj novih registracija u zemlji čak 25 puta veći nego prethodne godine, iako nije precizirala tačan vremenski okvir. Kao ključne razloge navela je rastuću svest o privatnosti, nepovrenje prema velikim tehnološkim kompanijama i činjenicu da je digitalna komunikacija sve ranjivija.

Prema mišljenju digitalnog stručnjaka Reja Zengera iz organizacije Bits of Freedom, dodatni faktor rasta aplikacije leži u političkim promenama u SAD-u. Nova administracija Donalda Trampa i njena povezanost s velikim tehnološkim kompanijama pokrenuli su rasprave o digitalnoj nezavisnosti i sigurnosti podataka, što je ojačalo interes za alternativne aplikacije poput Signala.

Holandska javnost već neko vreme diskutuje o smanjenju zavisnosti od američkih digitalnih platformi. Meta, vlasnik WhatsAppa i Facebooka, suočava se sa milionskim kaznama zbog zloupotrebe podataka, što je dodatno ojačalo percepciju Signala kao sigurnije i nezavisnije alternative.

Iako Holandija ima svega 18 miliona stanovnika, analitičari smatraju da bi njen primer mogao biti signal za širi evropski trend.

Signal je poznat po stavu da nikada neće kompromitovati privatnost korisnika, čak i po cenu povlačenja s određenih tržišta. Meredit Vitaker je istakla da je kompanija spremna da napusti tržišta ako vlade zatraže pristup enkriptovanim porukama.

Velika Britanija je nedavno primorala Apple da ukloni enkripciju s iClouda, dok Švedska razmatra zakon koji bi naterao aplikacije za razmenu poruka da čuvaju korisničke podatke. Signal takve zahteve kategorično odbija, a njegov stav o zaštiti privatnosti mogao bi ga učiniti ključnim igračem u novoj digitalnoj eri u Evropi, piše Euronews.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Brojanje

Zoran Živković [05.03.2025.]




Video dana

Nešto sam loše sanjala

Anketa

Podržavate li akciju bojkota trgovinskih lanaca?

Rezultati