Društvo i ekonomija

[ Izvor: Beta ]

14. 01. 2026. 19:12 1

Vozači kamiona iz Srbije, Crne Gore i BiH najavili blokadu granice zbog sistema EES

Poslovno udruženje "Međunarodni transport" iz Beograda saopštilo je danas da će 26. januara, zajedno sa kolegama iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore, blokirati saobraćaj preko graničnih prelaza sa okolnim zemljama Šengena, zbog problemima koje im stvara novi EES sistem ulaska i izlaska iz zemalja u Evropi.

Protest prevoznika, kako su naveli, biće održan zbog neadekvatne reakcije Evropske Komisije i zemalja Šengena po pitanju tretmana srpskih profesionalnih vozača i ograničavanje njihovog boravka njima na teritoriji tih zemalja tokom svakodnevnih radnih aktivnosti.

Predstavnici Poslovnog udruženja "Međunarodni transport" Beograd, Konzorcijuma "Logistika Bosne i Hercegovine" i Udruženja međunarodnih prevoznika tereta Crne Gore će 16. januara u Beogradu održati konferenciju za novinare, na kojoj će izneti više detalja.

Na konferenciji će se, kako su naveli, prezentovati odluka da se 26. januara 2026. godine započne održavanje protesta prevoznika na graničnim prelazima sa okolnim zemljama Šengena, čiji je cilj da se ukaže na dugoročne posledice koje će početi da trpe privrede tih zemalja i stanovništvo od 10. aprila, kada se očekuje zabrana ulaska srpskim/bosanskim/crnogorskim vozačima u zemlje Šengena zbog prekoračenja broja dozvoljenih dana.

- Napominjemo da protest nema nikakvu političku konotaciju već isključivo ima za cilj buđenje svesti kod nadležnih u Evropskoj Komisiji i generalno evropskoj administraciji, zemljama Šengena ali i naručiocima prevoza, da profesionalni vozači nisu ilegalni migranti, teroristi i ilegalni radnici te da je njihovo hapšenje, deportacija i ograničenje rada direktan udarac na transportnu privredu ali i privredu u celini koja se oslanja na domaće transportne kapacitete - piše u najavi.

Time se, prema njihovoj oceni, ruše principi prava na rad i normalan život prevoznika i vozača.

- Ne dođe li do promene u odnosu ka profesionalnim vozačima i transportnim firmama, sredinom aprila se očekuje pucanje lanaca snabdevanja iz i za naše zemlje drumskim teretnim vozilima jer naši prevoznici više neće imati vozače na raspolaganju - dodaje se u najavi.

Cilj konferencije je, kako su naveli, da se javnost informiše o daljim koracima transportne privrede, da se inicira dijalog sa nadležnim institucijama Evrope, te da se podstakne jasan pristup rešavanju problema koji obezbeđuje sigurnost poslovanja prevoznika i sigurnost rada vozača dok obavljaju prevoz preko zemalja Šengena, bez bojazni da budu uhapšeni, deportovani i da im se dalje brani ulazak na teritoriju Šengena jer su samo radili svoj stalni posao.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Tabloidizacija

Zoran Živković [14.01.2026.]




Video dana

A gde si ti pošao bez mene?

Anketa

Da li verujete da će vam 2026. godina biti uspešnija od prethodne?

Rezultati