Društvo i ekonomija
21. 05. 2025. 07:00 0
Na šta obratiti pažnju prilikom rezervacije putovanja?
U moru turističkih ponuda za putovanja, putnici često zaboravljaju da provere ključne podatke - licencu turističke agencije, ugovor, garanciju putovanja… a to su informacije koje ih mogu zaštititi od prevara i finansijskih gubitaka.
Bliži se leto i sezona godišnjih odmora kada mnogi putuju na more ili na neke druge destinacije, a to se uglavnom radi preko turističkih agencija.
Prilikom rezervacije aranžmana, bitno je uputiti se u sve detalje putovanja, ali i u poslovanje same turističke agencije preko koje putujemo, kako bismo se osigurali od neprijatnih iznenađenja.
Iz turističke inspekcije za Danas objašnjavaju da putnici svoje putovanje mogu da ugovore kod turističke agencije organizatora putovanja i kod turističke agencije posrednika.
Turistička agencija organizator putovanja, kako navode, mora da ima važeću licencu i garanciju putovanja.
- Ukoliko putnici ugovaraju putovanje kod turističke agencije posrednika, treba da na ponuđenom programu putovanja utvrde ko je organizator tog putovanja, a u programu putovanja mora da bude navedeno ko je organizator putovanja i broj licence, jer je samo turistička agencija organizator putovanja odgovorna za realizaciju tog ugovora putovanja, a ne posrednik - upozoravaju.
Putnici prilikom odabira turističke agencije treba da dobro prouče opšte uslove putovanja, program putovanja i potvrdu o garanciji putovanja.
- Agencija je dužna da prilikom prodaje turističkog putovanja putniku uruči ugovor, odnosno potvrdu o prodaji usluge, potvrdu o garanciji putovanja i da izda propisan račun - poručuju iz inspekcije.
Oni dodaju da putnici treba da vode računa o tome da usmene informacije nisu obavezujuće za agenciju, odnosno da je agencija dužna da pruži usluge koje je navela u programu putovanja i ispuni obaveze koje je predvidela opštim uslovima putovanja.
Dodatno, ako putnici imaju posebne potrebe i zahteve u odnosu na ponuđeni program putovanja, što se može odnositi na objekat, sprat, pristup za kolica… i agencija se sa njima saglasi, one moraju biti sadržane u ugovoru o putovanju, naglašavaju oni.
Putnici, prema savetu inspekcije, treba preko interneta da provere dobijene informacije o programu putovanja, ukoliko je to moguće.
- Takođe, treba da na sajtu APR-a, u Registru turizma, izvrše proveru registracije turističke agencije, kao i podatke o vrsti agencije, trajanje licence i garancije putovanja, ukoliko je reč o organizatoru putovanja - objašnjavaju oni.
Kako dodaju, i na sajtu Narodne banke Srbije treba da provere likvidnost turističke agencije, kako bi izbegli agencije koje imaju finansijske probleme koji se mogu odraziti na realizaciju njihovog putovanja.
Predsednik Udruženja za zaštitu potrošača Efektiva Dejan Gavrilović za Danas kaže da sve informacije mogu da se provere preko interneta.
- Kada se aranžman kupuje od organizatora putovanja, treba da se proveri da li je on aktivan, da li ima licencu, da li ima osiguranje… to svi treba da imaju, osim ako nije neka prevara - tvrdi on.
Gavrilović ukazuje na to da posrednici češće naprave problem.
- Nedavno je jedna agencija radila kao posrednik u prodaji putovanja, ali je lažirala, odnosno fiktivno je prodavala putovanja. Vlasnik je uzeo pare, iskoristio za svoje lečenje i na kraju preminuo. Dobar deo putnika je ostao oštećen, bez prava da budu obeštećeni na bilo koji način - kaže sagovornik.
To se desilo jer posrednik nije imao nikakve garancije, upozorava Gavrilović.
- Nije imao ugovor sa agencijom u čije je ime, navodno, prodavao putovanja i zbog toga putnici ne mogu da se pozovu na to i potražuju nešto od te agencije - objašnjava on.
Gavrilović savetuje da kada se dogovara sa posrednicima, treba tražiti da se novac uplaćuje direktno na račun organizatora putovanja.
- Dodatno, ako neko traži da se novac uplaćuje na račun fizičkog lica, to je odmah znak da se radi o prevari - poručuje on.
Gavrilović dodaje i da svi organizatori putovanja imaju ili bankarske garancije ili polise osiguranja, koje idu i do 400.000 evra.
Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) za Danas kaže da, pre svega, treba izbegavati ponude na društvenim mrežama od neproverenih ponuđača.
- Velika količina ponuda dolazi od strane individualaca i sumnjivih izvora. Moramo da imamo svest da je internet otvorena mreža i da svako može postaviti bilo koju sliku i ponudu - upozorava on.
Prvo što je neophodno da se proveri, kako navodi, jeste da li je agencija registrovana u APR-u i da li ima licencu za organizaciju putovanja, jer u tom slučaju poseduje i garanciju putovanja koja putnicima garantuje povraćaj novca ako se nešto neželjeno desi.
Kad je reč o jednodnevnim izletima, Seničić objašnjava da to može da organizuje bilo koja firma, ukoliko ne uključuje noćenje.
- Za njih ne važi garancija putovanja, to je evropski model regulative. Kod nas se, nažalost, to zloupotrebljava u velikoj meri. Ogromna je siva zona i jako je teško to sve iskontrolisati - ukazuje on.
YUTA je, prema njegovim rečima, pre nekog vremena ponudila rešenje za ovu vrstu kontrole.
- Verujem da bi sve autobuske ture mogle da se stave u sistem jako brzo i neutrališe siva zona sa tim modelom, ali je potrebno da se dobije neko ovlašćenje od strane države za tu vrstu posla - zaključuje Seničić.
Komentari 0
ostavi komentar