Društvo i ekonomija
20. 04. 2025. 19:06 2
GUBIMO ŠEĆERANE I FABRIKE ULJA Strane firme gospodare Srbijom?!
Od ukupno 3.198 agroindustrijskih privrednih društava, sedam kompanija koje pojedinačno imaju BDV veći od 50 miliona evra u 2023. ostvarile su 487 miliona evra BDV‐a, odnosno 21,7 odsto agroindustrije i 1,27 odsto BDV‐a privrede. Ovih sedam kompanija zapošljava oko 5.000 radnika (6,7 odsto u agroindustriji). Treba napomenuti da su sve ove kompanije (osim Sunoko d.o.o.) u većinskom stranom vlasništvu, kao i da su regionalno koncentrisane u velikim gradskim centrima.
Agroekonomski analitičar Milan Prostran u razgovoru za Biznis.rs ističe da je poljoprivredno-prehrambeni sektor pretpeo ogromnu devastaciju tokom privatizacije od 2001. godine.
- Veliki sistemi koji su imali veoma značajnu ulogu u prehrambenoj i tržišnoj sigurnosti praktično su nestali. Poljoprivredno-prehrambeni sektor Srbije je u okviru tih sistema obezbeđivao 45-50 odsto hrane za tržište do devedesetih godina prošlog veka, dok je naša zemlja u obezbeđivanju osnovnih prehrambenih proizvoda u bivšoj Jugoslaviji učestvovala između 60 i 80 odsto - ističe Prostran.Prema njegovim rečima, privatizacija značajnih sistema sprovedena je mimo zakona, pa je tako izgubljen i veći deo poljoprivrednog zemljišta.
- Prvo, nije ispoštovan Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim je zabranjena prodaja državnog poljoprivrednog zemljišta jer su ta društvena preduzeća ili poljoprivredni kombinati po zakonu bili samo korisnici zemljišta, ali ne i vlasnici. Neko se prilikom privatizacije dosetio da kroz cenu kapitala preduzeća "ugura" i poljoprivredno zemljište i tako je nastala ogromna pljačka najskuplje državne imovine - napominje Prostran.Samim tim, kako kaže, danas dovodimo u pitanje rad prehrambenih kapaciteta, pa je tako Srbija sa 15 šećerana spala na tri, dok umesto pet-šest velikih fabrika ulja sada imamo dve ili tri.- To su bile ogromne kapitalne investicije i mi smo od jedne razvijene poljoprivredno-prehrambene zemlje došli do toga da je veliki deo kapaciteta nestao ili propao, jer se nikada nismo oporavili od loše privatizacije. Zbog toga smo danas manje konkurentni i sposobni da izlazimo na svetska tržišta - ocenjuje Milan Prostran.
Komentari 2
ostavi komentar