Društvo i ekonomija
07. 03. 2025. 18:29 3
STRANE FABRIKE u Srbiji dele OTKAZE i gase proizvodnju
Od početka ove godine tri firme koje posluju u Srbiji, Benetton, Johnson electric i Draxlmaier najavile su otpuštanje radnika. Kriza u automobilskoj ali i drugim industrijama nije zaobišla ni našu zemlju. Iako godinama posluju pozitivno na stranom tržištu neke od njih moraće da budu ugašene.
Kompanija Drakslmajer (Draxlmaier) Srbija nedavno je saopštila da će, nakon 15 godina od osnivanja u Srbiji, zatvoriti svoju fabriku. Kako su naveli u saopštenju, kompanija uvek zavisi od odgovarajućih porudžbina od proizvođača automobila. Tako, uprkos naporima, nisu uspeli da obezbede porudžbine za pogon u Zrenjaninu, pa će nakon razmatranja svih opcija biti primorani da zatvore baš taj u Zrenjaninu tokom 2026. godine.
Kompanija Drakslmajer imala je prema podacima Agencije za privredne registre (APR) u 2022. godini 3.666 zaposlenih. Ovaj proizvođač komponenti za automobile, poslovao je tokom godina pozitivno, pa je tako porez na dobitak te godine iznosio 53,85 miliona dinara. Za zarade, naknade zarada i ostale lične prihode kompanija je dala 4,27 miliona dinara, piše Nova ekonomija.
Kompanija Benetton koja posluje u Nišu i koja se bavi proizvodnjom odeće, najavila je zatvaranje proizvodnog pogona u Nišu zbog poslovnih problema Beneton grupe, kao i otkaze ugovora o radu zaposlenim po osnovu tehnološkog viška. Kompanija je osnovana 2011. godine u Nišu, a njen osnivač i stopostotni vlasnik je Bentton Manufacturing S.R.L.
Prema podacima iz finansijskih izveštaja vidi se da je kompanija 2021. godine ostvarila poslovni prihod od 3,07 milijardi dinara, kao i da su prihodi od prodaje na domaćem tržištu iznosili 252.000 dinara, dok su oni na inostranom iznosili 2,9 milijardi. Iako je kompanija dobro poslovala, na kraju ove godine je imala gubitak od nešto više od 25 miliona dinara.
Treća firma koja je od početka ove godine najavila otpuštanje radnika, i to njih oko 350, jeste Džonson elektrik (Johnson electric). Firma je osnovana 2013. godine a proizvodi električnu i elektronsku opremu za motorna vozila. Podaci APR-a pokazuju da je i ova firma poslovala 2021. godine sa prihodima od 21,11 milijardi dinara, dok ju je porez na dobitak koštao 29,25 miliona dinara.
Nova ekonomija je pisala o tome da je kompanija dobila od države subvencije, ali je jedan deo tog novca morala i da vrati državi. Na sastanku koji je održan sa radnicima ali i predstavnicima sindikata, odlučeno je da se radnici sami prijave za odlazak iz firme, a predstavljeni su im i „socijalni programi“ koji bi mogli da se sprovedu, kao i visina otpremnina za rad.
Komentari 3
ostavi komentar