Društvo i ekonomija
14. 12. 2021. 23:30 4
Beograd sedmi najzagađeniji grad na svetu
Beograd je trenutno sedmi najzagađeniji grad na svetu, pokazuje aplikacija AirVisual, dok podaci koje trenutno očitavaju merne stanice Agencije za zaštitu životne sredine potvrđuju da je vazduh u jednom delu srpske prestonice zaganjen, u drugom jako zagađen.
Na sajtu AirVusual koji uživo prati kvalitet vazduha u većim gradovima širom sveta, vazduh u Beogradu ocenjen je kao nezdrav. Građanima prestonice Srbije je zbog toga preporučeno da ukoliko izlaze napolje nose maske, izbegavaju vežbe na otvorenom, u zatvorenom prostoru koriste prečišćivač vazduha i prozore drže zatvorene.
Najzagađeniji vazduh na svetu trenutno udišu građani Lahora u Pakistanu. Po zagađenosti slede Nju Delhi u Indiji, Daka u Bangladešu, Hanoj u Vijetnamu, Kabul u Afganistanu, Zagreb u Hrvatskoj, pa Beograd, iza kog slede Krakov (Poljska), Sarajevo (Bosna i Hercegovina) i Kolkata (Indija).
Na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine vidi se da jako zagađen vazduh, najgore kategorije, detektuju merne stanice u Lazarevcu, Vinči, na Zelenom brdu i u Zemunu. Vazduh je u crvenom, tj. zagađen, na mernim mestima u Beogradu u ulici Despota Stefana, kod KBC "Dragiša Mišović", na Mostaru, Vračaru, Novom Beogradu, Starom Gradu, u Ulici Omladinskih brigada, Obrenovcu.
Osim Beograda u Srbiji je vazduh jako zagađen u Smederevu i Velikim Crljenima.
Vazduh u svim pomenutim mestima nije za disanja zbog prisustva prevelike koncentracije suspendovanih PM10 i PM2.5 čestica, koje imaju brojne negativne posledice po zdravlje, u prvom redu po respiratorni i kardiovaskularni sistem.
Komentari 4
ostavi komentar