Društvo i ekonomija

[ Izvor: Nova.rs ]

02. 05. 2025. 19:59 4

Šta stoji iza odluke dekana Pravnog fakulteta u Beogradu da podnese ostavku?

Pritisak vlasti ili razlog lične prirode uzrokovali su ostavku dekana Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu profesora Bojana Milisavljevića, koji se na ovaj potez odlučio neposredno nakon sastanka sa rektorom Vladanom Đokićem i premijerom Đurom Macutom.

Ostavke su podneli i profesori dekanskog kolegijuma ove visokoškolske ustanove, a kako saznaje Nova.rs, niko od njih nije želeo da ostane na svojoj poziciji, kako ne bi bili postavljeni za v. d. dekane, jer je ovo sada izrazito nepoželjno mesto.

Proteklih dana u javnosti se sve češće govori o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora, a u režimskim medijima podigla se bura komentara kako "Pravni treba zatvoriti" i da je "nečuveno što studenti koriste fakultet u političke svrhe".

Naime, višemesečna blokada fakulteta, kao i očigledni pritisci javnosti, doveli su, smatraju profesori, do ostavki dekana i dekanskog kolegijuma.

- U situaciji ogromnog protivzakonitog pritiska režima na akademsku zajednicu koji izričito za cilj ima da uništi univerzitete u Srbiji, prvi ljudi univerziteta i fakulteta su glavna meta. Oni su kao poslodavci uobičajeno odgovorni za poslovanje fakulteta i isplatu dohodaka i nalaze se u situaciji u kojoj im je, bez bilo kakve krivice na njihovoj strani, značajno otežano ili onemogućeno obavljanje tog nezahvalnog posla. Nakon pet meseci vođenja Pravnog fakulteta u tim teško podnošljivim okolnostima, dekan i uprava su odlučili da iz ličnih razloga podnesu ostavke na svoja mesta - kaže za Nova.rs Bojan Spaić, profesor na Pravnom fakultetu BU.

Dekan je, očigledno, bio izložen brojnim pritiscima tokom proteklih nekoliko meseci, kako tvrde pojedini profesori.

- Javnost ima tendenciju da traži neke konkretnije povode za takve odluke, uglavnom zbog toga što ne razume dovoljno pritisak s kojim se univerzitet suočava. Uveren sam da je uzrok ostavke celokupna nepodnošljiva situacija u koju je režim doveo univerzitet, osionim, bahatim i neodgovornim vođenjem države. Nastavno osoblje Pravnog fakulteta će u u skladu sa Statutom Fakulteta i u najkraćem mogućem roku, odgovorno pristupiti izboru nove uprave, za koju očekujem da će kao i prethodna raditi u najboljem interesu studenata i zaposlenih.

Međutim, od dekanske pozicije se u ovom periodu profesori sklanjaju.

- S obzirom na okolnosti koje sam prethodno opisao, nije očekivano da će se bilo ko rado latiti tog posla. Sam izbor dekana i prodekana je interna stvar fakulteta u domenu je autonomije univerziteta. Ne očekujem da će biti nekog zadiranja u tu autonomiju prilikom izbora, ali ako do toga dođe javnost će svakako biti obaveštena - naglašava profesor Spaić.

I drugi profesori sa Pravnog fakulteta takođe smatraju da je dekan podlegao pritiscima.

- Bilo je pritisaka da se uđe u štrajk, što nema nikakve veze sa sastankom sa premijerom Macutom. Dekan prosto više nije mogao da izdrži, da se nosi sa tim teretom - kaže za Nova.rs profesorka sa ovog fakulteta, koja je zamolila da ostane anonimna.

Podsetimo, dekan Milisavljević je prisustvovao sastanku predstavnika univerziteta u Srbiji sa premijerom Đurom Macutom, na kojem su, kako je navedeno u saopštenju Rektorata BU, razmenjene informacije o stanju na univerzitetima i fakultetima i razgovarano o mogućim načinima prevazilaženja krize.

Nakon vesti o ostavci dekana, na mrežama su se pojavile spekulacije o njegovim vezama sa Srpskom naprednom strankom, odnosno navodi da je još 2018. bio među 1.000 javnih ličnosti koji su podržali listu Aleksandra Vučića "Zato što volim Beograd".

O dešavanjima na Pravnom fakultetu se oglasila i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, govoreći o "blokaderskom sastanku" na temu vanrednih parlamentrnih izbora, što je, veruje se, dodatno pojačalo pritiske.

Takođe, advokat i narodni poslanik SNS Vladimir Đukanović napisao je nedavno da Pravni fakultet u Beogradu treba "hitno zatvoriti", u slučaju da je tačna informacija da je studentski plenum te ustanove izglasao da je nove parlamentarne izbore "neophodno održati u junu".

Prethodno su režimski mediji objavili da su došli do dokumenta koji su sastavili studenti Pravnog fakulteta u blokadi, koji se tiče "izbora, izborne liste i sličnih stvari", a po kom su studenti navodno zaključili da "samo njihova lista sme da učestvuje, a druge ne".

Podsetimo, pre nekoliko dana, prema pisanju beogradskih medija, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Zoran R. Tomić zauzeo se za generalni štrajk zaposlenih na Univerzitetu i pozvao studente u blokadi da vlastima ispostave novi, sedmi zahtev - vanredne prevremene izbore, kao i da za njih formiraju studentsku izbornu listu.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 4

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Prvomajski uranak

Zoran Živković [30.04.2025.]




Video dana

Roštilj majstor

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati