Kolumne
11. 12. 2020. 19:11 1
REČ PROFESORA Apokalipsa danas
Ministarstvo za zdravlje Republike Srbije i dalje gusla istu pesmu. Preko svog sajta uredno obaveštava koliko je uzoraka testirano, a koliko ukupno osoba, koliko je pacijenata na respiratorima, kao i koliko je "ukupno hospitalizovanih pacijenata kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa, odnosno koji su suspektni na novi korona virus".
Na posebnoj stranici sajta dato je kratko objašnjenje šta znači "novi korona virus" i to je sve po pitanju definisanja pojmova koji se koriste kada se govori o ovoj pošasti koja je svet, pa i Srbiju snašla (iako je Srbija, dokazano je, mimo sveta).
Od avgusta na ovamo, ministarstvo ne izveštava koliko je "aktivnih slučajeva", a koliko „slučajeva koji su na kućnom lečenju, u samoizolaciji“, kao što je proletos radilo. Nema obaveštenja ni koliko je “osoba otpušteno sa bolničkog lečenja“ i „izlečeno pacijenata od početka epidemije“.
I zato, jedino direktor Klinike za tropske i infektivne bolesti zna kako napreduje "razaražavanje". Ovaj galimatijas ne može da se „iščivija“ ni pretraživanjem interneta. Portal Wikipedia je posvetio posebnu stranicu Srbiji. Kao izvor služi stranica ministarstva na engleskom jeziku. Međutim, tamo više nema podatka koji se naziva Active cases već Hospitalized.
Kao rezultat toga, kada Vikipedija, na osnovu broja hospitalizovanih i podataka o ukupnom broju zaraženih (# of cases) odnosno umrlih (# of deaths) izračuna podatak o broju izlečenih (Recoveries), on je nerealno velik, jer tako izračunat obuhvata i slučajeve koji su na kućnom lečenju, kao i one koji su registrovani kao pozitivni ali su bez ikakvih simptoma (tzv. „asimptotski“, iako ovaj termin uobičajeno ima sasvim drugo značenje).
Jedno je sigurno, u Srbiji je došlo vreme kada je pozitivno biti negativan. U svakom pogledu.
Na portalu Worldometer postoje oba podatka, ali, nakon "kvantnog skoka" broja oporavljenih šestog
juna, kada je 4052 slučaja preko noći prestalo da bude aktivno, u izveštajima ministarstva navodi se broj hospitalizovanih umesto broja aktivnih slučajeva. Kao rezultat toga, podaci koji se prikazuju kao Total Recovered i Active Cases gube svoju validnost.
Od 14. oktobra, broj aktivnih slučajeva ima stalno istu vrednost (31.536), što nema nikakvu realnu osnovu, ali zato broj izlečenih nerealno raste.
Stranica Coronavirus Pandemic: Real Time Counter, koja neprekidno prati stanje pandemije, za svaku zemlju prikazuje tri podatka: (total) cases, (total) deaths i (total) recovered. Za Srbiju, ovaj treći je od 21. septembra „zakucan“ na 31.536.
Ne pomaže tu ni Gugl, jer prikazuje ono što je daju zvanične institucuje. I tu se jasno vidi da podatak o izlečenim u Srbiji nedostaje (https://www.google.com/search?q=corona+virus).
Na slici je prikazano stanje 10. decembra. Iz navedenih podataka nešto ipak može da se izračuna. Na primer, uzimajući u obzir podatke o broju stanovnika, sledi da je tog dana ukupan broj zaraženih u Srbiji bio 3,89 puta veći od njenog učešća u svetskoj populaciji, a broj preminulih veći „samo“ 1,49 puta. Naravno, ništa ne može da se kaže o doprinosu Srbije ukupnom broju izlečenih na svetu.
Ako se posmatraju zvanični podaci (a to su oni koji se šalju Svetskoj Zdravstvenoj Organizaciji), od 14. septembra, od kada je započela jesenja ofanziva virusa (odnosno „treći čin“, koji traje tek 87 dana, a kraj mu se ne vidi), ukupan broj zaraženih se uvećao 7,68 puta, a broj umrlih 2,96 puta.
Broj zaraženih osoba u jednom danu, izražen u odnosu na milion stanovnika, već dve nedelje je najveći na svetu (https://ourworldindata.org/coronavirus-data-explorer ). Ovih dana je više od trinaest puta veći od svetskog proseka.
Neko bi mogao da postavi pitanje: ako je za prvih deset dana decembra registrovano ukupno 73.786 novih slučajeva zaraženih koronom, koliko će ih još biti do kraja ove godine? Strah me je da prognoziram.
Petar Bošnjaković, doktor tehničkih nauka, profesor u penziji
Komentari 1
ostavi komentar