Društvo i ekonomija
15. 01. 2025. 15:30 0
Epidemiolog: Nema bojazni od HMPV-a - drugi virus je OPASNIJI
Mnogo se govori o virusima u ovom periodu godine, naročito o HMPV-u. Mišljenje stručnjaka je da panici nema mesta, taj virus nema potencijal da preraste u epidemiju, a tek nema potencijal da dostigne razmere pandemije.
- Oko ljudskog metapneumovirusa (HMPV) napravila se velika drama. To je klica koje ima svuda - kaže prof. Zoran Radovanović, epidemiolog.
U zimskim mesecima prisutnost virusa je normalna
Negde u toku zimskih meseci dominiraju jedni virusi, negde drugi.
- Ima puno izazivača infekcija disajnih organa, tako da u nekom delu sveta, recimo dve do tri godine učestalost nekog od njih je manja, onda usledi godina kada taj mikroorganizam dominira, tako da je to očekivana dinamika - objašnjava profesor.
On dodaje da u Kini ima i kovida 19, ima i gripa, ali i HMPV.
- Takođe se javljaju i rinovirusi, poput običnog nazeba. Kod ovog virusa nema temperature, ali je prisutno curenje iz nosa i gušobolja, ali je opšte stanje dobro - kaže prof. Radovanović.
Postoje i drugi virusi, ima ih mnogo, ali se sve učestalije javljaju u zimskom periodu.
- Za grip već znamo godinama. Taj epidemijski porast počinje u poslednjoj nedelji decembra ili u prvoj polovini januara - navodi profesor i dodaje da se ne radi virusološka dijagnostika rutinski, pa se ne zna kakav je odnos između pojedinih uzročnika.
Kako kaže, ne evidentira se posebno grip, već se govori o bolestima sličnim gripu.
- Ako samo curi nos, dete ili odrasla osoba se oseća dobro, onda je to nazeb. Ali ako se javlja gušobolja, glavobolja i izrazita malaksalost uz povišenu temperaturu, onda je u pitanju bolest slična gripu (ILI - Influenza-like illness) i tako se evidentira - objašnjava epidemiolog.
Bespotrebna panika oko HMPV-a
- Prošlo je oko pet godina od pandemije kovida 19, pa se opet nešto dešava u Kini, pune su bolnice, pa su i na drugim mestima pune, a oni sami su rekli da u toj strukturi obolevanja je učestaliji nego obično taj HMPV. U pitanju je klica koja nema epidemijski, a pogotovo ne pandemijski potencijal da ugrozi ceo svet - kaže profesor.
Tu je više u pitanju ona sumnjičavost prema Kini, jer je ranije ona dosta bila zatvorena po tim pitanjima, takav je društveni sistem.
- Nema razloga za strah od epidemije iz Kine u ovom trenutku - ističe prof. Radovanović.
Veća pretnja svetu je H5N1
Epidemiolog je ukazao na veću opasnost - ptičji grip (H5N1) u Americi.
Profesor kaže da se ovaj virus preneo na krave, ima ga i u kravljem mleku. Takođe se preneo i na druge sisare. Taj virus je realna i stalna opasnost.
- To je jedna od verovatnijih kombinacija za narednu kataklizmu i veću pandemiju, mnogo ozbiljniju nego što je bio grip. Taj ptičji grip je prešao i na ljude, ali nema još izrazitog interhumanog prenosa - ne prenosi se sa čoveka na čoveka. Inače je mnogo ozbiljnija bolest i od kovida - navodi epidemiolog.
On dalje objašnjava da kada bi mutacijom taj virus stekao sposobnost lake prenosivosti s čoveka na čoveka, onda bi došlo do pandemije.
- Da li će to da se desi i kada, to je neizvesno - zaključuje on.
Komentari 0
ostavi komentar