Svet
14. 03. 2026. 14:12 0
Brisel pod pritiskom: Spor zbog ruskih milijardera potresao EU!
Ambasadori država članica Evropske unije pokrenuli su hitan pisani postupak za produženje sankcija protiv više od 2.700 pojedinaca i kompanija koje se smatraju odgovornim za podršku ruskom ratu u Ukrajini, navode izvori iz Brisela.
Lista sankcionisanih, koja postoji još od 2014. godine, redovno se obnavlja na svakih šest meseci. Ukoliko odluka ne bude doneta na vreme, sankcije bi automatski prestale da važe već 15. marta.
Ovaj put odluka dolazi u poslednjem trenutku, jer su Mađarska i Slovačka izrazile protivljenje produženju bez izmene spiska.
Spor oko ruskih oligarha
Budimpešta i Bratislava zatražile su da se sa sankcione liste uklone pojedini ruski biznismeni bliski Kremlju, što je usporilo donošenje odluke.
Sada sve države članice EU moraju da potvrde da podržavaju produženje sankcija. U ovom postupku, ukoliko neka zemlja ne odgovori na vreme, smatraće se da je saglasna sa produženjem mera.
Očekuje se da će odluka o produženju sankcija biti potvrđena u poslednjem trenutku, kako bi se izbegao pravni vakuum i automatsko ukidanje mera protiv više od 2.700 ruskih pojedinaca i kompanija.
Komentari 0
ostavi komentar