Svet

Direktno.rs [ Izvor: Beta ]

20. 02. 2025. 18:10 0

TUŽBA distributerima elektronskih cigareta zbog PODVALE namenjenoj deci

Američka savezna država Njujork tužila je neke od najvećih distributera elektronskih cigareta u zemlji, optužujući te kompanije da krše državne zakone koji zabranjuju prodaju ukusa i dizajna koji se dopadaju deci.

Tužitelji traže stotine miliona dolara odštete od kompanija, kao i trajnu zabranu prodaje aromatizovanih vejpova u Njujorku.

Državna tužiteljka Leticija Džejms najavila je tužbu protiv posrednika koji distribuiraju e-cigarete sa ukusom voća i slatkiša, kao što su Puff Bar i Elf Bar stotinama prodavnica i benzinskih stanica širom države. Pristup se razlikuje od prošlih parnica koje su vodili Njujork i druge države, a koje su ciljale na proizvođače vejpa, kao što je Jul Labs.

Naveliko okrivljen za podsticanje trenda vejpinga među tinejdžerima, Jul je platio više od milijardu dolara za rešavanje desetina državnih i lokalnih tužbi i istraga o njegovim ranim marketinškim praksama, koje su uključivale zabave za lansiranje i poklanjanje proizvoda.

Umesto toga, kineske e-cigarete za jednokratnu upotrebu, poput Elf Bara, postale su novi izbor srednjoškolcima i tinejdžerima. Nijedan od proizvoda nije odobren od strane saveznih zdravstvenih regulatora, ali oni nastavljaju da se isporučuju u SAD, često pogrešno označeni kao baterije, mobilni telefoni ili drugi proizvodi.Žalba na skoro 200 stranica pokazuje "dokaze o nezakonitom ponašanju, uključujući dokumente koji pokazuju ilegalne pošiljke aromatizovanih vejpeova u Njujork". Njujork je zabranio sve ukuse vejpa osim duvana 2020. godine.

- Predugo su ove kompanije zanemarivale naše zakone kako bi profitirale od naših mladih ljudi, ali nećemo rizikovati zdravlje i bezbednost naše dece -  rekla je Džejms u saopštenju.

Uprkos stalnoj dostupnosti e-cigareta za jednokratnu upotrebu, stopa vapinga među tinejdžerima u SAD pala je na 10-godišnji minimum od ispod 6 odsto, prema podacima objavljenim prošle godine. Državni zdravstveni zvaničnici pripisuju taj pad agresivnijoj akciji suzbijanja.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Uređivanje medija

Zoran Živković [19.02.2025.]




Video dana

Sve smo sredili, šefe!

Anketa

Da li ćete bojkotovati najveće trgovinske lance u Srbiji?

Rezultati