Hronika
27. 09. 2023. 07:00 14
SRPSKI I ALBANSKI KRIMINALCI NA KIM Složni bastion smrti balkanske mafije
Evropska unija je svojevremeno prestala da deli novac preko tendera zbog toga što je završavao u rukama mafije. Tako je postalo jasno da je lokalna vlast, koja je formalno raspolagala tim novcem, morala da ga usmerava prema tim ljudima. Oni u stvari dele poslove, odlučuju ko će da dobije koji posao i kuda će da prođu saobraćajnice. Napravili su i građevinske firme tako da su pod svoju kontrolu stavili sve okolne poslovne prostore.
Deo odgovornosti za eskalaciju moći albanske mafije snosi i Srbija, koja je i dalje glavna tranzitna ruta vodećim narko klanovima s Kosova. Ustaljenost tih ruta od devedesetih godina do danas govori da se veze albanskih i vodećih srpskih kriminalaca mere samo jednom stavkom, a to je profit. Milioni evra govore isti jezik.Po navodima ljudi upućenih u kriminalna zbivanja na KiM, mafija ne samo da kontroliše lokalne institucije na severu Kosova, nju respektuju i centralne vlasti Kosova. Ramuš Haradinaj je svojevremeno tvrdio da pored srpskih funkcionera sa severa, sarađuje i sa gospodinom Milanom Radoičićem u smislu funkcionisanja centralnih institucija. To je samo jedan od pokazatelja do kog nivoa su oni inkorporirani u centralne institucije Kosova. Dokazuje i da je mafija na Kosovu preživela rat 1999. bez ikakvih posledica.
Dobro poznata birokratska elita međunarodne zajednice i Evropske unije nezvanično prihvata ulogu mafije u procesima na severu Kosova, jer želi da se pohvali da je nešto završila, a koju će cenu platiti stanovnici tog područja njih to ne zanima. Tako postaje očigledno da i kriminalne grupe imaju uticaja na strukture vlasti. Poslednja dešavanja na terenu pokazuju svu tačnost i pouzdanost informacija da oni čak pokušavaju i da preuzmu obaveštajnu zajednicu. Kriminalno podzemlje ima ogroman uticaj na institucije, ali, i u građevinskim i drugim poslovima, koji donose brzu zaradu. Oni su deo široke mreže koja bez sumnje nekada ima podršku vlasti, a nekada natera vlast da joj da podršku.
Evropska unija je svojevremeno prestala da deli novac preko tendera zbog toga što je završavao u rukama mafije. Tako je postalo jasno da je lokalna vlast, koja je formalno raspolagala tim novcem, morala da ga usmerava prema tim ljudima. Oni u stvari dele poslove, odlučuju ko će da dobije koji posao i kuda će da prođu saobraćajnice. Napravili su i građevinske firme tako da su pod svoju kontrolu stavili sve okolne poslovne prostore. Ko će dobiti lokal, gde će proći saobraćajnica, gde će se šta graditi o tome ne odlučuje lokalna vlast, ona samo formalno sporovodi ono što su odlučile interesne grupe.Severna Mitrovica se nalazi na nekadašnjoj Jadranskoj magistrali. Iz nje se lako stiže do Sandžaka i centralne Srbije, to je uhodani koridor kriminala. Ko ima kontrolu nad tim koridorom, pravi veliki novac. Trgovina narkoticima je i dalje najveći biznis na KiM, ali je mafija na tom području sredinom 2000. proširila svoj biznis. Tako su albanski i srpski mafijaši pokrenuli posao i sa pružanjem "sigrne kuće" osobama sa poternica, i sa jedne i sa druge strane.Utočište na Kosovu svojevremeno su 2011. našli i vođe navijačke grupe "Alkatraz" Marko I. i član te grupe M. K., osumnjičeni za ubistvo Ivana Perovića iz grupe "Zabranjeni". I Novosađani Filip Vilotijević i Vukašin Smiljanić su posle pucnjave, 12. maja 2011. u kojoj je slučajno ubijena Tamara Radulović u kafiću na Adi Ciganliji u kome je njen brat slavio detetov rođendan, pobegli na Kosovo. Za prelazak na Kosovo su imali ozbiljnu vezu, pa su se policajcima koji su ih zaustavili predstavili lažnim imenima. Vilotijević je u oktobru 2015 godine ubijen.
Nezaposlenost na Kosovu je trenutno veća od 35 odsto. Zato nije ni čudo da je Kosovo postalo mafijaška enklava u Evropi.
Komentari 14
ostavi komentar