Društvo i ekonomija

D. Ljutić

05. 10. 2025. 07:00 6

O HRVATIMA SAD SVE NAJBOLJE Vučićeva slamka spasa za NIS

Hrvatskim JANAF-om distribuira se nafta za potrebe rafinerija u Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj. Da se i sama Srbija slabo snadbeva ruskom naftom pokazalo se još 2022. godine, kada je Evropska unija zabranila da kroz JANAF teče ruska nafta. Tada se ispostavilo da najveći udeo u ukupnom obimu nafte koji uvoz NIS već godinama zauima nafta tipa "kirkur” iz Iraka i kompanija koje ne zavise od uvoza ruske sirovine. Kroz celokupni Jadranski naftovod ukupno dve trećine stiže "crno zlato“ iz Iraka i Kazahstana.

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je u Kopenhagenu da je razgovarao sa hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem o Naftnoj industriji Srbije, i da on razume težinu situacije, ali da su za to pre svega nadležni Rusi i Amerikanci, a ne Evropa. Najave iz Srbije da će se izgledno uvođenje punih američkih sankcija na poslovanje Naftne industrije Srbija premostiti direktnim uvozom naftnih derivata sa tržišta u okruženju, potaknulo je spekulacije o mogućem rastu cena goriva u regiji.- Republika Srbija može preko Republike Hrvatske uvoziti svu naftu osim ruske i ne može, želi li evropsku perspektivu da sedi na dve stolice - izjavio je u oktobru 2022. godine u Pragu hrvatski premijer Andrej Plenković.Međutim, cela ta priča je u ovdašnjim režimskim medijima bila zataškana. Jer, kako to saopštiti patriotama da "sarađujemo sa ustašama". Najveći deo sirove nafte koju NIS koristi za preradu i dalju distribuciju do benzinskih pumpi ta kompanija uvozi. To pokazuje i izveštaj same kompanije za prvo polugodište, prema kojem je količina nafte iz domaće proizvodnje činila trećinu ukupne količine koja je prerađena i stavljena u promet. Prema podacima Agencije za energetiku Srbije, Srbija od 2023. ne uvozi rusku sirovu naftu. Međutim, kada počne primena sankcija, i dostupnost nafte drugog porekla bila bi pod znakom pitanja, jer, gde god da se kupi, mora da se dopremi do kompanije u ruskom vlasništvu, na koju se sankcije odnose.Nafta do NIS-ove rafinerije u Pančevu prolazi kroz naftovod JANAF u kojem većinu akcija ima država Hrvatska. Ta kompanija bi, prema izjavama iz samog JANAF-a i hrvatskih zvaničnika takođe bila pogođena ukoliko počne primena sankcija SAD prema NIS-u, s obzirom na to da im je NIS najveći poslovni partner. Janaf je nedavno saopštio da je  dobio licencu potrebnu za nastavak izvršavanja ugovora o transportu sirove nafte sklopljenog s Naftnom industrijom Srbije (NIS) do 8. oktobra ove godine. U narednim danima Janaf će se putem svog američkog advokata i uz podršku Vlade Hrvatske, obratiti Uredu za kontrolu strane imovine (OFAC) američkog ministarstva finansija, sa ciljem dobijanja produženja navedene licence. Tim sankcijama je obuhvaćen i NIS, s kojim Janaf ima sklopljen ugovor o transportu sirove nafte za razdoblje od 1. januara 2024. godine do 31. decembra 2026. kojim su rezervisani transportni kapaciteti Janafa po načelu "puno za prazno" u ukupnoj količini od 10 miliona tona nafte za dogovoreni period.Janaf je do sada, posredstvom američkog advokatskog društva i uz podršku Vlade dobio nekoliko uzastopnih licenci od OFAC-a, kojima su se društvu izdavale dozvole za nastavak izvršavanja ugovora.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 6

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


DemOFFkratija

Zoran Živković [01.10.2025.]




Video dana

Daj meni, ja sam ekspert

Anketa

Ko bi trebalo da nasledi Svetislava Pešića na klupi Srbije?

Rezultati