Kada postoje navodi o tome da je policija izvršila bilo kakav oblik torture ili nečovečnog i nehumanog postupanja, ti slučajevi se moraju tretirati kao hitni i moraju se ispitati svi navodi koji su dostupni javnosti, jer ne možete da očekujete od nekih građana koji su pretučeni, koji su možda uplašeni, istraumirani, da sad svi idu i da prijavljuju te slučajeve. Ako ste u policiji zadržani povređeni, možete da zahtevate da vas pregleda lekar po vašem izboru, ili dežurni lekar, svejedno, i policija mora da vam omogući lekarski pregled. Ne, ovde ima da vas vežu za krevet dok čekate tri operacije zbog TTP( teške telesne povrede).
Student Fakulteta tehničkih nauka Luka pretučen je i priveden na protestu 28. juna od strane policije. Zbog posledica povreda Luka je bio na lečenju u KBC Zemun, gde je, prema rečima njegove majke, vezan lisicama za krevet. MUP je demantovao da su Luku policijski službenici vezali za krevet. Neko jeste, a to nije čistačica i to je sigurno videla većina zaposlenih u toj bolnici. Samo, i dalje je bolje da se ćuti i saginje glavica do linoleuma.Svako krivično delo, uključujući i zlostavljanje i mučenje, mora da se dokaže. Zato je važno da Sektor unutrašnje kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova, tužilaštvo, Zaštitnik građana i Nacionalni preventivni mehanizam protiv torture odrade kako treba svoj deo posla. U idealnim uslovima, Odbor za odbranu i unutrašnje poslove Narodne skupštine bi trebalo da traži vanredni izveštaj od policije povodom postupanje tokom protesta. Nema toga u ovoj zemlji.Međutim, postoje tri ključna problema u radu Sektora. Prva je da on nije nezavisan u svom radu. Postoji zakonska mogućnost da ministar unutrašnjih poslova daje obavezne smernice Sektoru unutrašnje kontrole (SUK), osim u istražnom i predistražnom postupku, na zahtev Javnog tužilaštva, a druga stvar je da je načelnik, a samim tim i ceo Sektor unutrašnje kontrole, u potpunosti odgovoran za svoj rad ministru unutrašnjih poslova.Učestalo zlostavljanje, mučenje privedenih u policijske stanice tokom takozvanog pretkrivičnog postupka, sve više ukazuje na činjenicu da se u reformi policije, bar kada je reč o batinanju, nije odmaklo dalje od uobičajene decenijske prakse. Policijska brutalnost je stara priča u Srbiji. Stručnjaci Evropskog komiteta za prevenciju torture Saveta Evrope su još 2004. i ponovo 2007. bili začuđeni kako u policijskim stanicama po Srbiji vise bejzbol palice i gvozdene šipke na upadljivim mestima. Komitet je posle posete Srbiji zaključio da je nasilje prihvaćena praksa i deo policijske kulture.Šamaranje, šutiranje, udaranje službenom palicom, primena elektrošokova iz ručnih uređaja i električnih kablova povezanih na automobilske akumulatore samo su neke od mera koje je primenjivala policija, pokazuje izveštaj Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja i nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) Saveta Evrope iz 2022. Navodi pritvorenika na kojima je primenjivana sila i koji su se obratili CPT-u potkrepljeni su dokumentacijom koja je pregledana u policijskim stanicama, kao i izveštajima o povredama koje su sačinili zdravstveni radnici u ustanovama u koje su pritvorenici primani.
- Komitet preporučuje da vlast u Srbiji usvoji niz odlučnih mera za suzbijanje ovakvog postupanja, uključujući uvođenje istražnog razgovora sa osumnjičenima za krivična dela, kao i obavezno audio i video snimanje svih intervjua koje obavljaju policijski službenici - pisalo je u izveštaju CPT.
U dokumentu se napominje da istrage koje sprovodi tužilaštvo i odeljenja policije koja se bave nadzorom nad radom policije nisu dovoljno efikasne, a izražena je i zabrinutost zbog blagih kazni koje su sudovi izrekli policijskim službenicima osuđenim za zlostavljanje.
Ali... Tužilaštvo bi moralo da zna da je Republičko javno tužilaštvo još pre više godina donelo opšte obavezno uputstvo u kojem piše da kada se radi o slučajima policijskog zlostavljanja i sumnje da se to desilo, ispitivanje svih svedoka, saslušanje svih osumnjičenih vrši tužilac, a ne Sektor unutrašnje kontrole. Zakon o policiji ne garantuje nezavisnost u radu SUK-a, što je jedan od međunarodnih standarda borbe protiv korupcije u policiji. Tokom 2018. propuštene su dve prilike da se otkloni mogućnost da ministar unutrašnjih poslova, kao politički faktor, utiče na rad SUK-a.
Komentari 7
ostavi komentar