Društvo i ekonomija
09. 07. 2025. 09:34 6
VAUČER ZA MORAL Zašto je u Srbiji ČAST da te policija uhapsi?
Čast je inače nedokučiva i tajanstvena. To je oduvek nečija lična odlika i zacementirano, neprocenjivo etičko svojstvo. U slučaju srpske policije postoji osnovana sumnja da ona nije izgubila ono što inače nema. Čast je za nju odavno apstraktna. Na čemu se ta njihova slepa poslušnost zasniva? Na navodnoj moralnoj osnovi i nameri da baš oni preuzmu moralni barjak Srbije u svoje ruke.
Student Pavle Cicvarić, i još pet građana Užica, privedeni su u ponedeljak nakon blokada i protesta ispred Policijske uprave u tom gradu u nedelju veče. Cicvarić je izveden pred tužioca, a na drušvenim mrežama se pojavio snimak kada ovog studenta sprovode pripadnici policije. Tačnije njih petorica. Otac studenta Pavla Cicvarića, obratio se policajcima ispred zgrade Policijske uprave u Užicu.
- Tukao si mi sina u mom gradu. Pedeset i jednu godinu ove noge gule užički asfalt, ti si došao da me biješ sinoć i da mi biješ sina. Nikad ti oči zaboraviti neću, nijednom od vas - poručio je policajcima koji su stajali ispred. Policija se često brani kako je morala da koristi silu jer je bila napadnuta i ometana. I to je jedan manir kod nas, kad vi kažete tukli su me policajci, oni kažu - Aha, znaš ti šta si ti radio, sad ćemo mi da se setimo… i tu je osetljivost na ometanje strašno velika, u zavisnosti od toga ko ometa i koga ometa, i za šta ga ometa. Čast više nije osobina koja se zahteva kao kvalifikacija ljudi. Zato je danas komplikovano razumeti nepisano pravilo, da se ne sme popustiti pred pretnjom, ponudom, potkupljivanjem, koristoljubljem, ulagivanjem, ucenjivanjem.Tužilaštvo, sudstvo, Ombudsman i drugi čuvari poretka čekaju na svoj raspored. Sada su policajci ti čijim postupanjem je narod ogorčen. Zbog takvog stava se i događaju incidenti na protestima, zbog tog ignorantskog stava prema zahtevima građana, gde prosto vlast misli da ona služi samoj sebi. Da, mi u policiji sigurno imamo i profesionalce koji rade pošteno svoj posao, ali nažalost, izgleda da se podstiče i štiti ono što u policiji ne valja. Policijska brutalnost je stara priča u Srbiji. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova tokom noćne akcije u ponedeljak izvršili su proveru identiteta ukupno 800 osoba, dok je 18 osoba dovedeno do službenih prostorija, navodi se u saopštenju. Malo li je?Studenti i građani u Inđiji su smislili kako da doskoče svakodnevnom legitimisanju koje policija sprovodi poslednjih nekoliko dana tokom blokada saobraćajnica širom Srbije. Oni su, naime, sami otišli u policijsku stanicu da ih legitimišu. Nekoliko desetina mladih, ali i starijih stanovnika Inđije otišlo je do policijske stanice u tom mestu. To su uradili "da se policija ne bi mučila"."Ja samo radim svoj posao", tom rečenicom neki žele da ukažu na postojanje distance koju imaju naspram krivičnih ili nemoralnih pojava u kojima učestvuju. Oni smatraju da imaju obavezu da rade to što rade i nisu oni odgovorni zbog činjenja zla, nemaju oni veze sa time, kriv je neko dugi. Da bi pokazali moralnu ispravnost, oni se čak i trude da što bolje odrade to što rade. Na taj način, navodno, pokazuju poštovanje prema sistemu i njegovoj hijerarhiji. Tako kažu.
To što čine zlo narodu, za to nisu krivi.
Komentari 6
ostavi komentar