Društvo i ekonomija
07. 03. 2025. 14:26 3
Zec: Promena neće biti dok se uplašeni podanici ne isprave
"Promena u Srbiji neće biti dok se većina uplašenih podanika koji s čežnjom čekaju mrvice sa stola vlasti, ne usprave i postanu građani", rekao je u intervjuu za Radar penzionisani profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Miodrag Zec.
- Radnici bi trebalo da postave pitanje zašto su plate u fabrici u Leskovcu neuporedivo niže nego u Dortmundu. Zašto radnici u drugim državama za isti rad dobijaju više para, a tamo su cene niže, ulice čistije, javni prevoz i zdravstvo bolje organizovani - naveo je Zec.
Dodao je da "šta god ko mislio, svaki narod ima državu kakvu zaslužuje".
Jedan od odgovora zašto su plate u Srbiji niže nego u drugim zemljama je, kako je rekao, to što se zloupotrebljava deo viška vrednosti koji stvaraju zaposleni, pa je zbog toga nejednakost između enormno bogatih i siromašnih sve veća.
Naveo je da je u toku svojevrsna bitka između probuđenog društva, s jedne i agresivne države, s druge strane, te da su se takve bitke uvek završavale pobedom društva.
Zec je ocenio da se država Srbija okrenula protiv dva ključna elementa koji čine društvo: protiv obrazovanja i zdravstva.
- Ne može biti prosperitetna država koja je uništila te dve bazične javne službe. Zašto se ministarka prosvete, koja nastavnicima u štrajku smanjuje plate, ne raspita na koliko su časova bili neki visoki funkcioneri, počev od bivšeg predsednika države - rekao je Zec.
Dodao je da je u Srbiji na sceni "predatorski sistem čija se suština svodi na to ko će kome šta da otme", a "to je potrošen model".
- Čak i bogati pojedinci bi trebalo da shvate da je i za njih bolje da se napravi sistem u kojem će biti pristojno da se bude bogat, ako je bogatstvo zasnovano na znanju, kompetenciji i inovacijama - smatra on.
- U Hrvatskoj je najveća kompanija Infobip čiji su osnivači zahvaljujući inovacijama zaradili dve - tri milijarde dolara, a u Srbiji su bogati ljudi oni koji imaju zemlju i zgrade, ili se bave finansijama i trgovinom. Nijedan se nije obogatio inovacijama - rekao je Zec.
Naveo je da je, po podacima Svetske banke, bruto-domaći proizvod po stanovniku u Sloveniji dva i po puta, a u Hrvatskoj skoro duplo veći nego u Srbiji.
Istakao je da u Srbiji ima najviše milijardera, a u Sloveniji su najmanje razlike između bogatih i siromašnih i "tamo niko nikome ne preti da će ga obesiti na Terazijama".
- Zato bi trebalo da se i mi ugledamo na Sloveniju koja je 30. u svetu po bogatstvu, a nema velike bogataše, zemljoposednike - smatra Zec.
Sada se, kako je rekao, mora izgraditi uređen sistem u kojem će bolje biti svima - i radnicima, i nezaposlenima, i poniženima, i državnim činovnicima, "a uveren sam da bi u takvom sistemu bolje bilo i ministrima koji veruju da im baš odsustvo sistema daje šansu da reše neka svoja pitanja".
Prošle godine Nobelova nagrada za ekonomiju dodeljena je, kako je rekao, autorima knjige "Uzak koridor" u kojoj se objašnjavaju odnosi društva i države, jer nije svaka država pravna, a "naši studenti svojim zahtevima da institucije počnu da rade svoj posao kao da traže taj "uzak koridor" kojim bi se krenulo prema pravnoj, funkcionalnoj, demokratskoj, jeftinoj, kreativnoj državi".
- Po tome stičem utisak da su bar neki od njih pročitali tu knjigu, a problem je što naši političari na vlasti očito ne čitaju knjige. Jer da čitaju, već bi naučili kako se obično završava kada se krene putem kojim su oni krenuli - rekao je Zec.
Dodao je da su "dva okidača" pokrenula bunt: ogromna nekompetencija i neznanje u državi i korupcija na svim nivoima, od najnižeg do vrha vlasti.
- Naša vlast se stalno zaklanja iza države, a ima raznih država, jer pored demokratskih i pravnih, postoje i totalitarne i koruptivne. Studenti traže prosvećenu, funkcionalnu, demokratsku, uređenu, pravnu državu, u kojoj se poštuju propisane procedure. Traže državu baziranu na podeli vlasti i odgovornosti, u kojoj će javnost imati uvid u sve državne poslove - rekao je Zec.
Na drugoj strani su, po njegovim rečima, oni koji državu tretiraju kao alat za preraspodelu postojećih resursa.
- U Srbiji država nije javni servis građana, već javni novac usmerava u pogrešne, promašene i koruptivne svrhe. Pa, kad se kocke na Trgu Republike prevrću i preslažu 10 puta, svakome je jasno da se iza toga krije neznanje, nekompetencija ili korupcija. Ili kombinacija sva ta tri faktora - podsetio je Zec.
Komentari 3
ostavi komentar