Društvo i ekonomija

[ Izvor: N1 ]

26. 10. 2024. 10:35 1

U supermarketima - falsifikati: Pripazite kad kupujete med

Kada kupite teglu meda verujete da ste uradili nešto dobro za sebe i svoju porodicu. Međutim, istraživanje Saveza pčelarskih organizacija Srbije pokazalo je da je većina meda koji se prodaje u marketima falsifikovan!

Predsednik Saveza Rodoljub Živadinović potvrđuje da se prilikom falsifikovanja u med stavlja čak i živa soda.

Evropski pčelarski savez je proletos objavio obaveštenje o falsifikovanom medu, u kojem je između ostalog navedeno da se u takav med stavlja čak i soda, piše N1.

Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Rodoljub Živadinović kaže da je taj podatak tačan i objašnjava da se soda dodaje kako bi se hemijskim procesom dobiti lažni med koji će proći kontrolu.

Upitan da objasni kako tačno taj proces funkcioniše, Živadinović kaže da soda služi da bi se smanjio nivo HMF (hidroksimetilfurfural) u medu. Objašnjava da je HMF prirodna organska kiselina koja je sastojak meda i čija koncentracija je dozvoljena do određene vrednosti.

Međutim, u procesu falsifikovanja meda kada se dodaje rastopljeni šećer na visokim temperaturama "HMF nenormalno skače", objašnjava sagovornik N1. Falsifikatori potom njegovu vrednost spuštaju odgovarajućim hemijskim procesom, odnosno dodavanjem sode.

U Srbiji se med uglavnom falsifikuje dodavanjem rastopljenog šećera, bilo da je od repe, trske ili pirinča.

Stvar je toliko otišla da se sada falsifikuje i takozvani pekarski med, koji se prodaje kao sastojak za kolače i druge poslastice. Živadinović objašnjava da je pravi pekarski med prirodni proizvod koji nastaje kada med usled lošeg skladištenja "povuče" vlagu i potom nastupi vrenje. Takav med nije za konzumaciju u prirodnom stanju, ali se može koristiti za pripremu kolača i drugih poslastica.

Međutim, analiza Saveza je pokazala da nijedan od kontrolisanih pekarskih medova na našem tržištu nije bio pravi med i da su u pitanju isključivo falsifikati.

On dodaje da su određeni proizvođači meda iz inostranstva razvili tehnologiju kojom se lažnom medu dodaju određene hemikalije kako bi se prevarili laboratorijski uređaji za kontrolu.

Pozadina svega ovoga je - zarada. Ne samo da se zarađuje na obmani potrošača koji rastopljeni šećer plaćaju po ceni meda, nego se može govoriti i o utaji poreza.

Živadinović podseća da je porez na med 10 odsto, dok je na šećer 20 odsto, a da razlika odlazi direktno u džepove nesavesnih proizvođača.

S druge strane, oni koji bi ozbiljno da se bave pčelarstvom cenama ne mogu da konkurišu prodavcima falsifikovanog meda u zemlji gde najveći broj stanovnika pokušava da uštedi svaki dinar.

- To je teška obmana potrošača i uništavanje pčelara - ističe Živadinović.

Prema zvaničnim podacima, u Srbiji je registrovano oko 21.000 pčelara, koji gaje 1,6 miliona košnica. Živadinović kaže da je to jako veliki broj po glavi stanovnika.

Međutim, koliki broj njih se bavi falsifikovajem - teško je reći.

Otkupljivači i pčelari međusobno prebacuju odgovornost, a on naglašava da pakeri meda prilikom otkupa moraju da analiziraju med i ukoliko se utvrdi da je falsifikat, ne smeju da ga kupe.

Dodaje da to znači da ne stoji njihova tvrdnja da nisu znali šta kupuju.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Zlatno doba

Zoran Živković [08.11.2024.]




Video dana

Polako, gospođo

Anketa

Da li će neko odgovarati zbog nesreće u Novom Sadu?

Rezultati