Društvo i ekonomija
07. 07. 2025. 07:06 1
Penzioneri u Srbiji na meti nove prevare
U Evropi je poznata nova vrsta moderne prevare čije žrtve su mahom stariji građani. Ova prevara, sada je stigla i u Srbiju a meta su penzioneri.
Naime, prevaranti pomoću veštačke inteligencije kreiraju glasovne poruke od navodno bliskih članova porodice žrtava ili video-snimke.
To rade toliko dobro da, kada ih puste preko telefona, druga strana uopšte ne posumnja u njihovu autentičnost. Svemu se dodaje dramatika kako bi se odagnala bilo kakva sumnja i cela priča dobila okvire borbe za nečiji život!
Scenarija je više, a po jednom od njih koji se desio u Beogradu ćerka je navodno doživela tešku saobraćajnu nesreću, pa lažni hirurg Urgentnog centra poziva njene stare roditelje i saopštava im da je potrebno da hitno nabave pare za kupovinu nekakvih skupih zlatnih šrafova iz Nemačke, jer samo tako mogu da joj spasu nogu od amputacije. Na telefon im daje da čuju i povređenu "ćerku", a "ona" govori da učine sve što im se kaže... Otac je u prvi mah poverovao, ali je, srećom, "hirurg" svojim insistiranjem da mu kaže da li imaju zlata i koliko para mogu odmah da prikupe kod njega probudio sumnju, on je pomenuo reč prevara i - veza je u tom trenutku prekinuta.
Pošto su potencijalne žrtve u panici, neki su u tom haosu i tenziji koja se u momentu stvori čak predavali pare prema uputstvu koje su dobili, kao što se desilo nedavno u Hrvatskoj.
Stefan Jančić, IT stručnjak, kaže za Kurir da ovakvi slučajevi nisu malobrojni.
- Softveri za kloniranje glasa na bazi veštačke inteligencije omogućavaju prevarantima da na neverovatan, ali neetički način oponašaju nečiji ton i intonaciju, što ozbiljno ugrožava najranjivije, prvenstveno starije građane, koji teže mogu da uoče sitne nepravilnosti u intonaciji, nedostatak emocija, terminologiju... Ovo jeste jako opasno jer se od ljudi može iznuditi novac, može se izazvati emocionalna ili duševna patnja ukoliko simuliraju talačku situaciju vama bliske osobe i slično, primera u svetu je raznih. Jedan od načina zaštite je da odmah pozovete vama poznatu osobu za koju se prevarant predstavlja da jeste i koristite ključne reči i način izražavanja koji je samo vama poznat. Ukoliko ne dobijete odgovor koji očekujete, možete odmah znati da nije u pitanju realna osoba, već prevara - objasnio je Jančić.
I IT stručnjak Dragan Varagić ocenjuje ovakve situacije kao veoma opasne.
- Do sada nisam čuo za ovaj tip prevara, ali kada neko traži pare ili obećava vam neke pare ili nasledstvo, treba proveriti o čemu se radi jer to u startu deluje sumnjivo. U Srbiji postoji odeljenje u policiji za visokotehniloški kriminal, koje je glavna adresa za nedoumice ovog tipa - ističe Varagić i dodaje:
- Upotreba veštačke inteligencije u ovom slučaju je moguća i vrlo laka ako prevaranti već imaju, recimo, glas ćerke. Stručnjaci sve to lako mogu da provere.
Kako funkcioniše prevara
- Prevaranti zovu na fiksni telefon uglavnom stariju populaciju
- Predstavljaju se kao osoblje Hitne pomoći ili hirurzi
- Opisuju lažnu saobraćajnu nesreću koju je izazvao blizak član porodice ili u kojoj je navodno povređen
- Koriste veštačku inteligenciju da imitiraju glas te osobe kako bi žrtve poverovale u autentičnost scenarija
- Insistiraju na hitnoj uplati pozamašne sume novca
Podsetimo, ovakvih slučajeva prevare već je bio u Španiji, Italiji i Hrvatskoj, a krajem minule godine srpski državljanin je uhapšen u Nemačkoj nakon što je sa nekoliko članova kriminalne bande pokušao da prevari stariju ženu (82) za 200.000 evra. Bavarska policija je saopštila da je grupa u telefonskom razgovoru rekla da je njena unuka izazvala tešku saobraćajnu nesreću i da zatvorsku kaznu može izbeći samo ako odmah uplati depozit. Žena je prozrela njihovu nameru, te ih je držala na vezi dok je istovremeno kontaktirala s policijom.
Komentari 1
ostavi komentar