Društvo i ekonomija

D. Ljutić

19. 10. 2023. 14:18 7

SLOBODNA TRGOVINA SA KINOM Sumrak srpske privrede?

Suština sporazuma sa Kinom očigledno leži u privlačenju stranih firmi da proizvode hranu u Srbiji, koja im za uzvrat daje otvoren pristup kineskom tržištu. Međutim, tu se uglavnom primenjuje pravilo domaćeg porekla, koje zahteva da najmanje neki dogovoreni procenat proizvoda, najčešće 50 odsto, bude proizveden u zemlji. To znači da proizvodi koji se samo sklapaju u Srbiji teško da bi mogli da dobiju mogućnost izvoza u Kinu. 

Iz dosadašnjih izjava zvaničnika Srbije ne može se zaključiti da li će sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom obuhvatiti i investicije i usluge, kao ni to da li su naši pregovarači izvukli neke ustupke kako bi zaštitili domaću industriju koja bi se mogla naći na udaru kineske robe.

Srbija i Kina su 17. oktobra potpisale niz sporazuma, od kojih je najvažniji Sporazum o slobodnoj trgovini. Sporazum je potpisan u Pekingu, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandar Vučića i kineskog predsednika Si Đinpinga. Vučić je na Instagramu poručio da Sporazum o slobodnoj trgovini "otvara nove vidike" u odnosima dve zemlje. Odnosi se na skoro 10.500 proizvoda iz Srbije i gotovo 9.000 kineskih proizvoda.

Međutim, ono oko čega se slaže veći broj stručnjaka iz ove oblasti, jeste da je Srbiji potrebna zaštita u ovoj slobodnoj trgovini, pre svega u oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane, jer Srbija već izvozi slične proizvode na kinesko tržište. Ogroman deficit u trgovini sa Kinom i nije iznenađenje, jer je Kina najveći svetski izvoznik, ali može da bude razlog za zabrinutost, nakon potpisivanja Sporazuma o slobodnoj trgovini, prosto jer mogu da ponude mnogo više robe nama, nego mi njima. Sporazumi o slobodnoj trgovini ne znače baš sasvim slobodnu trgovinu. 

Domaća industrija, koja snabdeva domaće tržište je već ukazala na opasnost od prekomernog uvoza robe, posebno u domenu tekstilnih proizvoda, odeće i obuće. Naime, tu postoji jednosmerna trgovina, a u slučaju da ona postane dvosmerna, proizvodi iz Kine bili bi neuporedivo jeftiniji i istisnuli bi i srpske poljoprivredne proizvode. Učešće prehrambenih proizvoda koji se izvoze u Kinu, u ukupnom izvozu iz Srbije u svet, manje je od jednog procenta. Put od Srbije do kineskog tržišta našlo je jedino goveđe meso i prerađevine od istog, koje imaju značajan rast u poslednjim godinama. Ipak, to je simbolično učešće u odnosu na celokupan izvoz u Kinu. 

Zato bi bilo logično da Srbija sledi primer Islanda i Švajcarske, prve dve zemlje iz Evrope koje od 2014. imaju sporazum sa Kinom, ali koje visokim standardima i kontrolom kvaliteta prilično dobro štite svoje firme ili i svoje potrošače. Znajući rad stručnjaka iz SNS -a, teško je veravati da će se tako nešto primeniti.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 7

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Ćacidunum A.D. 2025

Zoran Živković [05.05.2025.]




Video dana

Papirna skulptura

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati