Društvo i ekonomija
29. 09. 2023. 07:00 43
Narode Srbije, srećan ti povratak u devedesete
Sve češće se suočavamo sa tvrdnjom da nam se vraćaju devedesete. Kvalitet života je sve lošiji, većina režimskih političara ne ume ljudski da govori, pa se duh prošlosti šunja oko nas, prikrada se u javni diskurs, uvlači se u svakodnevicu. Režim je nasledio bahatost, aroganciju i konstantno vređanje zdravog razuma javnosti. Uništili su nam živote, i bilo bi neumesno tvrditi i to, da oni i dalje imaju pravo na novu šansu. Oni zahtevaju da vlada konsenzus oko svete srpske nevinosti u svemu i svačemu. Vlast će uvek meriti dokle može da ide, a otpor je taj koji može da je zaustavi.
SAD podržavaju pregovore Prištine i Beograda i do sada su stajale na strani Evrope, jer su većinu krivice za njihov neuspeh svalile na kosovskog premijera Aljbina Kurtija. Ali, Bajdenova administracija istražuje umešanost Beograda u paravojnu jedinicu u Banjskoj i pokušava da otkrije njenu misiju. Ukoliko se utvrdi da je Aleksandar Vučić bio umešan, to bi moglo da promeni pristup pregovorima koji su zauzeli SAD i EU, koje su zakonodavci sa obe strane Atlantika kritikovali kao pristrasne prema Beogradu.
To bi moglo da dovede i do sankcija Srbiji.
Shodno tome, nameće se pitanje, jesmo li mi uopšte demokratska država, postoji li Vlada i parlament? Miris bede i nesreće je ponovo u vazduhu ovog nesrećnog podneblja. Histerična nota SNS-a u raspravi o stvaranju moćne države Srbije, zasmrdela je na atmosferu devedesetih godina. U rakursu Vučićeve ideje, centralna vlast mora o svemu da odlučuje i sve da ima pod kontrolom, inače nema države. Istorija je, međutim, pokazala da u državama u kojima samo centralna vlast ima "subjektivnost“, i niko drugi, nema demokratske vlasti i nema skladnog razvoja.
Portparol Evropske komisije Peter Stano izjavio je da će Evropska unija pre odluke i zaključaka o bilo kakvim merama i posledicama, sačekati završetak pune istrage o napadu u nedelju u selu Banjska na severu Kosova, ne želeći da komentariše navode da su pojedine države članice tražile uvođenje mera protiv Srbije. U međuvremenu, britanski Gardijan piše da, ukoliko se utvrdi da je Vučić bio umešan u događaje u selu Banjska na KiM, to bi moglo da promeni pristup pregovorima koji su zauzeli SAD i EU. To bi, navodi Gardijan, moglo da dovede i do sankcija Srbiji.Američki general u penziji Vesli Klark izjavio je da napad počinjen na severu Kosova, kod sela Banjska, predstavlja pravi problem za stabilnost Balkana i da bi Evropska unija i NATO trebalo da budu zabrinuti. Klark je rekao da je "oružje verovatno došlo iz Srbije, kao i da se verovatno radi o akciji koju su koordinirali ili bar prećutno odobrili srpski specijalci". I predsednik Srbije naslućuje teške dane. Rekao je da je protiv Vojislava Šešelja stigla nova haška optužnica.
- Stigla je iz Haga nova optužnica protiv Šešelja i njegova četiri saradnika za nepoštovanje suda… Tek da se na sve pritiske koje imamo doda još nešto - kazao je on.
Stiče se utisak da Srbija nikada nije izašla iz devedesetih. Za vodeće aktere srpske politike to mu dođe veoma prirodno.
Komentari 43
ostavi komentar