Društvo i ekonomija
14. 07. 2023. 06:00 10
IMUĆNA SRBIJA U radnjama se krade i 200 grama mlevenog mesa
Mnogi pojedu štošta dok ne stignu do kase. Uzmu, po pričama trgovaca, suhomesnato kod mesara, pa pojedu krišom između rafova ili se počaste sokovima i slatkišima, pa ambalažu negde bace. Snalaze se i tako što prevare senzormatik na izlazu prepakujući skuplji proizvod u kutiju jeftinijeg proizvoda. Ako se kradu prehrambeni proizvodi, to govori o tome da velika većina stanovništva, nažalost, nema osnovna sredstva da preživi.
Krađe u prodavnicama i supermarketima nisu novina, a ljudi sada kradu sve što im padne šaka. Kradu se najviše prehrambeni proizvodi, što govori o tome da većina stanovništva, nažalost, nema osnovna sredstva da preživi.
Trgovci su, kako saznajemo, primorani da zujalice stavljaju na sve proizvode, pa čak i na putere, veća pakovanja pavlaka, čajnu kobasicu. Narod više ne preza, krade i ono što im nikad pre ne bi palo na pamet. Uzimaju sve što nije kabasto, što se može lako ukrasti. Tako ne čudi ni kako proizvode od mesa uzimaju, ako se uzmu na meru i nemaju zujalicu mogu jednostavno da stave pakovanje u džep. Zato trgovci u poslednje vreme moraju da obezbeđuju i te proizvode. Sa rafova nestaju suhomesnati proizvodi, vakuum pakovanja, paštete.
Kradu se i pakovanja tanko sečenih mesnih prerađevina i konzerve. Te proizvode obično posle preprodaju na pijaci. Lopovi su, kako kažu trgovci, sve kreativniji. Ima pravih specijalista, koji dolaze opremljeni, na primer sa pojasevima koji pozadi imaju ležišta za flaše alkoholnih pića. Tako mogu da ukradu i po više komada. Skupa žestoka pića su u vrhu poželjnih proizvoda za "iznošenje". Prodavac iz radnje u centru Beograda, navodi da je nedavno, majku sa ćerkom zatekao u krađi krastavaca, dok penzioneri najčešće kradu narandže i drugo voće i povrće iz korpi ispred radnje.
- Gledao sam majku sa odraslom ćerkom kako iz rafa ispred radnje uzima četiri krastavca, stavlja ih u torbu i odlazi. Kada sam je sustigao i zamolio da vrati to što je uzela, nije rekla ni reč. Samo je ćutala. Isto i penzioneri od 70 godina, koji u prolazu uzmu narandžu, jabuku ili neko drugo voće ili povrće i nastave dalje. Kada ih pitamo zašto su ukrali, nemaju odgovor na to pitanje. Samo ćute - svedoči prodavac.
Ono što posebno zabrinjava i izaziva tugu, jeste i da lopovi neplaćenu robu pojedu u samoj radnji, a ambalažu ostave. Mnogi pojedu štošta dok ne stignu do kase. Uzmu, po pričama trgovaca suhomesnato kod mesara, pa pojedu krišom između rafova ili se počaste sokovima i slatkišima, pa ambalažu negde bace. Snalaze se i tako što prevare senzormatik na izlazu prepakujući skuplji proizvod u kutiju jeftinijeg proizvoda. Ako se kradu prehrambeni proizvodi, to govori o tome da velika većina stanovništva, nažalost, nema osnovna sredstva da preživi. Ljudi, po svedočenjima prodavaca, uzimaju po jedan luk, šargarepu..
Inače, krađa spada u krivična dela i u zavisnosti od vrednosti ukradene stvari određuje se i kazna. U sitnu krađu spada svaka stvar u vrednosti do 5.000 dinara. Ona se goni po privatnoj tužbi, a sve iznad tog iznosa smatra se krađom gde je propisana novčana ili zatvorska kazna do tri godine.
Komentari 10
ostavi komentar