Društvo i ekonomija
12. 04. 2020. 14:28 0
"Šta se dešava sa bolesnima koji nisu oboleli od korone?"
Član Predsedništva pokreta Dveri dr Marko Radulović ukazao je na činjenicu da je država Srbija iz upotrebe povukla lek hlorokin, koji se pokazao delotvornim u borbi protiv koronavirusa, a njegovim povlačanjem mnogi ljudi su ostali bez terapije, jer ovaj lek, bez obzira na recepte, ne mogu nigde da nađu. Stoga je apelovao na državu da što pre obezbedi tim ljudima da nesmetano nastave terapiju.
- Od kada je ugledni francuski stručnjak sa univerziteta u Marselju, profesor Didije Raul potvrdio da su njegova ispitivanja pokazala da se lek hlorokin pokazao delotvoran u lečenju koronavirusa, a potom američki predsednik Donald Tramp i izvršni direktor Tesle Ilon Mask medijski promovisali ovaj stav i sa njim upoznali svetsku javnost (domaću javnost je sa ovom činjenicom upoznao genetičar Miodrag Stojković), očigledna je nestašica ovog leka koji se koristi kao terapijsko sredstvo i u lečenju drugih bolesti - naveo je u saopštenju dr Marko Radulović, član Predsedništva Dveri i dodao:
- Hidroksihlorokvin i hlorokvin (u širokoj upotrebi nalaze se pod različitim komercijalnim nazivima) pripadaju grupi lekova koji su označeni kao anti-malarični i prepisuju se kod prevencije i tretmana lakših oblika malarije izazvane vrstom plazmodijuma (parazita koji prouzrokuje malariju), kada primarni tretman nije na raspolaganju ili se pokaže neadekvatnim. Takođe, prepisuju se i za lečenje akutnog ili hroničnog reumatoidnog artritisa, kao i za lečenje eritremskog sistemskog i diskoidnog hroničnog lupusa. Hidroksihlorokvin i hlorokvin su vrlo slični. Prvo je razvijen hlorokvin, ali je hidroksihlorokvin postao poželjniji jer ima manje nuspojava.
Radulović je istakao da je država povlačanjem tih lekova iz upotrebe mnoge pacijente, koji nisu oboleli od koronavirusa, ostavila bez terapije.
- Država Srbija povukla je iz apoteka hlorokvin i tako je bez terapije ostavila pacijente obolele od lupusa, reumatoidnog artritisa i drugih autoimunih bolesti. Pacijenti koji koriste ovaj i slične lekove u svojoj redovnoj terapiji, bez obzira na to što poseduju recepte i lekarske izveštaje ne mogu da dođu do njih. Danima pokušavaju da dobiju instrukcije od Ministarstva zdravlja, Instituta za reumatologiju i ostalih nadležnih institucija, ali ih svi ignorišu. Ovakvo postupanje nadležnih je nedopustivo, jer predstavlja zanemarivanje pacijenta koji nisu oboleli od Covid-19 - istakao je član Predsedništva Dveri.
Ukazao je da je dobra stvar da se te bolesti neće pogoršati ako se ne uzme terapija nekoliko nedelja.
- Dobra vest je da postoji studija koju je 1991. godine objavila grupa kanadskih lekara koja tvrdi da većina pacijenata može propustiti dozu nekoliko nedelja ili meseci, a da se bolest pritom dodatno ne razvije, jer za razliku od većine lekova koji deluju nekoliko sati nakon uzimanja tablete, hlorokvin i hidroksihlorokvin moraju da "zasite" telo kako bi bili efikasni. Po ovoj studiji, ako pacijent prestane da uzima lek, potrebno je oko tri meseca da ga se oslobodi. Međutim, ovo je jedina studija po ovom pitanju i važi samo za 60% korisnika ovog leka.
Podsetio je Radulović na obećanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića od pre 10 dana, a vezano za hlorokin.
- Vučić je na konferenciji za medije koju je održao 2. aprila izjavio da je sa francuskim predsednikom Makronom razgovarao i o tome da francuska farmaceutska kuća Sanofi dostavi "srpskom" proizvođaču lekova "Galenika" 50 kilograma sirovine za proizvodnju hidroksihlorokvina i da je Makron obećao da će u roku od 48 sati da pruži odgovor, uveravajući da će na svaki način moći da pomogne Srbiji. Od tog obećanja prošlo je deset dana, a mi i dalje nemamo sirovinu i informacije šta se dešava po tom pitanju.
Na kraju, pokret Dveri je apelovao da se što pre za obolele od autoimunih bolesti nabave potrebni lekovi.
- Srpski pokret Dveri zahteva od nadležnih da se za obolele od lupusa, reumatoidnog artritisa i drugih autoimunih bolesti hitno obezbede svi potrebni lekovi kako bi mogli da nastave sa svojim terapijama. Pretpostavljamo da ih ima dovoljno na zalihama za mesec dana te zahtevamo da reumatološke službe pozovu pacijente kojima su ovi lekovi prepisani i obezbede im njihovu dostavu. Takođe, zahtevamo od nadležnih da na svaki način i što hitnije obezbede sirovinu za proizvodnju hidroksihlorokvina i hlorokvina i angažuju domaće farmaceutske fabrike da ih proizvedu - zaključio je dr Marko Radulović.
Komentari 0
ostavi komentar