Politika
09. 02. 2020. 08:00 3
Vučić manjinama daje na osvojene glasove još 35 odsto
Poslanička grupa Savez vojvođanskih Mađara podnela je amandman na član 1. predloga zakona o izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika, i zatražila od Narodne skupštine Srbije da se strankama nacionalnih manjina prilikom raspodele mandata po D'Ontovom sistemu povećaju glasovi za 35 odsto, što u suštini znači da će se manjinama zakonski dodati nepostojeći glasovi, saznaje Direktno.rs.
- Političke stranke nacionalnih manjina i koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina učestvuju u raspodeli mandata i kad su dobile manje od 3 odsto glasova od ukupnog broja birača koji su glasali, pri čemu se prilikom raspodele mandata primenom sistema najvećeg količnika, količnici svih izbornih lista političkih stranaka nacionalnih manjina i koalicija političkih stranaka nacionalnih manjina uvećavaju za 35 odsto - navodi se u amandmanu.
Kako je ova poslanička grupa, koju potpisuju poslanici Balint Pastor, Elvira Kovač, Arpad Fremont i Zoltan Pek, navela u obrazloženju, ovo predloženo rešenje "obezbeđuje adekvatniju zastupljenost političkih predstavnika nacionalnih manjina u Narodnoj skupštini, što predstavlja i dodatnu afirmaciju ustavnog pravila iz člana 100. stav 2. Ustava Republike Srbije, prema kome se u Narodnoj skupštini obezbeđuje ravnopravnost i zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina, u skladu sa zakonom".
Međutim, ne može, a da se ne postavi pitanje kakvi su to izbori na kojima se zakonski dodaju nepostojeći glasovi, ali i zašto predsednik Srbije Aleksandar Vučić želi da uvede što veći broj nacionalnih manjina u Vladu?
Politikolog i politički analitičar Boban Stojanović za Direktno.rs kaže da je moguće da se iza ovakvog poteza i osim želje manjina da imaju više mandata krije i želja vladajuće koalicije, iako zvuči paradoksalno, da ima što manje mandata i da se napravi nekakav privid pluralnog parlamenta nakon izbora.
- S obzirom na bojkot, teško bi bilo objasniti kako to jedna stranka ima 200 i kusur mandata od 250, pa sada možda i kroz ove promene žele da “uguraju” što više poslanika manjina, nakon što su smanjili cenzus na 3 odsto i tako podigli šanse ostalim listama (osim SNS i SPS) da eventualno uđu u parlament kako bi napravili nekakav privid pluralnog parlamenta nakon izbora - rekao je Stojanović.
Komentari 3
ostavi komentar