Društvo i ekonomija
14. 10. 2025. 07:00 0
VUČIĆU GRAĐANI SVE SKUPLJI Posle utakmice u Leskovcu - ni kod babe više nema džabe
Otkud sada povećanje minimalne zarade, plate zdravstvenim i prosvetnim radnicima i penzije i priča da Srbija u ovom trenutku ima najmanje kamate na gotovinske kredite u svojoj istoriji. Odakle pare za sva ta povećanja, ako je predsednik Srbije naveo da niko više neće da ulaže u našu zemlju zbog blokadera? Nema više stranih investicija, a neki se zbog ekonomske krize u Evropi povlače iz Srbije. Dakle, ova povećanja su s jedne strane podmazivanje mašine pred izbore. Srbija će se dodatno zadužiti. To je to.
Lebac koji se deli postaje sve manji, a vlast obećava da će svako dobiti veće parče. Vučićev daleko najozbiljniji potez u nastojanju da pridobije birače postao je taj što će država dozvoliti legalizaciju bespravno izgrađenih objekata kojih ima oko četiri miliona i 800 hiljada. Vučić je rekao da će najveći broj tih objekata moći da se legalizuje jednostavnim postupkom uz taksu od 100 eura. Da li će to Vučiću doneti veliki broj glasača? Ne.To je samo populistička i reklamna mera. Neće oni zbog toga glasati za njega, oni za njega glasaju zato što su ucenjeni. Uostalom, ova vlast je odgovorna za masovnu bespravnu gradnju jer je tokom njihove vladavine izgrađeno tri miliona nelegalnih objekata.Vučić finansira svoje biračko telo, ili im obezbeđuje radna mesta i povlastice ili im direktno daje novac. Oni koji glasaju za Vučića u najvećem broju slučajeva imaju direktnu finansijsku korist. Ako nije finansijska, onda je poslovna. Elem, zašto faktički nijedan direktor u Srbiji nema stalno radno mesto, već je na toj funkciji na određeno vreme, pa zna da svakog sekunda može da postane nepoželjan. Zato su oni užasno poslušni, ne samo oni, nego i njihove familije. Ali, sada se i delovi te familije bune. Babe i dede nisu više klimoglavci, njihovi unuci su studenti. Zato prvi put sada Vučić izbegava da raspiše izbore i to je znak da je u debelom minusu.Činjenica je da je sve manje onih fotografija u režimskim tabloidima na kojima Vučić drži pod ruku neku stariju osobu, kao snaša na poselu svog dilbera. To je ono kad imaš toliko ljudi koji su zažmurili, namignuli, rekli "ajde", nisu imali šta da kažu pa rekli "mene bilo strah". Pa čekaj, bilo je i onih koje nije bilo strah. Ali, ne možeš babe i dede sada optuživati i okrivljavati zato što nisu pre bili heroji. Da prostiš, izeš društvo koje počiva na takvim herojima, to nije dobro. Jer ono treba da počiva na jednom zajedničkom sistemu vrednosti, gde je stvar elementarne pristojnosti da je razum noseći stub društva.U ovom trenutku ponovo imamo kompletan Vučićev cirkus i potpuno je svejedno čiji poligon je u pitanju, jer se on svuda razmileo. I kao da ga čujete, "nećeš ti meni, nanjušio sam ja tebe, nisi ti naša baba". Stadion u Leskovcu nije okupio dobvoljan broj starijih osoba i on je zbog toga ljut. Pa dobro, ako je u stanju da napravi razliku između pravde i istine, onda je stvarno otac srpske duhovnosti, svaka čast. Ali, ovakvo njegovo ponašanje uvredljivo je i ponižavajuće, a upravo stoga na duži rok i opasno po političku sudbinu koju on sebi dopušta. Događaji se ubrzavaju i usložnjavaju, tako da odluke Vučića uglavnom kasne ili deluju kontraproduktivno u odnosu na izazove sa terena. A teren je poslednjih dana takav da se nova pitanja postavljaju iz časa u čas. Nešto kao u Leskovcu onomad, kad se predsednik "živ pojeo".
Ali, budući da nismo živeli u pristojnom društvu, mi sad ima da slegnemo ramenima i da zaboravimo i zažmurimo i kažemo, dobro je, tu su studenti.
Komentari 0
ostavi komentar