Život

Direktno.rs

04. 12. 2024. 13:02 0

"Još jedan od 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama"

Nalazimo se usred globalne kampanje - 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama. Podsetimo se još jednom koliko je ovaj problem prisutan u Srbiji. Podizanje svesti javnosti o svim oblicima nasilja prema ženama, i u porodici, jedan je od značajnijih zadataka na planu prevencije nasilja.

Stranka Srbija centar podseća da je u Srbiji tokom 2024. godine, zaključno sa novembrom, u porodičnom i partnerskom nasilju ubijeno 22 žene. Ovaj podatak ukazuje na ozbiljan problem rodno zasnovanog nasilja, koji uprkos postojećim zakonima i strategijama, ostaje izazov za društvo i institucije u Srbiji.

Prema raspoloživim podacima, većina ovih žena bile su žrtve nasilja od strane svojih partnera ili bliskih osoba. Veliki deo ovih slučajeva uključivao je prethodno prijavljeno nasilje, što ukazuje na sistemske propuste u zaštiti žrtava.

Prema dostupnim podacima MUP-a u 2024. godini zabeleženo je oko 12.000 prijavljenih slučajeva nasilja nad ženama. Ipak, to nije tačan broj jer se nasilje i dalje prikriva i ne prijavljuje. Žene na selu retko prijavljuju nasilje iz straha od osude zajednice, ekonomske zavisnosti, nedostupnosti institucija pomoći i informacija (Autonomni ženski centar).

U povećanom riziku od rodno zasnovanog nasilja su žene iz osetljivih grupa, kao što su žene sa invaliditetom, starije žene, Romkinje, žene čiji partneri imaju zavisnost od alkohola ili psihoaktivnih supstanci, žene drugačije seksualne orijentacije i rodnog identiteta, azilantkinje, žene žrtve trgovine ljudima i dr.

- Svaka druga žena u Srbiji doživela je neki oblik rodno zasnovanog nasilja od strane partnera, najmanje jednom tokom života - kaže Agencija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena - UN Women.

Srbija je 2011. godine ratifikovala Konvenciju Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i porodičnog nasilja, koja zahteva od država članica da obezbede sveobuhvatnu zaštitu žena od nasilja i da razvijaju statističke baze podataka o femicidu.
Srbija se prema statističkim podacima svrstava među zemlje u Evropi sa visokim stopama rodno zasnovanog nasilja, uključujući femicid i porodično nasilje. Prema podacima, u poslednjih deset godina ubijeno je oko 300 žena.

Srbija je 2016. godine donela Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, a 2021. usvojila Stategiju za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja u porodici do 2025. godine. Akcioni plan za ovu strategiju, još uvek nije usvojen.

Resorni odbor za socijalnu pitanja Srbija centra smatara da Srbija zaostaje sa obavezama koje je preuzela ratifikovanjem Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i porodičnog nasilja.

Svesni smo da je rešavanje nasilja dug i zahtevan proces, jer zahteva promenu vrednosti i uverenja unutar same zajednice. Ipak je moguće unaprediti postojeće mehanizme za sprečavalje nasilja nad ženama kroz: strože zakone, pooštrene mere za počinioce, jačanje institucija za zaštitu žrtve i efikasniju povezanost aktera u sprečavanju nasilja.

Srbija još uvek nema telo za praćenje femicida, a i zvanične statistke o nasilju su teško dostupne i neobjedinjenje, što otežava analizu nasilja, praćenje i efikasno postupanje. Brojne i istaknute civilne organizacije koje se bave zaštitom žena od nasilja i pružanjem podrške žrtvama, važan su resurs koji se mora uvažiti kao značajan partner u borbi protiv nasilja.

Sistem obrazovanja u svojim programima, temu ljudskih prava, ravnopravnosti polova, nenasilne komunikacije, mora integrisati kao obavezne sadržaje u svim fazama obrazovanja. Promocija kulture empatije i solidarnosti kroz škole, medije i javne kampanje treba da dobije veći publicitet.

Femicid je termin koji se koristi za ubistvo žene zbog njenog pola.

Nacionalni SOS telefon za žene žrtve nasilja - 0800-222-003

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


S reči na dela

Zoran Živković [04.12.2024.]




Video dana

Instruktorka joge

Anketa

Da li ste sigurni u kvalitet radova koje sprovodi vlast širom Srbije?

Rezultati