Svet
21. 07. 2025. 19:37 1
"Ako on progovori, Netanjahu pada": Ko je čovek u centru afere sa Vučićevim savetnikom iz Izraela
Policajci iz izraelske jedinice specijalizovane za teški kriminal planiraju da kasnije ove nedelje ispitaju Izraela Srulika Ajnhorna, bivšeg savetnika premijera Benjamina Netanjahua, u Srbiji gde živi i radi kao savetnik Aleksandra Vučića. U centru istrage ovih slučajeva je i jedan od najbližih aktuelnih saradnika izraelskog premijera Jonatan Urih.
Generalna tužiteljka Gali Baharav-Miara preporučila je podizanje optužnice protiv Uriha, zbog odavanja informacija nemačkom listu.
Prema sadržaju optužnice, Urih je, zajedno s Elijem Feldštajnom, bivšim Netanjahuovim vojnim portparolom, prosledio poverljive informacije Sruliku Ajnhornu sa ciljem da se informacije pojave u stranoj štampi. Te informacije su ubrzo završile na stranicama nemačkog tabloida Bild, koji je 6. septembra objavio delove dokumenata - neposredno nakon ubistva šest talaca u Hamasovom tunelu u Rafi.
Nakon što su izraelski i međunarodni mediji izrazili sumnju u autentičnost i poreklo dokumenata, Urih i Feldštajn su Ajnhornu 9. septembra predali originalni poverljivi izveštaj. Feldštajn ga je toga dana primio od rezerviste Arija Rozenfelda - koji je takođe obuhvaćen istragom. U optužnici se jasno navodi: Urih i saradnici su delovali bez ikakvog ovlašćenja, znajući da je vojna cenzura zabranila objavu i da bi čin mogao ugroziti nacionalnu bezbednost.
Istraga protiv Srulika, Feldštajna, Uriha i drugih dodatno dobija na težini jer se ne tiče samo jedne afere, već ukazuje na sistemsku zloupotrebu informacija u političke svrhe. Afera se prepliće s ranijim optužbama, uključujući uznemiravanje svedoka i sumnjive veze sa stranim vladama, poput one u "Katargejt" slučaju. Katargejt se odnosi navodnu saradnju pojedinih visokih izraelskih zvaničnika sa vlastima Katara, u cilju promovisanja interesa te zemlje iz samog vrha izraelske vlasti, uključujući i kabinet premijera Benjamina Netanjahua.
Zajednički rad sa Ajnhornom na "Vučićevom imidžu"
U maju 2022. godine, Srulik Ajnhorn otvorio je jedan veb dokument koji je delio sa Jonatanom Urihom.
Ajnhorn, bivši di-džej, producent i organizator žurki, prethodno je radio za Netanjahuovu stranku Likud preko svoje PR firme Perception, pomažući da partija ostvari niz izbornih pobeda.
Taj konkretni dokument, međutim, u početnoj verziji odnosio se na Srbiju i njenog predsednika Aleksandra Vučića.
Cilj 1: "Značajno poboljšati imidž predsednika Vučića i Srbije kod aktuelne američke administracije, Demokratske partije, medija i liberalnog sveta u Sjedinjenim Državama i Evropi", napisali su autori; ključna poruka treba da bude: "Predsednik Vučić je pretvorio Srbiju u globalno raskršće mira i prosperiteta između Rusije, Kine, EU, SAD i zemalja Persijskog zaliva".
U originalnoj formi, dokument je nudio intrigantan uvid u strategiju kojom se pokušavalo da se ojača Vučićev ugled u trenutku kada je ruska invazija na Ukrajinu stavljala njegovu politiku balansiranja između Istoka i Zapada pod ogroman pritisak, pisao je BIRN.
Predlagano je plasiranje pozitivnih članaka o Vučiću i Srbiji putem alata kao što su Taboola i Outbrain, angažovanje autora da pišu hvalospeve o predsedniku i postavljanje Vučićevih bilborda u zapadnim prestonicama.
Međutim, ubrzo nakon što je dokument kreiran, deo koji se odnosi na Srbiju je izbrisan i zamenjen predlozima za unapređenje imidža Katara uoči Svetskog prvenstva u fudbalu 2022, čiji je domaćin bio ovaj emirat.
Dokument je kasnije postao deo velike istrage izraelskog lista Harec, koji je otkrio da su saradnici Benjamina Netanjahua - uključujući Uriha - navodno uzimali novac od Katara kako bi promovisali pozitivan imidž te zalivske države, a što je sada poznato kao Katargejt. I Ajnhorn i Urih su ostavili svoje digitalne otiske u dokumentu.
Digitalni mozak Netanjahuove propagande
Jonatan Urih započeo je saradnju s Benjaminom Netanjahuom 2015. godine, nakon preporuke Joava Ben Kura, tadašnjeg člana premijerovog tima i ljudi koji su ga znali dok je služio u Jedinici za informisanje izraelske vojske (IDF). Urih je još tada pokazao izuzetan talenat za digitalnu komunikaciju - bio je jedan od prvih koji je kroz društvene mreže transformisao vojno informisanje i pretvorio IDF u armiju koja je prva na svetu zvanične vojne operacije najavljivala preko Tvitera.
Već sa prvim danima u kabinetu, Urih je pokazao koliko ume da utiče na političku dinamiku: premijeru je otvorio direktne kanale komunikacije s građanima putem Fejsbuka, Tvitera, Instagrama i TikToka. Zahvaljujući njegovom znanju, Netanjahu je postao nezavisan od tradicionalnih medija koje je oduvek prezirao. Urih je od tada postao nezamenjiv deo svakog izbornog i medijskog nastupa, čovek iz senke koji je oblikovao poruke, krize pretvarao u prednosti, a protivnike u mete.
Za mnoge je bio simbol agresivnog političkog marketinga. Vodio je kampanje bez ustezanja, bez moralnih granica, ciljajući rivale i ispod pojasa ako je to donosilo rezultat. Najpoznatiji primer bio je odnos prema Beniju Gancu, koga je Urih tokom izbornih kampanja izložio žestokim medijskim napadima. Ganc je kasnije govorio da je to za njega bila "noćna mora" iz koje je jedva izašao.
Netanjahuova reakcija
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu u utorak je oštro reagovao na odluku generalne tužiteljke Gali Baharav-Miare da preporuči optužnicu protiv njegovog bliskog savetnika Jonatana Uriha, zbog curenja poverljivih dokumenata nemačkom tabloidu Bild.
- Odluka da se Urih goni je katastrofalna i postavlja ozbiljna pitanja - izjavio je Netanjahu.
- Sramotna izjava generalne tužiteljke. Znam detalje, i tvrdim - nije ugrozio nacionalnu bezbednost.
Za Netanjahua, Urih nije samo još jedan savetnik
Tokom ukupno 17 godina koliko je Netanjahu proveo na mestu premijera, kroz njegov kabinet prošle su desetine ljudi. Savetnici su dolazili i odlazili. Neki su postali svedoci saradnici, uključujući Nira Hefeca, Arija Harova i Šloma Filbera (koji je potpisao sporazum o svedočenju, a potom se pokajao). Oni koji nisu bili umešani, napustili su kancelariju ogorčeni, ali samo su se retki povukli bez optužbi ili zameranja.
Od svih koji su se smenjivali, Netanjahu - čovek bez emocija, koji je verovao da su svi rođeni da mu služe - zaista je voleo i cenio samo dvojicu: ministra za strateška pitanja Rona Dermera i Jonatana Uriha, piše Jerusalem post.
Za Benjamina Netanjahua, Urih nije samo još jedan savetnik. Bio je njegova desna ruka za sve komunikacione i medijske manevre, arhitekta digitalnog prisustva, i jedan od retkih kojima je premijer potpuno verovao. Od 2015. godine, Urih je bio prisutan u svakoj izbornoj kampanji, svakom propagandnom ratu i svakoj aferi u kojoj je javno mnjenje trebalo preokrenuti u korist Netanjahua.
Njegovo poznavanje unutrašnjih mehanizama vlade, kao i brojnih osetljivih informacija, čini ga najopasnijim potencijalnim svedokom u svim istragama koje se vode protiv izraelskog premijera. Bivši savetnik za medije Nir Hefec nedavno je izjavio:
- Urih je čovek koji zna sve o Netanjahuu. Ako ta cigla padne, ceo zid se ruši.
Netanjahuov odnos prema Urihu ostaje nepromenjen. Bez obzira na pravne prepreke, on ga i dalje angažuje kao eksternog savetnika.
Komentari 1
ostavi komentar