Svet
13. 05. 2025. 15:48 0
Tramp spasava belce iz JAR: "Nikada se ne smete bojati da ubijate"
Avion sa 49 belih Južnoafrikanaca koji su, u sklopu plana američkog predsednika Donalda Trampa, dobili status izbeglica, pre par dana sleteo je u Vašington. Odluka američkih vlasti dolazi nakon višemesečnih tvrdnji Trampa i njegovih saradnika da su belci u Južnoafričkoj Republici žrtve nasilja i diskriminacije, posebno beli farmeri.
SAD je kritikovao Južnoafričku Republiku da oduzima zemlju belim poljoprivrednicima bez ikakve naknade. Jedan od Trampovih najbližih savetnika Ilon Mask prethodno je izjavio da se u Južnoafričkoj Republici dogodio "genocid nad belim ljudima", te je optužio južnoafričku vladu za donošenje "rasističkih zakona o vlasništvu".
Podaci južnoafričke policije pokazuju da su lani zabeležena 44 ubistva na farmama i manjim poljoprivrednim zemljištima, pri čemu je ubijeno ukupno osam poljoprivrednika. Južnoafrička Republika ne izveštava o rasi počinilaca i žrtava, ali većina poljoprivrednika u zemlji su belci.
Izjave Džulijusa Maleme: Ne isključuje ubijanje belaca, čak i poziva na to
Sve to je aktualizovalo pitanje delovanja Džulijusa Maleme, južnoafričkog političara čije izjave o "rezanju grla beline" i "ubijanju belih žena i dece" odjekuju godinama.
Malema, jedan od najuticajnijih i najkontroverznijih političara u zemlji, već je godinama poznat po svojim zapaljivim izjavama. Njegova stranka EFF traži nacionalizaciju rudnika, eksproprijaciju zemlje bez naknade i raskid veza s "imperijalističkim silama". No, ono što izaziva najviše zabrinutosti, kako u zemlji tako i izvan nje, jesu njegove izjave o belcima, posebno o belim farmerima.
Još 2016. godine Malema je na političkom skupu izjavio: "Ne pozivamo na klanje belaca, barem zasad".
Tokom intervjua za tursku televizijsku mrežu TRT World 2018. rekao je vrlo slično:
- Nismo pozvali na ubijanje belaca. Barem ne zasad. Ne mogu jamčiti za budućnost.
Na pitanje novinara TRT-a razume li da to ljudima zvuči genocidno, odgovorio je: "Cmizdravci."
Iste je stavove ponovio u još jednom intervjuu rekavši:
- Možda neću ja pozivati na klanje belaca, možda ću to biti ja, a možda i neću.
Prema izveštaju Times of India, Malema je tokom govora 2018. izjavio: "Ovi ljudi... Kad ih želite jako pogoditi, napadnite belca. Osećaju strašnu bol jer ste dotakli belca. Režemo grlo beline. Ubićemo bele žene, decu i njihove kućne ljubimce". Ipak, u nekim izveštajima navodi se da je deo izjave o "ubijanju belih žena, dece i njihovih kućnih ljubimaca" izrekao drugi član EFF-a tokom istog događaja, a ne Malema lično.
Iako su neke njegove pristalice tvrdili da se radi o "metaforama" i borbenoj retorici protiv nasleđa aparthejda, kritičari, uključujući Ilona Maska, koji je rođen u Južnoafričkoj Republici, otvoreno su ga optužili za podsticanje rasne mržnje i pozive na nasilje.
Malema je sa sličnom retorikom nastavio i proteklih godina. Obraćajući se članovima stranke 15. oktobra 2022. tokom konferencije stranke Economic Freedom Fighters (EFF) u Kejptaunu rekao je:
- Nikad se ne smete bojati da ubijate. Revolucija zahteva da se u nekom trenutku mora ubijati jer je ubijanje deo revolucije.
I ta izjava je izazvala snažne reakcije i osude, uključujući reakciju Južnoafričke komisije za ljudska prava (SAHRC), koja je zaključila da Malemina izjava predstavlja govor mržnje i podsticanje na nasilje.
Sporna pesma o ubijanju belih farmera
Malema i članovi EFF-a često pevaju "Kill the Boer" (Ubij belog farmera), pesmu iz vremena borbe protiv aparthejda.
No. sudovi u zemlji već su ranije odlučivali da to ne predstavlja govor mržnje. Ipak, kontekst današnje političke klime i porasta nasilja na farmama daje tim izjavama dodatnu težinu.
Porast ubistva na farmama
Južnoafrička policija u svojim izveštajima ne navodi rasu ni žrtava ni počinilaca, ali je poznato da većinu poljoprivrednog zemljišta i dalje drže belci, potomci holandskih doseljenika - Afrikaneri. U protekloj godini ubijena su 44 čoveka na farmama, među kojima osam koji su registrovani kao farmeri. Upravo te brojke koriste i pristalice i protivnici tvrdnji o "genocidu" - prvi tvrde da su belci mete, drugi da nema nikakvih dokaza o sistemskom progonu.
Malema je godinama politički neprijatelj vladajućeg Afričkog nacionalnog kongresa (ANC), iz kojeg je izbačen 2012. godine. Nakon toga je osnovao EFF, koji je brzo okupio veliki broj mladih i nezadovoljnih birača, naročito među siromašnima. Njegove crvene beretke i agresivna retorika postali su zaštitni znak njegove političke platforme.
Malema bi mogao postati prevaga u južnoafričkoj vlasti
Pred parlamentarne izbore 2024. Malema je pojačao retoriku tražeći da Južnoafrička Republika raskine odnose sa Izraelom, SAD i drugim zapadnim zemljama. S obzirom na to da vladajući ANC gubi podršku, a opozicija je fragmentirana, Malema i EFF mogli bi da imaju ključnu ulogu u formiranju sledeće vlasti - možda i kao jezičak na vagi.
Komentari 0
ostavi komentar