Društvo i ekonomija

[ Izvor: Insajder ]

13. 05. 2025. 20:13 1

UTICAJ NA ŽIVOTNU SREDINU Nacionalni stadion na vodoizvorištu

Preskakanje procedura i zaobilaženje zakona na državnim projektima sve su češća praksa. Osim što ubrzava radove, to može u značajnoj meri da šteti bezbednosti, urbanističkom razvoju, ali i zaštiti životne sredine. Jedan od takvih primera je i izgradnja Nacionalnog fudbalskog stadiona u Surčinu. Prva faza izgradnje odvijala se gotovo četiri meseca pre dobijanja dozvole, ali do nedavno i bez studije uticaja na životnu sredinu. Takva izgradnja predstavlja kršenje zakona i izigravanje propisa, ocenjuju sagovornici Insajdera.

Prva faza izgradnje Nacionalnog stadiona, koji se gradi u široj zoni Surčinskog vodoizvorišta, sprovedena je bez Studije uticaja na životnu sredinu. U toj fazi pripremano je zemljište, ali je duboko u zemlju ukopano i oko 2.300 šipova dimenzija preko 20 metara, a za njih kopane temeljne jame. Studije uticaja nije bilo jer je Ministarstvo za zaštitu životne sredine nije smatralo neophodnom u toj fazi izvođenja radova.
Iako Zakon o planiranju i izgradnji omogućava faznu izgradnju zarad ekanosti, bušenja terena nije smelo da bude bez pomenute studije, odnosno bez prethodnih dokaza da ono neće imati štetan uticaj na životnu sredinu, ocenjuju sagovornici Insajdera.
- Mi trenutno nemamo nijednu javno dostupnu informaciju koja bi nam potvrdila da su uticaji takve vrste izgradnje na samo vodoizvorište adekvatno razmotreni. Ne kažem da na osnovu sada dostupnih informacija možemo tvrditi da je trajno narušeno i da smo odustali - da možemo zaboraviti na ovo vodoizvorište. Međutim, rizik je vrlo izvestan i u ovom trenutku možemo samo da se nadamo da uprkos svim ovim propustima do toga nije došlo - navodi Dragomir Ristanović iz NGO RERI.

I, to nije jedini mogući rizik koji bi bio izbegnut blagovremenim usvanjanjem studije uticaja na životnu sredinu. Na terenu je tokom prve faze podignut nasip visok više metara. Šta je garant da nasuti materijal nije kontaminiran, odnosno da neće ugroziti podzemne vode, pa i samo vodoizvorište, RERI je pre mesec dana po Zakonu o dostupnosti informacija od javnog značaja pitao Ministarstvo za zaštitu životne sredine i Ministarstvo građevinarstva. Odgovor, kažu, nisu dobili ni do danas.

- Poreklo i sastav materijala kojim se vrši nasipanje je nešto što je obavezno predmet između ostalog i studije o proceni uticaja na životnu sredinu. Mi trenutno nemamo nijednu javno dostupnu informaciju koja bi nam potvrdila da su uticaji takve vrste izgradnje na samo vodoizvorište adekvatno razmotreni - kaže za Insajder Ristanović.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Teret uspeha

Zoran Živković [09.05.2025.]




Video dana

Test strpljenja

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati