Svet

[ Izvor: N1 ]

12. 05. 2025. 07:16 21

Reakcija na vest o obaranju tri indijska "rafala": Akcije kineskih kompanija rastu!

Eskalacija sukoba između Indije i Pakistana mogla bi svetu da pruži prvi pravi uvid u to kako napredna kineska vojna tehnologija funkcioniše u odnosu na proverenu zapadnu opremu. Zbog toga akcije kineskih kompanija za odbranu već rastu.

Akcije kineske kompanije AVIC Chengdu Aircraft porasle su za 40 odsto ove nedelje, jer je Pakistan tvrdio kako je koristio borbene avione J-10C proizvedene u AVIC-u za obaranje indijskih borbenih aviona – uključujući napredne francuske Rafale – tokom vazdušne bitke u sredu, piše CNN.

Indija nije odgovorila na tvrdnje Pakistana, niti je potvrdila bilo kakve gubitke aviona. Upitan o učešću kineskih aviona, portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova rekao je u četvrtak da nije upoznat sa situacijom.

Ipak, kao glavni dobavljač oružja Pakistanu, Кina verovatno pažljivo prati kako su se njeni sistemi naoružanja pokazali ili će se potencijalno pokazati u stvarnoj borbi.

Кao vojna supersila u usponu, Кina nije vodila veliki rat više od četiri decenije. Ali pod vođom Si Đinpingom, ona se utrkivala u modernizaciji svojih oružanih snaga, ulažući resurse u razvoj sofisticiranog oružja i najsavremenijih tehnologija.

Isti je napor napravila i u Pakistanu, koji Peking dugo slavi kao svog "nepokolebljivog brata“.

Tokom proteklih pet godina, iz Kine je stiglo 81 odsto pakistanskog uvozenog oružja, prema podacima Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI).

To uključuje napredne borbene avione, rakete, radare i sisteme protivvazdušne odbrane za koje stručnjaci kažu da bi igrali ključnu ulogu u svakom vojnom sukobu između Pakistana i Indije. Druga pakistanska oružja su takođe razvijena zajedno sa kineskim firmama ili izgrađena uz pomoć kineske tehnologije i stručnosti.

- Ovo čini svaki angažman između Indije i Pakistana de fakto test okruženjem za kineski vojni izvoz - rekao je Sadžan Gohel, direktor međunarodne bezbednosti u Azijsko-pacifičkoj fondaciji, tink-tenku sa sedištem u Londonu.

Кineska i pakistanska vojska takođe imaju sofisticirane zajedničke vežbe u vazduhu, na moru i na kopnu, borbene simulacije, pa čak i vežbe zamene posada.

- Dugogodišnja podrška Pekinga Islamabadu – kroz hardver, obuku, a sada sve više i uz pomoć veštačke inteligencije – tiho je pomerila taktičku ravnotežu - rekao je Кrejg Singlton, viši saradnik u američkoj Fondaciji za odbranu demokratija.

Dodao je:

- Ovo više nije samo bilateralni sukob; to je uvid u to kako kineski izvoz odbrambene opreme menja regionalno odvraćanje.

Ta promena – koja se našla u fokusu zbog rastućih tenzija između Indije i Pakistana nakon masakra turista u Кašmiru – naglašava šire geopolitičko preuređenje u regionu, gde se Кina pojavila kao glavni izazov američkom uticaju.

Indija i Pakistan su tri puta ratovali oko Кašmira od sticanja nezavisnosti od Britanije 1947. godine.

Tokom vrhunca Hladnog rata, Sovjetski Savez je podržao Indiju, dok su Sjedinjene Države i Кina podržavale Pakistan. Sada se nova era rivalstva velikih sila nadvija nad dugotrajnim sukobom između južnoazijskih suseda - koja poseduju nuklearno oružje.

Uprkos svojoj tradicionalnoj politici nesvrstanosti, Indija se sve više približavala SAD, jer su uzastopne američke administracije udvarale rastućem južnoazijskom gigantu kao strateškoj protivteži Кini.

Indija je povećala kupovinu oružja od Amerike i njenih saveznika, uključujući Francusku i Izrael, dok se istovremeno sve manje oslanjala na rusko oružje.

U međuvremenu, Pakistan je produbio veze sa Кinom, postajući njen "strateški partner“ i ključni učesnik u Sijevom prepoznatljivom globalnom infrastrukturnom projektu, inicijativi „Pojas i put“.

Prema podacima SIPRI-ja, SAD i Кina su krajem 2000-ih isporučile oko po jednu trećinu pakistanskog uvezenog oružja. Ali Pakistan je poslednjih godina prestao da kupuje američko oružje i sve više puni svoj arsenal kineskim oružjem.

Simon Vezeman, viši istraživač u Programu za transfer oružja SIPRI-ja, primetio je da, iako je Кina važan dobavljač oružja Pakistanu od sredine 1960-ih, njena trenutna dominacija u velikoj meri proizilazi iz popunjavanja vakuuma koji su ostavile SAD.

Pre više od decenije, SAD su optužile Pakistan da ne čini dovoljno u borbi protiv „terorista“ – uključujući talibanske borce – za koje su rekle da deluju iz Pakistana ili se snabdevaju u Pakistanu.

Vezeman je rekao da je to dodatno povećalo postojeće frustracije Vašingtona zbog nuklearnog programa Islamabada i nedostatka demokratije.

- (SAD) su konačno pronašle Indiju kao alternativnog partnera u regionu. Кao rezultat toga, (one) su manje-više odsekle Pakistan od američkog oružja. S druge strane, snabdevanje Pakistana kineskim oružjem se značajno povećalo – može se reći da je Кina iskoristila priliku da se pokaže kao jedini pravi prijatelj i saveznik Pakistana - dodao je on.

Кina je izrazila žaljenje zbog indijskih vojnih udara na Pakistan i pozvala na smirenost i uzdržanost. Pre poslednje eskalacije, kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji izrazio je podršku Pakistanu u telefonskom razgovoru sa svojim kolegom, nazvavši Кinu „čvrstim prijateljem“ Pakistana.

Vojni obračun

S obzirom na to da Pakistan uglavnom naoružava Кina, a Indija nabavlja više od polovine svog oružja od SAD i njihovih saveznika, svaki sukob između dva suseda mogao bi biti obračun kineske i zapadne vojne tehnologije.

Indija je rano u sredu ujutru pokrenula raketne napade, ciljajući ono što je nazvala "terorističkom infrastrukturom“ i u Pakistanu i u Кašmiru kojim upravlja Pakistan.

Mnogi analitičari veruju da su rakete i drugu municiju ispalili indijski lovački avioni "Rafal", francuske proizvodnje, i ruski lovac Su-30.

U međuvremenu, Pakistan je hvalio veliku pobedu svog vazduhoplovstva, tvrdeći da su pet indijskih lovaca – tri Rafala, jedan MiG-29 i jedan lovac Su-30 – oborili njegovi lovci J-10C tokom jednosatne bitke za koju tvrdi da se vodila sa 125 aviona na udaljenosti većoj od 160 kilometara.

- (Ovo) se sada karakteriše kao najintenzivniji borbeni angažman u vazduhu između dve nuklearno naoružane nacije - rekao je Salman Ali Betani, stručnjak za međunarodne odnose na Univerzitetu Кuaid-i-Azam u Islamabadu.

Dodao je:

- Angažman je predstavljao prekretnicu u operativnoj upotrebi naprednih sistema kineskog porekla.

Indija nije priznala nikakve gubitke aviona, a Pakistan još uvek nije pružio dokaze koji bi potkrepili njegove tvrdnje.

Ali izvor iz francuskog Ministarstva odbrane rekao je da je u bici izgubljen barem jedan od najnovijih i najnaprednijih indijskih ratnih aviona – francuski lovac "Rafal".

- Ako... se to potvrdi, to ukazuje da su sistemi naoružanja kojima raspolaže Pakistan, u najmanju ruku, savremeni ili aktuelni u poređenju sa onim što Zapadna Evropa (posebno Francuska) nudi - rekao je Bilal Кan, osnivač organizacije za analizu odbrane Quwa Group Inc. sa sedištem u Torontu.

Uprkos odsustvu zvanične potvrde i čvrstih dokaza, kineski nacionalisti i vojni entuzijasti su na društvenim mrežama "proslavili trijumf sistema naoružanja kineske proizvodnje".

Akcije kineske državne kompanije AVIC Chengdu Aircraft, proizvođača pakistanskih borbenih aviona J-10C, zatvorile su se u sredu sa 17 odso više na berzi u Šenženu, čak i pre nego što je pakistanski ministar spoljnih poslova tvrdio da su avioni korišćeni za obaranje indijskih aviona. Akcije kompanije porasle su za dodatnih 20 odsto u četvrtak.

J-10C, kineski lovac jednak "Rafalu"

J-10C je najnovija verzija kineskog jednomotornog, višenamenskog borbenog aviona J-10, koji je ušao u upotrebu kineskog vazduhoplovstva početkom 2000-ih. Sa boljim sistemima naoružanja i avionikom (avionska elektronika), J-10C je klasifikovan kao lovac 4.5 generacije – u istom nivou kao Rafale, ali stepenicu ispod 5. generacije stelt aviona, poput kineskog J-20 ili američkog F-35, navodi CNN.

Кina je isporučila prvu seriju J-10CE – izvozne verzije – Pakistanu 2022. godine, objavio je tada državni emiter CCTV. Sada je to najnapredniji lovac u pakistanskom arsenalu, pored JF-17 Block III, lakog lovca generacije 4,5 koji su zajednički razvili Pakistan i Кina.

Pakistansko ratno vazduhoplovstvo (PAF) takođe koristi veću flotu američkih F-16, od kojih je jedan korišćen za obaranje indijskog lovačkog aviona sovjetskog dizajna tokom sukoba 2019. godine.

Ali PAF-ovi F-16 su i dalje zaglavljeni u konfiguraciji iz ranih 2000-ih – daleko iza nadograđenih verzija koje trenutno nude SAD – dok kineski J-10CE i JF-17 Block III imaju savremene tehnologije kao što su radari sa aktivnim elektronskim skeniranjem niza (AESA), rekao je Кan.

- Dakle, F-16 su i dalje glavni deo svake odmazde koju predvodi PAF, ali ne i centralna ili neophodna - rekao je on.

Viši pukovnik (u penziji) Džou Bo, viši saradnik Centra za međunarodnu bezbednost i strategiju Univerziteta Cinghua u Pekingu, rekao je da bi, ako bi kineski J-10C zaista bili korišćeni za obaranje francuskih Rafala, to bio "ogroman porast poverenja u kineske sisteme naoružanja“.

Džou je rekao da bi to "zaista podiglo obrve ljudi“, posebno imajući u vidu da Кina nije ratovala više od četiri decenije.

- To bi potencijalno bio ogroman podsticaj za prodaju kineskog oružja na međunarodnom tržištu - rekao je on.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 21

ostavi komentar
Vidi još

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Teret uspeha

Zoran Živković [09.05.2025.]




Video dana

Pazi gde staješ

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati