Svet
18. 02. 2025. 07:00 2
Evropa na ivici kolapsa - cene gasa probile plafon
Cene gasa u Evropskoj uniji su poslednjih desetak dana dostigle najviši nivo od oktobra 2023. godine,a razlog za to su, pored poremećaja u ponudi usled odbijanja Ukrajine da produži sporazum o tranzitu sa Rusijom, i hladno vreme, smanjenje rezervi i zabrinutost oko mogućih američkih carina na uvoz. Tako su berzanske cene plavog energenta u Evropi prvi put od 8. februara 2023. godine, premašile 620 dolara za hiljadu kubnih metara, što je gotovo četiri odsto više nego 7. februara ove godine. Ako se zna da je prošlogodišnja prosečna vrednost fjučersa gasa na evropskoj berzi iznosila je 386,5 dolara, onda je ovaj skok cena, zabrinjavajući.
Da je ta zabrinutost velika potvrđuje i pisanje Financial Times, ali i portala Oilprice , po kojima zvaničnici Brisela, razmatraju potencijalno uvođenje ograničenja cena prirodnog gasa jer Evropa gubi konkurentnost jer su one i do četiri puta veće od onih u Sjedinjenim Državama.
Koliko je ovo veliki problem, kako navodi Financial Times, pokazuje i to što Evropska komisija ozbiljno raspravlja o ograničenju cena uoči objavljivanja takozvanog Čistog industrijskog sporazuma sledećeg meseca ili povezanog Akcionog plana o pristupačnim cenama energije. Za one koji su zaboravili EU trenutno ima ograničenje cena gasa, takozvani „mehanizam korekcije tržišta“, od 2022. ali njen plafon je 187 dolara (180 evra) po MWh za holandsko čvorište TTF, koje je ključno evropsko merilo, i nikada nije bilo potrebno da se posegne za ovom merom jer taj iznos nije dostignut.
Ugroženo snabdevanje Evrope gasom
Dok su rasprave o novom privremenom limitu u toku, energetska industrija, učesnici na tržištu i berze izrazili su svoju „snažnu zabrinutost u vezi sa potencijalnim uključivanjem gornje granice cena“ u sporazum o čistoj industriji, napisale su energetske kompanije, banke, dobavljači likvidnosti, berze i klirinške kuce, u zajedničkom pismu predsednici Evropske komisije Ursuli von der Layen.
- Verujemo da bi ova mera, ako bude objavljena, mogla da ima dalekosežne negativne posledice po stabilnost evropskih energetskih tržišta i sigurnost snabdevanja širom kontinenta. Sprovođenje veštačkog ograničenja cena ne bi se pozabavilo osnovnim promenama u globalnim procenama vrednosti gasa koje su vođene evolucijom ponude i potražnje. Umesto toga, to bi verovatno štetilo poverenju u TTF i podstaklo globalnu gasnu zajednicu da se pomeri ka drugim, neobuzdanim i stoga reprezentativnijim referentnim cenama, koje se prvenstveno nalaze van EU. Pored toga, ograničenje cene gasa moglo bi da ugrozi dugoročno snabdevanje Evrope jer bi „podrilo kredibilitet Evrope kao ozbiljnog kupca na globalnom tržištu gasa- navodi se u pismu udruženja i trgovinskih grupa .
Podaci pak pokazuju da je kredibilitet skladištenja gasa u Evropskoj uniji ugrožen, jer je na oko 55 posto, što je značajno manje u poređenju sa 72% zabeleženih prošle godine. Hladno vreme te kapacitete ugrožava jer EU se suočava sa značajnim smanjenjem uvoza ruskog gasa, koji je prethodno činio 40% ukupne ponude, zbog sankcija povezanih sa Ukrajinom. Kako bi Brisel nadoknadio nedostatak plavog energenta, države koje su pod kapom njihove administracije, pojačale su uvoz skupljeg tečnog prirodnog gasa (LNG) iz SAD-a ali i Norveške, što je povećalo ukupne troškove energije.
Uslov "starijeg brata"
Nedavni prekidi u proizvodnji na tri norveška polja, dodatno su otežali situaciju sa snabdevanjem energijom kontinentalne Evrope.
Otežava taj položaj i nova američka administracija na čelu sa Donaldom Trampom, koji je nedavno “preporučio” Briselu da poveća uvoz američkog LNG-a jer u suprotnom, preti im uvođenjem tarifa.
Da ovakvo uslovljavanje “starijeg brata” počinje da smeta i nekim evropskim liderima i da nije nemoguće da EK ograniči cenu gasa, može se naslutiti i iz današnje (ponedeljak) izjave ruskog ministra inostranih poslova Sergeja Lavrova, nakon razgovora sa srpskim kolegom Markom Đurićem.
- Nepoštene metode konkurentne borbe na tržištu su prisutne i primenjuju se i na Srbiju. U suštini, nastavlja se linija koju smo već videli u većini zemalja Evropske unije, odakle se potiskuje jeftini, dostupni i sigurni ruski gas sa ciljem da se zameni američkim tečnim gasom po mnogo većim cenama. Čak i sami evropski lideri počinju o tome da govore glasno-rekao je Lavrov.
Komentari 2
ostavi komentar