Srbija
02. 07. 2025. 12:05 2
Grupa rudara "Lecea" dobila nenajavljen otkaz: Posle 15 godina rada zamenjeni neiskusnima
Grupa radnika rudnika Lece u blizini Medveđe suočila se ovih dana sa najneprijatnijim iznenađenjem u svojim karijerama: iz uprave im je saopšteno da više nisu potrebni, objavio je portal Nezavisnost.
Bez ikakvog obrazloženja devetoro radnika je odstranjeno iz firme u kojoj su godinama radili na najnapornijim poslovima – počevši od onih najrizičnijih u jamskoj eksploataciji. Pri tome je poslovodstvo u "nepotrebne" uvrstilo i glavnog poverenika sindikata "Nezavisnost" u firmi Svetozara Veljkovića i njegovog zamenika Srđana Jovanovića.
Dvojica sindikalaca započela su 30. juna štrajk glađu na prostoru ispred ulaza u krug firme zahtevajući od poslovodstva da njih i njihove kolege vrati na posao. U razgovoru za portal Nezavisnost oni su naveli da su krajem decembra prošle godine dobili novog vlasnika – kompanija Mediolanum invest kupila je njihov rudnik koji je osam godina bio u stečaju.
"U martu ove godine svi smo postali radnici nove firme Rudnik Lece d.o.o. Šabac. Približno 90 odsto zaposlenih nastavili su da rade na neodređeno dok smo mi ostali dobili rešenja na tri meseca, a kada je to isteklo na još 15 dana. Poslednjeg dana tog roka nas devet smo obavešteni da više nismo radnici rudnika", rekao je Svetozar Veljković.
Gotovo svi otpušteni su članovi "Nezavisnosti", jedinog sindikata u firmi, a naš sagovornik kaže da su bili zatečeni takvom odlukom poslovodstva koja ni nije obrazložena.
"Posebno boli to što je otkaz dobilo i troje kolega ugroženog zdravlja. Tražili smo objašnjenje, da nam kažu razloge takvog postupka, ali do danas – ništa! Razgovarali smo sa tehničkim direktorom i tražili da nam se objasni odluka ili da nas vrate u stalni radni odnos, odredili rok do 30. juna, ali nismo dobili nikakav odgovor. Zato smo odlučili da nas dvojica stupimo u štrajk", objašnjava Veljković, dodajući da su "tajnim putem" saznali da su im radne knjižice poslate poštom na kućne adrese.
Odluku menadžmenta da tako "zahvali" na saradnji iskusnim radnicima (neki i sa 15 godina staža u podzemnoj eksploataciji) koji su bili angažovani na specifičnim, veoma odgovornim i rizičnim pozicijama minera, bušača, rukovaoca jamske mehanizacije, mehaničara... dodatno problematizuje istovremeno zapošljavanje dvadesetak novih ljudi, bez ikakvog iskustva.
Srđan Jovanović takav odnos novog rukovodstva firme prema njima smatra mobingom i diskriminacijom, jer kako drugačije, kaže, objasniti da su rudniku odjednom nepotrebni iskusni radnici koji za to nisu dali nikakav povod. On i Veljković su uvereni da novi vlasnik rudnika Velimir Jovanović (suvlasnik i generalni direktor kompanije Mediolanum invest) ne zna da je grupa rudara nepravedno otpuštena i da je to neko uradio "iz inata i pakosti, i na njegovu štetu".
Dvojica sindikalaca planiraju da nastave štrajk glađu i da, ukoliko to bude potrebno, zajedno sa kolegama u čiju podršku ne sumnjaju, organizuju blokadu pristupnog puta do rudnika. Istovremeno će o svojoj borbi obavestiti sindikate i zaposlene u drugim rudnicima širom Srbije od kojih očekuju podršku i solidarnost. Već stižu podrške iz najbliže okoline, od žitelja sela Lece i opštine Medveđe. Smatraju da je to opravdano i logično jer je rudnik jedina firma u opštini koja hrani nekoliko hiljada ljudi tog kraja. Upravo zato Veljković je bezuspešno pokušavao da razgovara sa predsednikom opštine da bi mu zatim preko pisarnice dostavio najavu štrajka glađu, ali ga do utorka niko iz lokalne uprave nije kontaktirao.
Predsednik Granskog sindikata rudarstva i energetike "Nezavisnost” (GS RIE) Časlav Gavrić posetio je u utorak svoje kolege koji su počeli štrajk glađu jer je odlukom poslodavca da im ne produži ugovore o radu ugrožena egzistencija njihovih porodica.
"Takvim činom poslodavac je stavio do znanja svim zaposlenima da više nema sindikalnog organizovanja i da im ne padne na pamet da se ubuduće bilo ko od njih bavi pravima zaposlenih. Svi u sindikatu smo zatečeni ovom odlukom novog poslodavca jer se radi o iskusnim, najboljim rudarima koji su svojim zalaganjem doprineli uspešnom izlasku firme iz stečaja. Na žalost, evo kako im se vraća”, rekao je Gavrić.
Odmah po saznanju da su njihovim sindikalnim predstavnicima otkazani ugovori o radu, Ujedinjeni granski sindikati "Nezavisnost” i Granski sindikat RIE zahtevali su hitan sastanak sa poslodavcem kako bi predupredili najavljeni štrajk glađu i potencijalnu blokadu puta ispred rudnika Lece od 4. jula. Do utorka nije bilo odgovora iz uprave rudnika, a Gavrić je najavio da će "Nezavisnost”, "ukoliko ne dođe do pozitivnog rešenja, obratiti međunarodnim sindikalnim organizacijama i zatražiti podršku za brobu protiv ovog mobinga i diskriminicije sindikalnih predstavnika u Rudniku Lece”.
Rudnik Lece u istoimenom selu opštine Medveđa, bio je u državnom vlasništvu sve do marta 2008. godine. Tada u stečaju, rudnik je prodat koncernu Farmakom MB iz Šapca za tadašnjih 771 milion dinara (približno 9,4 miliona evra). Lece slovi kao rudnik olova i cinka, mada prema medijskim navodima najviše zarađuje od nusproizvodnje srebra i zlata. U vlasništvu šabačke kompanije rudnik je bio sve do 2017. kada je zbog prezaduženosti Farmakoma kod banaka proglašen stečaj. Bio je to tzv. radni stečaj: proizvodnja se manje više nesmetano odvijala, zaposleni su primali zarade a preduzeće je postepeno smanjivalo dugove. Ekonomski portal Biznis.rs je krajem prošle godine objavio da je rudnik od otvaranja stečaja u maju 2017. do 14. avgusta 2024. ostvario priliv od 22,7 milijardi dinara (oko 212 miliona dolara). Samo u 2023. godini, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, Lece je ostvario poslovni prihod od oko 34,2 miliona evra.
Krajem 2024. država je na tenderu rudnik u stečaju prodala Brokersko-dilerskom društvu Mediolanum invest, kompaniji registrovanoj u Beogradu, po početnoj ceni od 4,05 milijardi dinara (približno 34,5 miliona evra). Novi vlasnici su počeli da upravljaju rudnikom u martu čime su preuzeli i nešto više od 400 zaposlenih. Ali, selektivno. Dok je većini njih potvrđen status zaposlenih na neodređeno vreme, manjem broju radnika ponuđeni su ugovori na tri meseca, da bi im po isteku tog perioda ponudili nove - na rok od 15 dana!? Objašnjenje ove čudne selekcije je bilo da se priprema nova sistematizacija radnih mesta na osnovu koje će sve biti dovedeno u red. Međutim, prošle sedmice devet radnika je iz uprave obavešteno da rudniku više nisu potrebni, ukazuje portal Nezavisnost.
Komentari 2
ostavi komentar