Srbija

[ Izvor: 021.rs ]

24. 09. 2020. 22:17 2

"Evropski sud za ljudska prava adresa za pretučene na protestima"

Nikola Kovačević iz nevladine organizacije Inicijativa A11 rekao je za televiziju N1 da će povodom protesta u Beogradu u julu, ako domaći organi ne odgovore na krivične prijave ljudi koji su dobili batine od policajaca, a obratili su se ovoj organizaciji, sledeća instanca biti Evropski sud za ljudska prava, kao i u brojnim drugim slučajevima žrtava torture u Srbiji.

On je istakao da i dva meseca posle protesta ne postoji odgovor da Tužilaštvo ozbiljnije radi na tu temu, prenosi 021.rs.

- Očekujemo da Tužilaštvo što pre pozove naše klijente da ih saslušaju, da zaštitnik građana ustanovi da je našim klijentnima povređeno pravo na fizički i psihički integritet, tj. da se kroz više pravnih kanala pravi pritisak na domaće organe da rade ono što im je u nadležnosti, u tom smislu mislim na Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, i naravno, kao što je u Srbiji čest slučaj, ako domaći organi nisu u stanju da istraže na adekvatan način sve ove slučajeve, mi ćemo se, kao što je to slučaj sa velikim brojem žrtava torture u Srbiji, obratiti Evropskom sudu za ljudska prava, a za tako nešto postoje brojni razlozi - poručio je Kovačević.

Na pitanje koji su razlozi tako nečega on je rekao da, ako uzmete u obzir broj krivičnih prijava protiv policijskih službenika, zatvorskih stražara ili komunalnih policajaca, od 2010. godine do danas, one su uglavnom bile ili odbačene ili zastarele, a ukoliko je bila utvrđena krivična odgovornost, one su se svodile na uslovne osude, koje "čak nisu vodile do obustave radnog odnosa unutar same policije".

- Kada vidite kako radi zaštitnik građana, koji je nakon protesta relativizovao ono što se dešavalo i koji se uvek uhvati samo za slučajeve koji su se pojavili preko mobilnih telefona u javnosti, pa onda su se svi zaprepastili, pa onda svi njih moramo da rešimo, kad ukupno pogledate kakva je praksa, Ustavni sud koji je od 2006. od kada postoji, utvrdio u samo jednom slučaju nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta, vi onda, zapravo, vidite da u Srbiji ne postoji instanca koja će na efikasan način istražiti ozbiljno slučaj zlostavljanja, kojih je tokom protesta, može da se meri u stotinama, bilo - ocenio je Kovačević.

On je dodao da građani Srbije nemaju pristup pravdi u vlastitoj zemlji, ali i pred evropskim sudovima, najviše zbog finansijskih razloga.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Izbor(i)

Zoran Živković [23.04.2024.]




Video dana

U čemu je problem?

Anketa

Gde ćete provesti predstojeće praznike?

Rezultati