Region
27. 03. 2025. 09:16 20
Litijum - Dodikov spas? Nudi Trampu minerale vredne 100 milijardi
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poslednjih meseci aktivno traži načine da rudna bogatstva ovog entiteta proda stranim kompanijama, uključujući potencijalno vredna ležišta litijuma na području Majevice. Iako su građani i lokalne zajednice oštro protiv eksploatacije ovih resursa zbog ekoloških i zdravstvenih rizika, Dodik u međunarodnim pregovorima nudi koncesije američkim i mađarskim investitorima, u očiglednom pokušaju da obezbedi političke ustupke i osigura svoju vlastitu poziciju.
Strani interesi iznad volje građana
Rudna nalazišta na istoku Republike Srpske, posebno na Majevici, sadrže značajne količine litijuma, magnezijuma i drugih retkih minerala, čija se tržišna vrednost procenjuje na oko 100 milijardi dolara. Međutim, potencijalna eksploatacija ovog resursa izazvala je snažne proteste građana, ekoloških aktivista i lokalnih vlasti.
Meštani Lopara i Tuzle, čije bi zajednice bile direktno pogođene otvaranjem rudnika, upozoravaju na ozbiljne ekološke posledice. Eksploatacija litijuma zahteva upotrebu toksičnih hemikalija poput sumporne kiseline, što može trajno zagaditi vodene resurse i zemljište. Pored toga, rudarenje može izazvati geološke promene i povećati rizik od klizišta, što bi ugrozilo stabilnost celog regiona.
Lokalne vlasti su već pokušale sprečiti ovakve planove. Skupština opštine Lopare još u decembru pretprošle godine donela je odluku protiv rudarenja litijuma, dok je Gradsko veće Tuzle u septembru prošle godine usvojilo deklaraciju kojom se jasno protivi otvaranju rudnika na Majevici. Međutim, vlasti Republike Srpske promenile su Zakon o geološkim istraživanjima, čime su omogućile entitetskim vlastima da izdaju dozvole za istraživanja i eksploataciju bez saglasnosti lokalne zajednice, čime je značajno umanjena moć građana da odlučuju o sudbini svog životnog prostora.
Spas za vlastitu političku sudbinu?
Dodikova administracija pokušava da što pre realizuje ove koncesije, nudeći litijum Mađarima, Amerikancima i švajcarskim investitorima. Nakon razgovora sa zamenikom ministra spoljnih poslova Mađarske Leventom Mađarom, Dodik je najavio širok sporazum o saradnji u oblasti rudarenja između Republike Srpske i Mađarske. Paralelno s tim, švajcarska kompanija Arcore AG već je u završnoj fazi dobijanja koncesije za eksploataciju litijuma na Majevici.
Najveću pažnju izazvala je Dodikova izjava u intervjuu za "Američki konzervativac", u kojem je otvoreno ponudio rudna bogatstva Republike Srpske administraciji Donalda Trampa.
- Za razgovor o mineralima spreman sam govoriti isključivo sa Trampom. Vlada Republike Srpske je spremna da ubrza izdavanje svih potrebnih rudarskih dozvola za američke kompanije odabrane od strane Trampove administracije - rekao je.
Dodik ovim potezom očigledno pokušava dobiti podršku određenih međunarodnih aktera kako bi sebi osigurao političku zaštitu u svetlu pravosudnih problema s kojima se suočava. Podsećamo, Sud BiH osudio je Dodika na godinu dana zatvora uz šestogodišnju zabranu obavljanja funkcije, što je dovelo do njegove dodatne političke izolacije i otvorilo mogućnost da pokuša kupiti međunarodnu podršku kroz ekonomske ustupke.
Pored toga, opozicija u Republici Srpskoj oštro kritikuje Dodikov potez, optužujući ga da je spreman "pokloniti Republiku Srpsku i njena bogatstva kako bi spasio sebe". Predsednica Narodnog fronta Jelena Trivić istakla je da Dodik pokušava da "udeli retke metale Amerikancima ne zbog mira, već zbog vlastitog sukoba sa pravosudnim institucijama".
Otpor građana i aktivista
Građani Republike Srpske i Federacije BiH nisu ostali pasivni. Ekološki aktivisti, lokalne vlasti i udruženja građana već su preduzeli niz koraka kako bi sprečili eksploataciju litijuma na Majevici.
Građanska inicijativa "Majevica: Park prirode, a ne rudnik litijuma", koju je potpisalo preko 6.000 građana iz Lopara, Ugljevika, Bijeljine i Zvornika, trenutno se nalazi u proceduri Narodne skupštine RS. Ekološko udruženje "Eko put" iz Bijeljine najavilo je nastavak protesta i organizovanje javnih skupova, ističući da se "borba za zaštitu prirode i vode neće zaustaviti".
Jedan od ključnih problema je i netransparentnost procesa dodele koncesija. Građani i predstavnici lokalnih vlasti tvrde da su informacije o planovima eksploatacije litijuma dobijali isključivo iz medija, dok su nadležna entitetska ministarstva odbijala da pruže zvanične odgovore.
- Ne želimo da nam otrovne hemikalije unište vodu i prirodu. Borićemo se svim pravnim sredstvima da zaštitimo naš region od rudarenja koje može imati katastrofalne posledice - rekla je Snežana Jagodić Vujić, predsednica udruženja "Eko put".
Ko će profitirati?
Ekonomisti upozoravaju da potencijalni ugovori o eksploataciji litijuma neće doneti značajnu korist Republici Srpskoj, već uglavnom stranim kompanijama. Analiza sličnih rudarskih projekata u regionu pokazuje da domaće vlasti uglavnom ostvaruju simbolične prihode kroz rudne rente, dok investitori ostvaruju ogroman profit.
Primer rudnika u Varešu, kojim upravlja britanska kompanija Adriatic Metals, pokazuje da lokalne zajednice dobijaju manje od 1% prihoda od iskopanih resursa. S obzirom na Dodikovu sklonost dogovorima koji nisu u interesu građana, postoji opravdana bojazan da će rudarenje litijuma doneti samo ekološke probleme, dok će novac završiti u rukama nekolicine moćnika, piše Nova.rs.
I dok Dodik nudi prirodna bogatstva Republike Srpske u zamenu za političku zaštitu, građani se pitaju - da li će njihovi glasovi i protesti biti dovoljni da spreče rasprodaju resursa koji pripadaju svima?
Komentari 20
ostavi komentar