Region

[ Izvor: Mediji ]

26. 06. 2024. 12:53 0

Šta sve donosi novi zakon o sprečavanju korupcije koji je usvojila Skupština Crne Gore

Vreme nedostupnih računa crnogorskih zvaničnika, šefa države, premijera, ministara, poslanika i drugih javnih funkcionera je prošlo, jer po novom Zakonu o sprečavanju korupcije koji je nedavno donela Skupština Crne Gore, Agenciji za sprečavanje korupcije više neće trebati saglasnost kako bi postupila podacima sa računa funkcionera i članova njihovih porodica.

Predsednik Crne Gore Jakov Milatović i premijer Milojko Spajić nisu omogućili Agenciji uvid u svoje bankovne račune. Nažalost, oni nisu usamljen primer, nego je sličnih previše. Osim premijera Spajića, još 12 od ukupno 22 člana njegove Vlade nije dao saglasnost Agenciji za pristup podacima, dok je od 81 poslanika parlamenta, saglasnost dalo samo njih 30.

Novim zakonom se propisuje da Agencija, radi provere podataka iz movinskih kartona, može imati pristup podacima sa računa. Bliži način pristupa podacima sa računa propisaće Vlada. Iz MANS-a su više puta upozorili da je potencijalno skrivena imovina funkcionera pre svega na inostranim računima.

- Ovo je posebno važno jer se takozvana provizija od korupcije neretko krije na žiro računima van Crne Gore, u poreskim rajevima iza kompleksnih mreža ofšor kompanija i čitave armije advokata i takozvanih renta direktor - saopštio je direktor Istraživačkog centra ove NVO Dejan Milovac.Kroz globalni projekat istraživanja ofšor poslova pod nazivom "Pandorini papiri", MANS je objavio 2021. da su Milo Đukanović i njegov sin Blažo 2012. sklopili tajne ugovore o upravljanju njihovom imovinom, skrivajući se iza komplikovane mreže povezanih kompanija iz Velike Britanije, Švajcarske, Britanskih devičanskih ostrva, Paname i Gibraltara. Novim zakonskim rešenjem crnogorski funkcioneri sada su dužni da najmanje jednom godišnje Agenciji dostave imovinske kartone, u kojima prijavljuju svoje prihode i imovinu svoje familije.

Agencija može da proveri da li prijavljeno odgovara podacima kojima raspolažu druge crnogorske institucije, među njima i banke. U jednom od dokumenata Agencije se pojašnjava da ona može zahtevom da traži od banaka u Crnoj Gori pristup svim računima koje određene osobe poseduju - kako prilivima i odlivima na tekućim i deviznim računima, kao i novčanim i kreditnim zaduženjima. Za neprijavljivanje tačnih podataka i imovine kazna iznosi do dve hiljade evra.Milova 51 nekretnina

U imovinskom kartonu bivšeg predsednika Crne Gore Mila Đukanovića navodi se da poseduje 51 nekretninu. Đukanović je u izveštaju ustvrdio da je 34 nekretnine stekao nasledstvom, osam kupovinom, a sedam razmenom. Radi se o stanovima, pašnjacima, voćnjacima, šumama, garažama, podrumima. Bivši lider DPS ima udeo u vlasništvu u dve firme, i to 25 odsto u DOO "Univerzitas", a 50 odsto u DOO "Global Montenegro".

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Medijski noj

Zoran Živković [19.12.2024.]




Video dana

Kad zatrubi truba

Anketa

Da li će Aleksandar Vučić, kako to najavljuju režimski mediji, podneti ostavku?

Rezultati