Hronika
24. 02. 2025. 08:48 3
Uhapšeni članovi Štaba za vanredne situacije u Nišu: Evo zbog čega su pali
U velikoj akciji UKP-a i Višeg javnog tužilaštva u Nišu uhapšeno je 12 bliskih saradnika bivše gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski, dok se za troje još uvek traga.
Kako saznaje Kurir, očekuju se i nova hapšenja u ovom gradu. Među privedenima je, kako se dalje otkriva, zamenica gradonačelnika Dušica Davidović, nekadašnja pomoćnica gradonačelnice Vladislava Ivković, aktuelni direktor Doma zdravlja Niš Milorad Jerkan i brojni drugi funkcioneri ovog grada. Oni, kao i ostali osumnjičeni, terete se da su zloupotrebama i korupcijom budžetu Niša naneli milionsku štetu, tako sto su kao članovi gradskog štaba proglašavali vanredne situacije kada za to nije bilo osnova i angažovali firme za "hitno" izvođenje radova.
Prema nezvaničnim informacijama, lisice nisu stavljene poznatom Nišliji, inače članu gradskog veća Nenadu Stankoviću, zvanom Guska, koji je najverovatnije pobegao iz Srbije. Stanković je, kako sumnjaju istražitelji, bio "desna ruka" Dragane Sotirovski. Prema rečima sagovornika, uhapšeni u današnjoj akciji protiv korupcije u Nišu su neki od najviđenijih ljudi ovog grada.
- Među osumnjičenima koji su od jutros uhapšeni su i bivši direktor Javnog komunalnog preduzeća Mediana Niš Ivan Mihajlović, direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Snežana Radivojević, direktor Instituta za javno zdravlje Niš Miodrag Stojanović, Goran Milosavljević, nekadašnji direktor JKP Naisus, Miloš Petrović i Miloš Arsić - bivši i sadašnji direktor Veterinarskog instituta Niš, Dragan Trajković, pripadnik MUP-a, kao i Aleksandar Tričković, major Vojske Srbije - kaže za Kurir izvor iz istrage.
Na listi osumnjičenih je i Sanja Stojanović, sekretar gradske organizacije Crvenog krsta.
- Uhapšeni su bili članovi gradskog Štaba za vanredne situacije Grada Niša, kojim je komandovala Dragana Sotirovski, bivša gradonačelnica Niša, koja je uhapšena prethodne nedelje. Kako se sumnja, oni su u periodu od 2022. do 2024. doneli odluku da na četiri gradske opštine proglase vanredne situacije, iako za to nije bilo osnova, kako bi bez javnih nabavki i raspisanih tendera angažovali privatne firme za izvođenje građevinskih radova po daleko višim cenama od tržišnih - objašnjava sagovornik iz istrage kako je zgrnula milione ova kriminalna grupa.
Prema njegovim rečima, za radove koji nisu bili ni hitni ni vanredni, već se radilo o investicionom održavanju, proširenju vodovodne i kanalizacione mreže, izgradnji nove mreže i potporne konstrukcije, angažovali su privatne firme "D.N.PR radnja za instalacione radove Vodomonteri" i "Sim puk gradnja", čiji su vlasnici već uhapšeni sa bivšom gradonačelnicom.
- Izvedene radove na četiri niške opštine su naplatili višestruko i tako pribavilo korist odumnjičenima od najmanje 3,5 miliona evra, na štetu budžeta grada - zaključuje sagovornik.
Komentari 3
ostavi komentar