Društvo i ekonomija
06. 05. 2025. 07:00 7
SRPSKO PRAVOSUĐE NA DELU Sme li sudija da sudi po Zakonu članu SNS?
Režim se potrudio da odneguje poslušnost nosilaca pravosudnih funkcija. Veruju li građani Srbije u pravdu ili vide zaštićene kojima niko ništa ne može? Juče su zaposleni u pravosudnim institucijama širom Srbije stupili u potpuni štrajk zbog višegodišnjeg ignorisanja njihovih zahteva. Međutim, to su činovnici, ne sudije i tužioci.
U državi u kojoj vladajuća partija ne prepušta ni mesne zajednice političkim protivnicima, jasno je da neće prepustiti ni mesta predsednika sudova, jer tako doživljava svako upravljačko mesto. Ali, baš zbog takve politike režima, sudije i gube ugled u društvu. Kad pogledate film "Varljivo leto '68", vi vidite Batu Stojkovića, koji igra lokalnog predsednika suda, i postoji tačka preko koje on ne ide - neće da priča o visokopolitičkim stvarima, tamo na plaži kad ga presretnu, ali u svim drugim elementima vi vidite da je on ugledan član zajednice, neko do čijeg je mišljenja maloj zajednici stalo.
Zaposleni u pravosudnim institucijama širom Srbije stupili su u ponedeljak u potpuni štrajk zbog višegodišnjeg ignorisanja njihovih zahteva. Sindikat sudske vlasti saopštio je ranije da su zahtevi dostojanstvene zarade, poboljšanje uslova rada, jasno priznanje uloge koju administrativno i stručno osoblje ima u funkcionisanju pravosuđa, kao i prestanak sistemskog potcenjivanja njihovog rada. Oni ističu da bez zaposlenih u sudskoj administraciji nema ročišta, nema presuda, nema pravde.
- Svako radno mesto koje sutra ostane prazno biće snažan znak otpora i borbe za poštovanje koje zaslužujemo. Ovo nije borba samo za nas - ovo je borba za pravdu u sistemu koji mora da funkcioniše za sve - zaključeno je u saopštenju.
U štrajk su stupili činovnici, a ne tužioci i sudije. I motiv štrajka je delimično slabašan, jer se fokusira na plate i položaj radnika, a ne na koruptivni sistem njihovih kolega sa vrha. Zato je trebalo objediniti sve zahteve i prozvati poimence one koji uzimaju ucenu. Znaju oni međusobno ko šta radi. Uz svu dužnu opreznost, svi znamo da para nema, ali to nije u vezi sa onim što javnost smatra alarmantnim i zbog čega se pravosuđe tako loše kotira u anketama o shvatanju korupcije u društvu. Sva priča je u sklopu piljarskog cenjkanja na koje su mnogi pristali. Oni ohrabruju bezobrazluk u sprovođenju Zakona.
Dakle, kad se to prevede na obični ljudski jezik, novoradikalci ne mogu da počine krivično delo, čak ni najbanalnije kao što je učešće u tuči gde je došlo do težih telesnih povreda, a kamoli, daleko bilo, podsticanje na mlaćenje političkih protivnika. Tako je bitna stabilnost sudskih i tužilačkih funkcija i dalje upitna i pod stalnom senkom reizbora.
Jedna od čestih aktivnosti predsednika Srbije jesu napadi na sudstvo i sudije. Sudije i tužioci u današnjoj Srbiji osećaju politički pritisak koji dolazi sa televizijskih ekrana sa kojih nezadovoljan predsednik želi da obara i menja njihove odluke. Predsednik u tu svrhu koristi govor mržnje, uznemiravanje, prejudiciranje, zastrašivanje, narušavanje autoriteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je nedavno u video izjavi na Instagramu da je stigao na Floridu, gde se, kako je rekao, nada "važnim i dobrim susretima sa vrhom Republikanaca i SAD". Zdravstveni problemi su to onemogućili. Dok je sve bilo OK, on je izjavio da ga je rastužilo to što će, kako stvari izgledaju u ovom trenutku, ostati nekažnjen "jeziv napad na Patrika Drida", profesora i dekana Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu. On je dodao da će Patrik Drid, kao i, kako je istakao, žrtve zločinačkog napada u Nišu, imati svoju i pravnu i političku satisfakciju.
- Zato moramo i možemo samo zajedno da se izborimo. Pobedićemo i korumpirane tužioce i sudije i sve koji ne dozvoljavaju da pravda bude zadovoljena. Živela Srbija! - završio je Vučić video izjavu.
Takvim izjavama predsednika Republike narušava se autoritet sudstva u javnosti, što je u suprotnosti sa brojnim ustavnim, konvencijskim, zakonskim i podzakonskim zabranama. Osim toga, time se izražava očekivanje da sudije treba da presuđuju i javno govore kako političke vlasti to od njih očekuju. Zašto se onda čudimo da sudovi mnogo više vode računa o "časti i ugledu" režimlija nego o časti i ugledu onih "običnih" žitelja Republike Srbije? Dobro, čast pojedincima.
Komentari 7
ostavi komentar