Hronika
08. 01. 2025. 16:02 6
"OD RANIJE POZNATI POLICIJI" Izraz koji u Srbiji seje smrt
I dok se policija i pravosuđe međusobno optužuju i prebacuju odgovornost za činjenično stanje, građani Srbije žive u strahu da će postati slučajna žrtva kriminalaca prilikom razbojništva ili međusobnog obračuna. Nezvanične pretpostavke naših izvora u policiji navode da je čak tri četvrtine kriminalaca van zatvora. Još je alarmantnije kada se to pretvori u brojke, odnosno u procenu da ulicama srpskih gradova slobodno šeta više hiljada kriminalaca "od ranije poznatih policiji" raznih specijalnosti i spremnih na sve.
Ministar unutrašnjih poslava Ivica Dačić izjavio je da je iz Beograda poslata u Jagodinu Specijalna antiteroristička jedinica (SAJ) da uhapsi Sašu Milosavljevića jer se, nakon što je ubio jedno i ranio drugo lice, sakrio, pa je postojala velika opasnost da još neko strada.
Policija se već godinama nalazi u mračnoj zoni svoje nejasne pozicije. Izgubili su status servisa građana, a sve manje su pouzdana legitimna sila koja nešto čuva i nekoga spasava od nasilja i zločina. Režim je sputao profesionalce i amaterizovao te svoje trupe dovođenjem neukih podanika na sva moguća mesta. Posle tragedije na Cetinju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić se oglasio u svom maniru. On je rekao da je Srbija jedna od najbezbednijih zemalja na svetu.- Nakon masakra u Ribnikaru u opsežnoj akciji prikupljeno je oko 100.000 različitih cevi i moćnog i starinskog naoružanja, ali svako to oružje moglo je da usmrti lice. Verujem da smo tom akcijom spasili mnogo života - izjavio je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući u Jutarnjem programu Radio-televizije Srbije.
I u julu prošle godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u jednom od svojih mnogobrojnih obraćanja javnosti izjavio da je Srbija jedna od najbezbednijih država u Evropi i svetu, međutim mnogi podaci i nedavni događaji koji su potresli građane ukazuju na to da ova njegova izjava nema utemeljenje u realnosti. Ovu njegovu tvrdnju prvi je tada "raskrinkao" portal Istinomer koji se bavi proverom tačnosti izjava političara. Istinomer je, pozivajući se na izveštaj Radne grupe za bezbednost Majske platforme, naveo da je Srbija prva u Evropi po broju masovnih ubistava u poslednjih deset godina.
Ako ulicama šetaju kriminalci sa dosijeima, kojima nije teško da potegnu oružje, s pravom se nameće pitanje - da li građani imaju razloga da strahuju za sopstvenu bezbednost? To pitanje se posebno nameće jer je u zatvoru, na osnovu događaja na ulicama, triput manje kriminalaca od onih koji se slobodno šetaju ulicama srpskih gradova. Iako je većina njih registrovana u policiji sa opširnim dosijeom, iako su mnogi u međuvremenu i osuđeni, većina nastavlja sa starim poslovima dok čeka pravnosnažnost presude. I dok se policija i pravosuđe međusobno optužuju i prebacuju odgovornost za činjenično stanje, građani Srbije žive u strahu da će postati slučajna žrtva kriminalaca prilikom razbojništva ili međusobnog obračuna.
S druge strane, građani su na svojim leđima osetili brutalnost slepe sile, zadužene za njihovu bezbednost i koju ti isti stanovnici Srbije plaćaju. Na protestima posle tragedije u Novom Sadu prebijani su nedužni ljudi, a nosioci nasilja, uz dresirane batinaše, kako su mnogi tvrdili, bili su i ljudi s one strane zakona. Tako su te scene nasilja neizbrisive, pa su one pretvorile državnu policiju u snagu za čuvanje nasilnika i u otvorenog neprijatelja građana.
Nažalost, po postojećim zakonima ispada da su ubice i lopovi sigurni u srpskom svetu, u čije su temelje ugrađena nebrojena zlodela i oni tabanaju putevima izvan svakog zakona.
Komentari 6
ostavi komentar