Hronika
04. 12. 2024. 16:14 5
Legija NE ODUSTAJE od uslovnog otpusta
Milorad Ulemek Legija (56), bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO), osuđen za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, žalio se na odluku suda kojom mu je odbijen odlazak na uslovnu slobodu.
Milorad Ulemek Legija je preko svog advokata podneo žalbu Apelacionom sudu u Beogradu, koji treba da donese konačnu odluku.
Prema saznanjima medija, žalbu na odbijanje uslovnog otpusta podneo je i Branko Berček (47), bivši pripadnik Jedinice za specijalne operacije, koji služi kaznu od 40 godina zatvora zbog učešća u ubistvu Ivana Stambolića i pokušaju ubistva Vuka Draškovića u Budvi 2000. godine.
- Čim je dobio rešenje kojim se odbija njegova molba, Berček je odmah u zatvoru Zabela napisao žalbu, koju je preko zatvorske uprave predao Apelacionom sudu u Beogradu. I o njegovoj odluci treba da odlučuje Apelacioni sud. Legija i Berček smatraju da su po starom zakonu izdržali dve trećine kazne, ali ih je prošlog meseca Viši sud u Beogradu odbacio njihove molbe za puštanje na uslovni otpust. Kao razlog za odbacivanje molbe je navedeno da što Legija i Berček nisu odležali dve trećine kazne na koju su osuđeni - navodi dobro obavešteni sagovornik.
Branko Berček je sam pisao žalbu
Legija je osuđen na 40 godina zbog ubistva premijera Srbije, a kaznu služi u požarevačkom Alkatrazu, kojeg zovu i zatvorom u zatvoru. Berček se nalazi u strogo čuvanom Sedmom paviljonu požarevačkog zatvora Zabela.
- U ime Milorada Ulemeka i Branka Berčeka predao sam molbu za uslovni otpust sa izdržavanja kazne zatvora Višem sudu u Beogradu. Osuđeni Ulemek je izdržao više od 20 godina dok je Berček na izdržavanju kazne preko 21 godine, čime su ispunili zakonski uslov da izdrže više od polovine kazne i stekli pravo na uslovni otpust - izjavio je početkom novembra za Informer Legijin advokat Aleksandar Kovačević.
Advokat Kovačević smatra da su se stekli zakonski uslovi da oni izađu na slobodu i da zakon koji je važio u vreme izvršenja krivičnog dela uzima u obzir samo njihovo ponašanje u vreme izdržavanja kazne.
- Njihovo vladanje je u redu. Za sve ove godine nisu imali nijedan disciplinski prekršaj. Učestvovali su u svim programima resocijalizacije, koji su im ponuđeni. Oni tamo i rade i sve što im je ponuđeno, oni su prihvatili. Maksimalno poštuju pravila. Ulemek je za ovo vreme napisao i 29 knjiga. Nakon 20 godina svet je potpuno drugačiji, pa i oni. Okrenuti su porodičnim odnosima i svom napretku, to im je najvažnije i neće dozvoliti da dođu u situaciju da im se uslovni otpust opozove - istakao je nedavno advokat Aleksandar Kovačević.
Komentari 5
ostavi komentar