Hronika

D. Ljutić

26. 11. 2024. 20:33 1

UNAKAZILI STARCA Koga sme da BIJE policija, a da ne odgovara?

Ima dosta indicija da ulazimo u godinu opasnog nasilja. Komitet za prevenciju torture je u brojnim posetama Srbiji ukazivao na nepravilnosti u radu policijskih službenika, na iznuđivanje iskaza, na prisustvo nekih nestandardnih predmeta u policijskim stanicama, koji potencijalno mogu da služe za vršenje torture. Policija u Srbiji suočena je sa problemom da je prati "imidž brutalnosti“ koji postoji još od devedesetih.

Aktivista Ilija Kostić (74) brutalno je pretučen pre nekoliko dana u policijskoj stanici u Novom Sadu, nakon što je tokom blokade suda u tom gradu poprskao biber sprejom jednog od policajaca, i to po viziru. Iako je Kostić delimično priznao izvršenje dela, to nije sprečilo policajce da ga brutalno pretuku u stanici, zbog čega je morao hitno na operaciju i odstranjen mu je testis. Čitav slučaj je sada poveren Unutrašnjoj kontroli MUP-a Srbije.Svako krivično delo, uključujući i zlostavljanje i mučenje, mora da se dokaže. Zato je važno da Sektor unutrašnje kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova, tužilaštvo, Zaštitnik građana i Nacionalni preventivni mehanizam protiv torture odrade kako treba svoj deo posla. U idealnim uslovima, Odbor za odbranu i unutrašnje poslove Narodne skupštine bi trebalo da traži vanredni izveštaj od policije povodom postupanje tokom protesta.

Međutim, postoje tri ključna problema u radu Sektora. Prva je da on nije nezavisan u svom radu. Postoji zakonska mogućnost da ministar unutrašnjih poslova daje obavezne smernice Sektoru unutrašnje kontrole, osim u istražnom i predistražnom postupku, na zahtev Javnog tužilaštva, a druga stvar je da je načelnik, a samim tim i ceo Sektor unutrašnje kontrole, u potpunosti odgovoran za svoj rad ministru unutrašnjih poslova.Učestalo zlostavljanje, mučenje privedenih u policijske stanice tokom takozvanog pretkrivičnog postupka, sve više ukazuje na činjenicu da se u reformi policije, bar kada je reč o batinanju, nije odmaklo dalje od uobičajene decenijske prakse. Policijska brutalnost je stara priča u Srbiji. Stručnjaci Evropskog komiteta za prevenciju torture Saveta Evrope su još 2004. i ponovo 2007. bili začuđeni kako u policijskim stanicama po Srbiji vise bejzbol palice i gvozdene šipke na upadljivim mestima. Komitet je posle posete Srbiji zaključio da je nasilje prihvaćena praksa i deo policijske kulture. Šamaranje, šutiranje, udaranje službenom palicom, primena elektrošokova iz ručnih uređaja i električnih kablova povezanih na automobilske akumulatore samo su neke od mera koje je primenjivala policija, pokazuje izveštaj Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja i nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) Saveta Evrope iz 2022.Navodi pritvorenika na kojima je primenjivana sila i koji su se obratili CPT-u potkrepljeni su dokumentacijom koja je pregledana u policijskim stanicama, kao i izveštajima o povredama koje su sačinili zdravstveni radnici u ustanovama u koje su pritvorenici primani.

- Komitet preporučuje da vlast u Srbiji usvoji niz odlučnih mera za suzbijanje ovakvog postupanja, uključujući uvođenje istražnog razgovora sa osumnjičenima za krivična dela, kao i obavezno audio i video snimanje svih intervjua koje obavljaju policijski službenici - pisalo je u izveštaju CPT.

U dokumentu se napominje da istrage koje sprovodi tužilaštvo i odeljenja policije koja se bave nadzorom nad radom policije nisu dovoljno efikasne, a izražena je i zabrinutost zbog blagih kazni koje su sudovi izrekli policijskim službenicima osuđenim za zlostavljanje.

Kada postoje navodi o tome da je policija izvršila bilo kakav oblik torture ili nečovečnog i nehumanog postupanja, ti slučajevi se moraju tretirati kao hitni i moraju se ispitati svi navodi koji su dostupni javnosti, jer ne možete da očekujete od nekih građana koji su pretučeni, koji su možda uplašeni, istraumirani, da sad svi idu i da prijavljuju te slučajeve. Ako ste u policiji zadržani povređeni, možete da zahtevate da vas pregleda lekar po vašem izboru, ili dežurni lekar, svejedno, i policija mora da vam omogući lekarski pregled. Taj lekarski pregled mora da bude izvršen bez prisustva policijskog službenika, znači u privatnosti. Policijski službenik može eventualno da bude prisutan samo ako lekar insistira, zbog svoje bezbednosti.

U svakom slučaju, tužilaštvo treba da preduzima najveći broj radnji, a ne da se u potpunosti oslanja na to šta će da uradi Sektor unutrašnje kontrole. E, to u Srbiji nije moguće.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Uzrok i posledice

Zoran Živković [25.11.2024.]




Video dana

Tobogan u Holandiji

Anketa

Da li će privedeni za pad nadstrešnice biti i procesuirani?

Rezultati