Hronika
25. 05. 2023. 06:52 9
PUCNJAVE, UBISTVA, EKSPLOZIJE Beograd sve više liči na sebe iz devedesetih
Događaji iz škole "Ribnikar" i u Mladenovcu, mogu se i te kako preslikati na prestoničke ulice. I ranije smo imali akcije dobrovoljne predaje oružja, ali to nije sprečilo da na ulicama ne dođe do ubistava. Suština je da kriminalci nisu ti koji će otići u policiju i predati oružje - kaže za Direktno rs. kriminolog Dobrivoje Radovanović.
Nemanja Đ. koji je uhapšen samo nekoliko sati pošto je na Vračaru ranio dvojicu muškaraca, već je bio optužen za pokušaj ubistva. Istražitelji sumnjaju da je motiv obračuna u kom su ranjeni A. P. (26) i D. L. (21), državljanin Severne Makedonije, sukob oko trgovine narkoticima. Meštani Vračara navode da se ne osećaju bezbedno od početka meseca kada se dogodio masakr u školi "Vladislav Ribnikar", a da je svaki dan počeo da budi novi strah šta će se dogoditi. Ranjeni A. P. u svom krivičnom dosijeu ima 12 krivičnih prijava i raspisanu poternicu suda. Hapšen je zbog droge, oružja, razbojništva i pokušaja ubistva. Međutim, on nije pravosnažno osuđen.
Ima li neko da nije poznat policiji? Beograd sve više liči na Čikago tridesetih, ili na sebe iz devedesetih godina prošlog veka. Crne hronike se svako malo pune vestima o izrešetanim kriminalcima, o eksplozijama automobila, pucnjavama i mafijaškim obračunima. Stručnjaci kažu da ova ubistva najčešće vrše profesionalci, plaćene ubice, ali strah da stradaju ili budu povređeni i obični građani, koji su se zatekli na pogrešnom mestu, sve je snažniji posle poslednjih tragičnih događaja. Da li se događaji u "Ribnikaru" i u Mladenovcu, odslikavaju i na ulice srpske prestonice?
- Nema sumnje da ti događaji mogu nekom da budu inspiracija za zločin. Konkretno, u Mladenovcu ste imali masovno ubistvo, koje se dogodilo na ulici. U Srbiji to do tada nismo imali. Ako Beograd poredite sa situacijom od pre devedesetih godina prošlog veka on je potpuno nebezbedan grad, a ako ga poredite sada sa glavnim gradovima u okruženju, Beograd je već godinama najmanje bezbedan grad. Ne možete ni u toku dana biti sasvim sigurni jer možete postati slučajna žrtva mafijaškog obračuna na ulici ili stambenom naselju - tvrdi za Direktno rs. kriminolog Dobrivoje Radovanović , nekadašnji direktor Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja.
Ivo Vajgl, poslanik Evropskog parlamenta za Srbiju, svojevremeno je izdvojio tri oblasti u kojima Srbija nije postigla usklađivanje sa standardima i vrednostima EU, a to su mediji, pravosuđe i borba protiv organizovanog kriminala. Kad je poslednja tačka u pitanju, Vajgl je naveo jedan konkretan, krajnje zabrinjavajući podatak: od 2012. godine u Srbiji je počinjeno 81 mafijaško ubistvo, od kojih je samo šest rasvetljeno.
- Sasvim je očekivano da se naši građani, makar to bilo i u samom centru Beograda, na Vračaru, osećaju nesigurno. Kako to zaustaviti? Nije rešenje da kao u Americi policajci upadaju naoružani automatima po klubovima i da kontrolišu goste. Kontrola kod oružja mora da postoji. Ali, ne bi bilo loše, da policija zaustavi po koji automobil na ulici i kaže "molimo, izađite, pokažite šta imate". Jednostavno, da se izvrši potpuna kontrola. Međutim, poznato je da mnogi kriminalci imaju poznanstva u policiji, a to ne pomaže u suzbijanju kriminala. Zato je neophodna bolja selekcija kadra koji ulazi u MUP- navodi Radovanović.
Najveći "rat" mafiji u Srbiji objavljen je u martu 2003. godine, nakon ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića. Vlada Srbije je nekoliko sati posle ubistva proglasila vanredno stanje. Kao izvršioci su odmah osumnjičeni i pripadnici zemunskog klana. Tokom vanrednog stanja, koje je trajalo od 12. marta do 22. aprila, u policijskoj akciji nazvanoj "Sablja" uhapšeno je 11.665 osoba, među kojima je bilo partijskih funkcionera, visokih vojnih oficira, nosilaca pravosudnih funkcija i estradnih zvezda, a neki od njih su proveli određeno vreme u pritvoru. Ali, to je bilo nekad. Kao što navodi naš sagovornik, kriminolog Dobrivoje Radovanović, vlast u Srbiji ima "drugačije shvatanje organizovanog kriminala".
Prvo smo počeli da se bojimo da idemo u kafiće u parkove. Sad ćemo početi da se bojimo da idemo u tržne centre, jer niko ne radi ništa da se okršaji kriminalaca svedu na meru. I dalje, prioritet predsednice Vlade je da se zaštiti predsednik države, koji je posle ovoliko godina ponovo u borbi protiv organizovanog kriminala.
Da se on zaštiti, a ne svi građani koji žive u tom organizovanom kriminalu.
Komentari 9
ostavi komentar