Hronika
13. 04. 2022. 06:00 9
TV SAPUNICA ZA GLAVNE AKTERE: Afera "Indeks" 15 godina bez epiloga
Maratonski postupak protiv 23 profesora i saradnika Pravnog fakulteta u Кragujevcu, od kojih su neki u međuvremenu prvostepeno osuđeni na zatvorsku kaznu zbog prodaje ispita i diploma, neodoljivo liči na TV sapunice sa srećnim krajem za glavne aktere. Umesto da bude održano u martu, suđenje pred Apelacionim sudom odloženo je - do daljeg.
Afera Indeks, najveći korupcionaški skandal u istoriji srpskog visokog školstva, vezan za prodaju diploma i ispita na kragujevačkom Pravnom fakultetu, 15 godina nakon hapšenja njenih aktera i 13 godina od početka suđenja, stigla je do Apelacionog suda u Beogradu, koji bi u dogledno vreme trebalo da razmotri žalbe nepravosnažno okrivljenih na prvostepene presude Višeg suda u Smederevu, napisane na 548 stranica, i odluči da li će da im potvrdi, preinači ili ukine presude i čitav slučaj vrati na ponovno suđenje smederevskom Višem sudu.
NIN od dobro upućenih u ovaj slučaj saznaje da je sednica Apelacionog suda, na kojoj je trebalo da se razmatraju žalbe osuđenih indeksovaca na prvostepenu presudu Višeg suda u Smederevu trebalo da bude održana u martu, ali je neposredno uoči zakazanog termina braniocima okrivljenih i nepravosnažno osuđenih stiglo telegrafsko obaveštenje da se većanje o žalbama njihovih klijenata odlaže - do daljeg.
Ta vest donekle je iznenadila deo javnosti, jer se verovalo da će odlukom Apelacionog suda, uoči predsedničkih, parlamentarnih i beogradskih lokalnih izbora 3. aprila, aktuelna vlast želeti da "dokaže" da u Srbiji pravda jeste spora, ali dostižna i da, uprkos kritikama, u Srbiji postoji pravna država, u kojoj se sudi "ni po babu, ni po stričevima". Sada, pak, prevladava bojazan da bi Apelacioni sud odluku o žalbama prvostepeno osuđenih indeksovaca mogao da rastegne do sudnjega dana, pa ko dočeka - pričaće.
Кakogod, maratonski postupak protiv aktera afere Indeks jedan je od najdugotrajnijih i najkomleksnijih sudskih postupaka u istoriji domaćeg pravosuđa. Na početku, daleke 2007. optužnicom je bilo obuhvaćeno čak 89 optuženih, među kojima su bila i 23 profesora i saradnika pravnih fakulteta u Кragujevcu, Beogradu i Nišu. Deceniju i po kasnije ovaj proces neodoljivo počinje da liči na špansku ili tursku sapunicu s predvidivim hepiendom za većinu, ako ne i za sve osumnjičene za prodaju ispita i diploma kragujevačkog Pravnog fakulteta.
Prva grupa profesora i saradnika uhapšena je u februaru 2007, iako se i pre toga po čaršiji nezvanično šuškalo o "muljanju" sa ispitima i diplomama na Pravnom fakultetu u Кragujevcu. Afera je otkrivena sticajem okolnosti, kada je stanoviti auto-limar Saša Jovanović iz Donje Livadice kod Velike Plane, koji je pomagao i posredovao u primopredaji mita, prikrivenom isledniku Tomislavu Spasiću iz Smedereva ponudio diplomu Pravnog fakulteta, kako bi mu Spasić zauzvrat stopirao istragu o nelegalnoj trgovini automobilima.
Jovanovićeva veza na kragujevačkom Pravnom fakultetu bila je profesorka Dragana Petrović, koja je u optužnici označena kao kolovođa korupcionaškog biznisa u toj visokoškolskoj ustanovi, i koja je tokom policijske istrage uslikana kako prima novac od prikrivenog policijskog službenika. U završnoj reči pred Višim sudom u Smederevu, u oktobru 2019, Dragana Petrović se požalila: "Da sam organizovala šverc kokaina, bolje bih prošla" i medije, policiju i tužilaštvo optužila da "cirkusantsku predstavu predstavljaju kao beskompromisnu borbu protiv korupcije".
Osumnjičeni profesori i saradnici su nakon hapšenja u februaru 2007, u požarevačkoj Zabeli u pritvoru proveli po sedam meseci. Posle puštanja, većina se vratila na posao, najveći broj na kragujevački Pravni fakultet, na kojem su, nedugo potom, ponovo preuzeli kompletnu vlast, na kojoj su i danas, a dobro upućeni u zbivanja tvrde da "mitomani" imaju većinu u Nastavno-naučnom veću i da mogu da blokiraju bilo koju odluku koja im ne ide naruku.
Takav utisak potkrepljuju i činjenice da je, po puštanju iz pritvora osumnjičenih za prodaju ispita i diploma, dugogodišnji dekan tog fakulteta bio upravo jedan od indeksovaca, dr Predrag Stojanović. I nekadašnji dekan, takođe jedan od osumnjičenih, dr Sveto Purić godinama je bio prodekan za finansije, sve do 2019, kada je ispunio uslove za penzionisanje, a i aktuelni prodekan za nastavu dr Srđan Đorđević, takođe, je akter afere Indeks.
Komentari 9
ostavi komentar