Društvo i ekonomija

[ Izvor: Beta ]

12. 04. 2026. 23:01 0

"Poraz Orbana loša vest za SNS, ali dobra za građane Srbije"

Istraživač na Fakultetu političkih nauka (FPN) Nikola Ilić ocenio je da je poraz mađarskog premijera Viktora Orbana na parlamentarnim izborima loša vest za predstavnike vlasti u Srbiji, koji su sa njim negovali prijateljske odnose, ali da taj događaj može pozitivno da utiče na srpske građane.

- Orban je bio blizak sa Srpskom naprednom strankom (SNS). Oni gube nekoga iz EU ko će njima izlaziti u susret. To je loše za našu vlast, ali nije loše za građane naše zemlje - kazao je Ilić agenciji Beta.

Po njegovim rečima, Orban je često pravdao nedemokratske prakse i zloupotrebljavao pravo veta u Evropskoj uniji (EU), pa njegova podrška Srbiji nije blagonaklono tumačena od strane drugih zemalja članica.

- Mislim da promena vlasti u Mađarskoj neće imati veliki uticaj na evropske integracije Srbije. Situacija u EU je kompleksna, a integracije Srbije ne zavise samo od jedne zemlje članice (...) Podrška Orbana Srbiji je zapravo ostalim državama članicama bila signal za oprez. Orban je bio remetilački faktor - smatra Ilić.

On tvrdi da je opozicija u Mađarskoj pokazala da je uprkos ozbiljnoj nejednakosti koja proističe iz izbornog sistema, neujednačenom tretmanu u medijima i raznih zloupotreba vlasti "moguće pobediti desne populističke lidere na izborima".

Naveo je da će prvi koraci Mađara zavisiti u velikoj meri od konačnog broja mandata koji njegova stranka bude imala u parlamentu.

- Ako Tisa bude imala više od 133 mandata, Mađar će verovatno krenuti u odlučne i ozbiljne reforme. Vratiće nezavisnost sudstva i menjati izborni sistem - kazao je Ilić.

Ocenio je da će nova vlast sprovesti vidljivije reforme na spoljnopolitičkom planu.

- Nakon 16 godina Orbanove vlasti, neće biti lako menjati neke stvari koje se tiču unutrašnjeg plana. Međutim, verujem da će promene na spoljnopolitičkom planu biti uočljive i da će nova vlast poboljšati odnose sa EU - zaključio je Betin sagovornik.

U Mađarskoj su danas održani parlamentarni izborima na kojima je, prema preliminarnim rezultatima, pobedila opoziciona stranka Tisa Petera Mađara.

Mađarski premijer Viktor Orban priznao je poraz nakon "bolnog izbornog rezultata".

Izlaznost na današnjim izborima bila je rekordna, jer je glasalo 77,8 odsto birača.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Prema sadrzaju i poklon

Zoran Živković [25.03.2026.]




Video dana

Bolje sakrij da ne vidi neko

Anketa

Da li je težak poraz Viktora Orbana na izborima očekivan?

Rezultati