Društvo i ekonomija

[ Izvor: Biznis.rs ]

18. 09. 2025. 10:34 0

Srbija pregovara sa Rusijom o izgradnji nuklearne elektrane

Srpske vlasti i ruska državna korporacija Rosatom započeli su razgovore o projektu izgradnje nuklearne elektrane u Srbiji, izjavio je ambasador Srbije u Moskvi Momčilo Babić.

Babić je za rusku Izvestiju rekao da se "ozbiljno razgovara sa Rosatomom".

- Mislim da nema bolje kompanije na svetu za izgradnju nuklearne elektrane. Uveren sam da će u narednim godinama biti pomaka, jer nam je potrebna električna energija - rekao je Babić, a prenosi Biznis.rs.

Portal Biznis.rs podseća da je Skupština Srbije u novembru 2024. ukinula moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana, koji je bio na snazi od 1989. godine, posle nesreće u Černobilju.

Odluka je doneta jer se procenjuje da će potrošnja energije u zemlji do 2050. porasti četiri puta. Beograd trenutno bira partnera za ovaj strateški projekat, a osim Rusije, kako piše ruski medij, u igri su i Južna Koreja, Kina i Francuska.

Vlada Srbije je u septembru ove godine potpisala dva memoranduma o saradnji sa južnokorejskom kompanijom KHNP, dok je francuski EDF angažovan da uradi studiju o potencijalu nuklearne energije u zemlji.

Kako navodi Izvestija, prema oceni analitičara, ponuda Rosatoma smatra se najpovoljnijom jer obuhvata sve segmente - od projektovanja i izgradnje, preko snabdevanja nuklearnim gorivom, do održavanja i zbrinjavanja otpada.

Kao moguće opcije, kako piše, razmatraju se velika elektrana sa dva VVER-1200 reaktora ili manji moduli tipa RITM-200 i RITM-400.

Očekuje se, navodi ruski portal, da bi pregovori između Srbije i Rusije mogli da traju godinu do dve, nakon čega bi usledila izgradnja.

Prema dosadašnjoj praksi, podsećaju, Rosatom bi mogao da obezbedi i povoljan kredit za realizaciju projekta.

U tekstu se ističe da stručnjaci upozoravaju da bi Evropska unija mogla da pokuša da ograniči rusko učešće, imajući u vidu proces usklađivanja Srbije sa evropskim zakonodavstvom i pritiskom da se Beograd pridruži sankcijama protiv Moskve.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Španska kragna - srpska verzija

Zoran Živković [17.09.2025.]




Video dana

Uži izbor za najbolji splav

Anketa

Ko bi trebalo da nasledi Svetislava Pešića na klupi Srbije?

Rezultati