Društvo i ekonomija
22. 07. 2025. 12:07 1
"Ako ćutimo - postajemo saučesnici": Reakcija studenata na ubistva žena
Prehodnog dana u Srbiji dogodila su se dva stravična zločina u kojima su ubijene dve žene i jedno dete. Kod Bajine Bašte, Mihailo R. ubio je svoju bivšu suprugu i maloletnog sina, dok je kod Niša vojni penzioner M. R. nožem ubio svoju suprugu. Ovim povodom oglasili su se studenti Pravnog fakulteta u Nišu i zahtevaju hitnu reakciju.
"Za manje od 24 sata u Srbiji su se dogodila dva stravična zločina iz mržnje prema ženama. U nedelju uveče, u Obajgori kod Bajine Bašte, muškarac je ubio bivšu suprugu i njihovo sedmogodišnje dete, a zatim izvršio samoubistvo. Danas, u okolini Niša, muškarac je nožem usmrtio svoju suprugu. Ovi zločini nisu izolovani slučajevi. Oni su krik sistema koji ne funkcioniše, poruka da država i društvo nisu zaštitili svoje najranjivije“, objavili su studenti.
Oni su istakli da ovi događaji nisu samo statistika, več prekinuti životi, razorene porodice, deca koja ostaju bez majki i društvo koje iz dana u dan tone dublje u apatiju i tišinu.
"Od početka 2025. godine ubijeno je najmanje 11 žena, deseta i jedanaesta žrtva su upravo ove dve žene koje su izgubile živote u sopstvenim domovima, od ruke onih koji su im nekada bili najbliži. U poslednjih 14 godina, femicid je odneo živote više od 430 žena. A koliko ih je još preživelo nasilje, ali ostalo nevidljivo i nezaštićeno“, ističu studenti.
Studenti naglašavaju da su statistike zastrašujuće, ali nisu dovoljne da pokrenu promenu.
"Letnji meseci donose porast nasilja, SOS linije su preopterećene, institucije nemo posmatraju. Iza svakog zločina stoji ne samo nasilnik, već i ćutanje sistema, nereagovanje institucija i društvo koje okreće glavu. Ovo nije “porodična tragedija”! Ovo je FEMICID. Nazovimo stvari pravim imenom. Kao studenti Pravnog fakulteta, koji su se u okviru predmeta Kriminologija ozbiljno i sistematski bavili fenomenom femicida, osećamo dužnost da ne ćutimo. Ne samo kao budući pravnici, već kao građani ove zemlje, naša je obaveza da se oglašavamo, da stanemo u zaštitu žrtve, ali i samog principa pravde“, napisali su u objavi.
Studenti ističu da femicid nije klasično ubistvo, već da je to ubistvo žene zato što je žena, zbog pola, odnosa ili ideje da njeno postojanje može da bude kontrolisano, ućutkano, ugašeno.
"To nije tragedija, to je zločin. I to je ZLOČIN koji se mora posebno tretirati. Gde je odgovornost institucija? Ko je zakazao u zaštiti ovih žena? Koliko još mora da ih bude ubijeno da bismo se probudili? Pitanje za sve nas: Da li je Srbija zemlja u kojoj žene moraju da strepe svaki put kad se vrate kući? Da li živimo u društvu u kom naše majke, sestre, prijateljice i ćerke nisu bezbedne? Da li ćemo dozvoliti da femicid postane “normalna” pojava u vestima? Da li ćemo i dalje da okrećemo glavu i tražimo izgovore“, objavljeno je na Iksu.
Studenti Pravnog fakulteta u Nišu, koji se nalaze u blokadi, istakli su da ne sme više da se ćuti i pozvali su na konkretnu i hitnu akciju.
"Uvođenje femicida kao posebnog krivičnog dela. Odgovornost za institucije koje nisu reagovale na prijave nasilja. Sistemsku zaštitu žena i dece. Edukaciju, medijsku odgovornost i prevenciju nasilja. Femicid se dešava pred našim očima. Ako i dalje ćutimo, postajemo saučesnici“, napisali su studenti u blokadi i pozvali građane da prijave nasilje na sledeće brojeve.
Policija 192
Prijava nasilja u porodici 0800 100 600
Autonomni ženski centar – SOS telefon za podršku ženama žrtvama nasilja 0800 100 007
Ženski centar SOS telefon protiv nasilja nad ženama i decom 011 264 53 28
Savetovalište za brak i porodicu 011 265 02 58, 011 275 22 24 i 011 26 95 416
Sigurna kuća 0800 011 011, 011 2769 466, 062 304 560
Komentari 1
ostavi komentar