Društvo i ekonomija
03. 05. 2025. 21:29 6
Studenti i izbori: Zašto je FON u pravu
Praktično od kraja marta plenumi nemaju drugih aktivnosti sem pokušaja da se pronađe odgovarajući model političke artikulacije, kojom bi se kapitalizovao uspeh studentskih protesta. Nedeljama se radilo na ideji ekspertske Vlade, a onda je preko noći ova ideja zamenjena namerom da se formira studentska lista za parlamentarne izbore. Opšta konfuzija kod građana, ali i samih studenata, kao da se početkom maja ovim i dodatno rasplamsava.
Nije do kraja ni objašnjeno građanima koji su podržali studentsku borbu zašto se odustalo od ekspertske Vlade: da li je bio presudan otpor jednog (Filozofskog) fakulteta u Beogradu, ili su akademci glavnog grada većinom bili protiv te ideje. U svakom slučaju, nagla odluka da se pređe na zahtevanje vanrednih izbora previše podseća na 2023. godinu i tadašnje poteze opozicije. I oni su tada, nakon višemesečnog odbijanja bilo kakvog razmatranja izbora kao opcije, naprasno odlučili da izlaznu strategiju potraže u zahtevanju istih. Šta je dalje bilo, dobro je poznato: režim je uvećao svoje prisustvo u parlamentu, opozicija je završila sa manje mandata nego do tada, na krilima ovog rezultata međusobno posvađala i (ponovo) podelila, a Vučiću je juna 2024. u krilo sletela i apsolutna vlast u Beogradu, što je tokom 2023. delovalo kao apsolutno nemoguće. Zaključak za danas? Nekako se sam nameće i ne, nije dobar za studente, opoziciju i druge protivnike režima.
Ako promene vlasti bez nekih izbora svakako ne može biti, postavlja se pitanje kada i kako pobediti na njima. Uoči poslednjeg sastanka VSD, najvišeg tela beogradskih studenata u blokadi, plenum Pravnog fakulteta u Beogradu uputio je predlog saopštenja da studenti zahtevaju održavanje izbora do kraja juna meseca. Hitno je reagovao plenum FON, koji je tražio da se predloženo saopštenje zaustavi do trenutka kada svi studenti postignu saglasnost o svim detaljima oko zajedničke izborne liste, posebno naglasivši da nikakav rok (jun ili ma koji drugi mesec) studentski plenumi nisu izglasali. VSD je uvažio ove napomene i vratio saopštenje na ponovno (i dodatno) razmatranje. Dobro je što je tako.
FON je oko jednog pitanja sigurno u pravu: izlazak sa zahtevom koji nije prošao plenume predstavljao bi grubo kršenje osnovnih pravila po kojima studenti funkcionišu već duže od pet meseci. To bi potencijalno unelo razdor i potpuno uništilo studentski pokret još danas. A stoji i činjenica da studenti u narednih 10-15 dana nikako ne mogu da završe sve ono što teškom mukom pokušavaju da postignu mesecima, a upravo taj rok im potencijalno diktira "kraj juna" kao datum potencijalnih izbora. Naprosto, to nije realno. A tražiti nemoguće u trenutku kada vas uhvati panika sigurno nije naročito dobar put.
Problema ima i to ne malo. Ogroman pritisak se vrši na fakultete da pokrenu nastavu u bar nekom obliku. Sada studente u to ubeđuju i profesori koji su studentske zahteve i blokade podržavali od početka. Razlog: ne samo profesorske plate, već samo postojanje fakulteta je dovedeno u pitanje. Ako ne bude završetka godine, neće biti više ni budžetskih studenata, automatski propadaju akreditacije i praktično kompletno finansiranje. Umesto da univerzitet uništi režim svojom represijom, on će se potencijalno ugasiti i zatvoriti - sam. To sigurno nije u interesu studenata, profesora i građana.
Zatim, podela mesta na studentskoj listi nije još završena, amandmani i dalje pristižu, a eventualni izbor kandidata uzeće više nedelja u najboljem slučaju. Manjinska lista u Novom Pazaru je pod znakom pitanja, a bez nje pobeda nije izvesna. Formiranje nove stranke u kratkom roku je nemoguće, a nastup sa SDA Sandžaka (realna opcija) ugrozio bi "glavnu" studentsku listu. Podrška sindikata je u praksi izostala, pa ni od generalnog štrajka ponovo neće biti ništa. Ideološke razlike između studenata je akcija "trčanja do Brisela" dodatno pojačala, a odnosi sa opozicijom su zbog nepromišljenog stava "samo mi smemo na izbore, a opozicija mora da ih se odrekne jer mi tako tražimo" dovedeni na samu ivicu. A bez iskustva i infrastrukture koje imaju samo opozicione stranke - uspeha, nažalost, neće biti.
Na samom kraju, izborni uslovi nisu popravljeni ni za dlaku. To mora da se postigne pre bilo čega. Za REM su se studenti izborili, sada ga treba i izabrati ukoliko želimo makar šansu za fer kampanju. A sve to traži vreme. I zato je FON u pravu. A kad bi to onda uopšte moglo da bude? Sam Vučić je u nekoliko navrata govorio o 2026. godini kao "izbornoj". Kakve su šanse da je slučajno "pogrešio" u računanju do 2027. i punog trajanja mandata parlamenta? I o tome treba pažljivo razmisliti. Pa te izbore valja dočekati spremno, sa izgrađenom infrastrukturom, poboljšanim izbornim uslovima i - univerzitetom koji radi, čiji je opstanak osiguran i neupitan.
Komentari 6
ostavi komentar