Društvo i ekonomija
13. 04. 2025. 08:47 9
SUMORNA REALNOST Podaci EU pokazuju da je Srbija jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi
Iako se državni zvaničnici neretko hvale time da je Srbija prošle godine imala rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) koji je bio među najvišim u Evropi, uz obavezan epitet da je "ekonomski tigar", podatak koliko naša zemlja loše stoji kada je reč o BDP-u po glavi stanovnika retko pominju.
Statistička agencija Evropske unije (EU), Eurostat, objavila je nedavno podatke realnog BDP-a po glavi stanovnika za gotovo sve evropske zemlje, a oni pokazuju da je Srbija jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi, piše Danas.
Realni BDP po glavi stanovnika je ekonomski pokazatelj koji meri prosečni ekonomski rezultat po osobi u nekoj zemlji, uzimajući u obzir i inflaciju.
Podaci za Srbiju su utoliko lošiji, jer je i inflacija u našoj zemlji među najvišom u Evropi.
BDP po glavi stanovnika je bolji pokazatelj životnog standarda građana nego ukupni BDP, a kojeg predstavnici naše vlasti češće prikazuju kada žele da istaknu "koliko građanima Srbije dobro ide".
Međutim, kada se prosečan realni BDP po glavi stanovnika u EU koji je prošle godine iznosio 33.530 evra uporedi sa BDP-om po glavi stanovnika Srbije koji je bio 8.900 evra, razlika u bogatstvu, tj. siromaštvu postaje jasna.
Realni BDP po glavi stanovnika u Srbiji ne iznosi ni celih 30 odsto (26,6 odsto) prosečnog realnog BDP-a po glavi stanovnika u EU za 2024. godinu.
Može se reći da je jedan stanovnik EU u proseku skoro četiri puta bogatiji od jednog građanina Srbije. To znači da ima i više novca za bolji i kvalitetniji život, više mogućnosti da kupi više robe i usluga, da putuje, ulaže u svoje zdravlje, obrazovanje, nekretnine, pa i u luksuznu robu.
Gde je Srbija na listi?
Srbija je na listi evropskog realnog BDP-a po glavi stanovnika pri samom dnu.
Jedine siromašnije zemlje od Srbije u Evropi su Severna Makedonija, Albanija i Bosna i Hercegovina.
Iako podaci na Eurostatu za ove tri zemlje nisu objavljeni za 2024. godinu, da su ove zemlje siromašnije od Srbije može se zaključiti na osnovu podataka iz 2023. Ti podaci pokazuju da je realni BDP po glavi stanovnika u tim zemljama bio za nekoliko hiljada evra niži od Srbije.
Zanimljivo je da se Crna Gora već 2023. godine približila Srbiji kada je reč o realnom BDP-u po glavi stanovnika i preti da je pretekne, te su Srbija i Crna Gora trenutno na sličnom nivou po ovom ekonomskom pokazatelju.
Najbogatija zemlja Evrope je Luksemburg gde je realni BDP po glavi stanovnika iznosio čak 100.880 evra, iza nje je Irska sa 85.700 evra, a na trećem mestu je Švajcarska sa 80.080 evra.
Kada je reč o iznosu realnog BPD-a po glavi stanovnika u okruženju Srbije, on je u Bugarskoj prošle godine iznosio 11.300 evra, u Rumuniji 13.130 evra, Mađarskoj 16.160 evra, a u Hrvatskoj 16.690 evra. U Sloveniji iznosi čak 25.380 evra.
Nije sve tako crno
Da nije sve tako crno kada je reč o Srbiji pokazuje podatak da u poslednjih 10 godina, pa i duže, realni BDP po glavi stanovnika konstantno raste.
I dok je realni BDP po glavi stanovnika Srbije u 2014. godini iznosi 5.930 evra, sada iznosi 8.900 evra. To znači da je u poslednjih deset godina porastao za skoro 50 odsto.
Zvaničnici bi trebalo više da ističu BDP po glavi stanovnika, jer je realni pokazatelj
Ekonomista Milan Kovačević rekao da BDP-a nije dobar meritelj kako se živi u nekoj zemlji, dodajući da čak ni njegov rast nije pravi pokazatelj da se toliko popravio život u toj zemlji.
- Statistika nije tako idealna da sve to odmeri. Daću vam primer, mi smo potrošili novac jednom da se rekonstruiše nadstrešnica na staničnoj zgradi u Novom Sadu i to je nama tada povećalo BDP. Sada mi to moramo ponovo raditi, pa bi trebalo zbog toga i korigovati statistiku - izjavio je Kovačević.
Dalje, govoreći o tome kako BDP raste, Kovačević je objasnio da je on u Srbiji pretežno vezan za "neke kraće događaje".
- Mi nemamo rast BDP-a zato što smo strana ulaganja dobili za večna vremena. Već sada znamo da su nam neki strani investitori koji su nam dodavali rast BDP-a već digli sidro i idu iz ove zemlje. Zbog toga je najbolje imati BDP koji možete u celini da potrošite kako biste postigli jedan održiv, stalni i realtivno stabilan rast. Mi to nemamo - objasnio je Kovačević.
Dodaje da Srbiji skoči BDP nakon napravljenih nekoliko auto-puteva, dok se sledeće godine ne mogu praviti ti isti auto-putevi. Ono što će u narednim godinama uticati na rast BDP-a biće izgradnja objekata vezanih za izložbu EXPO, rekao je Kovačević, ukazujući da je to još jedan "kraći događaj".
Zbog toga je, kako je rekao Kovačević, kao pokazatelj mnogo bolje upotrebljavati BDP po glavi stanovnika, nego ukupan BDP.
- Uz pomoć BPD-a po glavi stanovnika može se upoređivati šta se događa kod nas u odnosu na druge zemlje, a to što BDP raste jednoj maloj zemlji, koja je krenula sa jednog niskog nivoa, taj pokazatelj treba najmanje koristiti - naveo je Kovačević.
Takođe je istakao da je inflacija u Srbiji veća nego realni rast BDP-a, objašnjavajući da je nama veći problem što imamo visoku inflaciju nego što nam je korist od tog relativno malog rasta BDP-a.
Na pitanje kada se pogleda lista Eurostata i kada se vidi da je Srbija na dnu lestvice, da li se u tom slučaju može reći da je naša zemlja "ekonomski tigar", Kovačević je rekao da na osnovu tih podataka možemo samo reći da je Srbija jedna od najnerazvijenijih zemalja u Evropi.
- Sva sreća pa je Evropa nešto razvijenija nego ostali svet, pa smo u ukupnom svetu malo bolji - zaključio je Kovačević.
Komentari 9
ostavi komentar