Društvo i ekonomija

[ Izvor: Radio Slobodna Evropa ]

12. 04. 2025. 07:01 1

Srbija u riziku visokog zaduživanja

Dug Srbije u apsolutnom iznosu raste, a učešće duga u bruto domaćem proizvodu ostaje gotovo nepromenjeno. Prema projekcijama Ministarstva finansija, javni dug Srbije do kraja godine povećaće se za 2,6 milijarde evra, na ukupno 41,9 milijardi. Sa dodatnim zaduživanjem, prema istim projekcijama, udeo javnog duga neće preći 50 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

- Trenutni nivo duga Srbije nije alarmantno visok, ali postoji više razloga zbog kojih je potrebno pratiti, prvo, troškove zaduživanja, kao i svrhu novog zaduživanja da bi se osigurala održivost javnih finansija u budućnosti - ocenjuje za Radio Slobodna Evropa (RSE) Slobodan Minić, specijalni savetnik u Fiskalnom savetu Srbije.

Ukazuje da je, uprkos dodatnom zaduživanju, Srbija zadržala udeo javnog duga na nivou ispod 50 odsto BDP-a zahvaljujući prvenstveno spoljnim faktorima, a ne vođenjem odgovorne fiskalne politike.- Tu, pre svega, mislim na veoma visoku inflaciju u 2022. i 2023. godini koja je dovela do visokog nivoa nominalnog bruto domaćeg proizvoda sa kojim mi stavljamo u odnos javni dug - kaže Minić.

Bruto domaći proizvod jedne države obuhvata vrednost svih roba i usluga proizvedenih i razmenjenih za novac i smatra se jednim od ključnih ekonomskih pokazatelja. Učešće duga u BDP-u zemlje, pak, smatra se jednim od najznačajnijih pokazatelja zaduženosti države. Inflacija je, međutim, kaže Minić, dovela do rasta cene zaduživanja. Tako će Srbija za kamate morati u 2025. da izdvoji oko 1,9 milijardi evra, što predstavlja 2,1 odsto BDP-a. U poređenju sa prosekom zemalja centralne i istočne Evrope, gde rashodi za kamate iznose oko 1,5 odsto BDP-a, Srbija izdvaja više sredstava za servisiranje duga, na približno istom nivou kao države sa dvostruko većim udelom duga u BDP-u, poput Portugala (95 odsto) ili Belgije (105,6 odsto).

Minić pojašnjava da se Srbija trenutno zadužuje po visokim kamatnim stopama.- To je bitna promena u odnosu na neki period od pre četiri-pet godina kada smo mogli da uzimamo kredite na međunarodnom finansijskom tržištu po stopama od 1-2 odsto, a u međuvremenu su te kamate za nas skočile na 5-6 odsto - kaže on.

Prema njemu, tu se vidi negativan uticaj inflacije.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Kolekcija

Zoran Živković [11.04.2025.]




Video dana

Nema dna

Anketa

Da li ste za smanjenje broja klubova u Superligi?

Rezultati