Društvo i ekonomija
11. 04. 2025. 15:49 2
NAORUŽAVANJE EVROPE protiv Rusije: Srbija "nije deo tima“
Iako nisu u EU, neke od zemalja regiona su svrstane u "Belu knjigu za evropsku odbranu“, kao što su Albanija i Crna Gora. Međutim, Srbije i Bosne i Hercegovine u Beloj knjizi - nema. Razlog za to je, kako kaže Milan Igrutinović iz Instituta za Evropske studije, što države EU tu svrstavaju zemlje koje imaju slično viđenje bezbednosti Evrope.
- Srbija nije uvela sankcije Rusiji. Srbija u tom spoljnopolitičkom kontekstu nije "like minded state", ali to ne znači da srpska vojna industrija neće još više para zaraditi u nekoj perspektivi. Politički, Srbija nije deo tima, i to je jasno naglašeno - dodaje Igrutinović, piše Nova ekonomija.
Kako kaže, Srbija će svakako imati posla u delu koji se tiče prodaje oružja jer od ranije ima sertifikovane ugovore sa Evropskom borbenom agencijom koja daje administrativnu osnovu da oružje može da se prodaje.
- Čini se da su ti kanali prodaje oružja mnogo više vezani za Ameriku i Izrael nego za evropske zemlje, pa da se tim putem reeksportuju ka Ukrajini i tako dalje - dodaje on.
U javnosti je poznato upravo to da se iz srpskog Krušika oružje uveliko izvozi i da završava na ratištima širom sveta, pa tako i u Ukrajini - ali preko trećih strana. Iz Krušika se najpre izvoze granate za haubice i municija za artiljeriju. Igor Novaković iz Centra za međunarodne i bezbednosne poslove dodaje da su, "čim postoji određeni izvoz za zemlje Evrope i sveta iz Srbije, municija i oprema iz Krušika zadovoljavajućeg kvaliteta“.
Da jeste tako, pokazuju brojke, jer su Krušiku potraživanja na osnovu prodaje porasla sa 233,8 miliona dinara u 2022. na 1,09 milijardi dinara u 2023. godini. Od toga, najveća su potraživanja od kupaca u inostranstvu u iznosu od 67 miliona dinara. Prihodi od prodaje proizvoda i usluga na inostranom tržištu u 2023. godini iznosili su 4,2 milijarde dinara, dok su oni od prodaje proizvoda i usluga na domaćem tržištu bili 5,7 milijardi dinara.
Komentari 2
ostavi komentar