Društvo i ekonomija
03. 04. 2025. 18:28 6
Za tri meseca više Vučićevih obraćanja nego dana
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se od početka 2025. godine za 90 dana na televiziji pojavio čak 141 put, a u martu, koji ima 31 dan, predsednik je na televiziji bio čak 61 put. U ovakvoj sitaciji legitimno je postaviti pitanje koliko su relevanta ova česta pojavljivanja i da li tada predsednik zaista saopštava važne vesti.
Prema podacima portala Istinomer, Vučić se prošle godine za 11 meseci sa TV ekrana građanima Srbije obratio 322 puta, a sada je za samo tri meseca stigao gotovo do pola te brojke.
- Medijska scena je preplavljena obraćanjima i izjavama predsednika Srbije. Sve češće vidimo i da neke od njegovih intervjua istovremeno emituje više televizija, pa i one sa nacionalnom pokrivenošću - kaže za Danas Milena Popović, urednica portala Istinomer.
Prema podacima Istinomera, osim brojnih i čestih TV nastupa, mejnstrim mediji često koriste i objave predsednika na društvenim mrežama kao osnovu za kreiranje vesti, naslovnih strana i televizijskih priloga.
Godinama je, kako kaže naša sagovornica, predsednik prvi i glavni izvor za informacije i narative u medijima, dok je praksa nekritičkog pristupa njegovim izjavama dodatno intenzivirana prethodnih meseci.
- Pogotovo nakon što su studenti doprli do velikog broja građana sa porukom da predsednik nije baš nadležan za sve o čemu govori u javnosti. Čini se da se i predsednik Vučić i mejnstrim mediji trude da na sve načine i veoma glasno opovrgnu tu činjenicu - ističe Popović.
Jedno od ključnih pitanja koje se postavlja u vezi sa čestim nastupima Vučića jeste da li se u tim obraćanjima zaista saopštavaju ključne i bitne vesti ili se ponavljaju isti narativi.
- Istinomer pažljivo prati obraćanja i druge medijske nastupe predsednika Vučića, proverava informacije koje plasira i analizira ih. Kao što je to slučaj i sa ostalim političkim akterima - kaže Milena Popović.
U dosadašnjem praćenju, Istinomer je proveravao i ocenio mnoge Vučićeve izjave o infrastrukturnim projektima, platama, penzijama, nezaposlenosti.
Međutim, kako kaže Popović, u velikom broju obraćanja, vesti i činjenice često ostaju u drugom planu ili se potpuno izgube, što provere predsednikovih tvrdnji čini gotovo nemogućim.
- Ostaje nam onda gomila manipulacija - etiketiranje i targetiranje političkih neistomišljenika i protivnika, zloupotreba činjenica, zastrašivanje građana "mračnim" scenarijima. I, naravno, ponavljanje manipulativnih narativa o "stranim plaćenicima", "obojenoj revoluciji", "nikada boljem životu" i večito stvaranje neprijatelja koji ne postoje - objašnjava Popović.
Pitanje etičnosti ovakvih nastupa takođe se postavlja, pogotovo u situacijama kada predsednik targetira pojedince.
- Predsednik Srbije, ali i drugi državni funkcioneri koji prate njegove narative, medijski prostor koji imaju neretko koriste za dodatno pojačavanje tenzija i produbljivanje podela među građanima, Posebno su problematične kampanje koje mejnstrim mediji i analitičari na televizijama s nacionalnom pokrivenošću vode protiv studenata, profesora, dekana, rektora, aktivista, novinara i drugih javnih ličnosti - upozorava Popović.
Ona dodaje i da takva propaganda stvara atmosferu u kojoj neistomišljenici postaju legitimna meta, što može dovesti do ozbiljnih posledica.
- Vrlo su opasne posledice takve propagande, koja od neistomišljenika stvara legitimnu metu i koja stvara atmosferu i utisak u javnosti da je jedino fizički obračun sa njima rešenje - naglašava Popović.
Ona je na kraju podsetila da se napad na dekanku filozofskog fakulteta u Nišu dogodio nakon meseci targetiranja, gde je, prema mišljenju naše sagovornice, ulogu predvodnika preuzeo sam predsednik države, dok su ga u tome sledili i drugi zvaničnici.
Novinar Branko Čečen, ocenjuje da trenutna situacija oslikava autokratsku praksu kontrole medija.
- Ova decenijska diktatorska kontrola nad medijima mogla je da nam kaže kako će se Vučić ponašati kada dođe vreme da napusti vlast - kaže Čečen.
Prema Čečenu, Vučićevi nastupi izgledaju kao prezasićenje medijskog prostora infantilnim monodramama, ali su zapravo očajnički pokušaj održavanja kulta ličnosti.
- To što sada radi izgleda kao kontraproduktivno prezasićenje medijskog prostora njegovim infantilnim monodramama, a zapravo je sasvim namerno, očajničko hipnotisanje preostalih članova kulta ličnosti - dodaje Čečen.
Čečen dalje ocenjuje da predsednik i dalje ima značajan broj pristalica koji bezuslovno veruju njegovim izjavama, čak i kada one deluju nelogično ili iracionalno.
- Ne može se racionalno objasniti da napad nožem na dekanku nije ozbiljan ili važan događaj, ali njemu neki ljudi veruju šta god da izgovori, pa to mora da obavi bog lično. Pa tako 141 put, zato što je njegova mašinerija stvorena za krađu i nasilje, a ne upravljanje društvom, a kriza izaziva nove i nove incidente i čini stare vidljivijima, ima puno da se objašnjava - ističe Čečen.
On naglašava da će, ukoliko ovakav trend nastavi, predsednik završiti kao medijska figura stalno prisutna u televizijskim programima.
- Na kraju će, kao Dragan J. Vučićević, da sedi neprestano u nekom studiju i gasi požare u realnom vremenu, pa dokle izdrži - zaključuje Čečen.
U nedavnom gostovanju na TV Pink Vučić se požalio kako mu samo ta televizija Informer i Hepi pružaju priliku da govori na televiziji.
U osvrtu na ovakve Vučićeve žalbe, Čečen kaže da takvi komentari deluju apsurdno.
- Njegove žalbe na premalo prostora u medijima sada već izgledaju kao simptom iluzije da bi povratio rejting i poverenje građana - samo da može baš neprestano da bude na TV-u. On to u stvari i jeste - verujem da ne postoji trenutak u kojem on nije na programu neke televizije u Srbiji - dodaje Čečen.
On smatra da ovakva medijska strategija može imati ozbiljne posledice po društvo, jer dodatno polarizuje javnost i otežava racionalno sagledavanje stvarnosti.
- Ako misli da to nije dovoljno, njemu je potrebna pomoć lekara. A i njegovim sledbenicima, verovatno - zaključuje Čečen.
Komentari 6
ostavi komentar